Մնացականյանը CNN-ի եթերում հայտնել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի բնակավայրերի թիրախավորման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը CNN-ի եթերում բարձրաձայնել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի բնակավայրերի թիրախավորման մասին:
«Երբ մենք այստեղ ենք՝ Վաշինգտոնում, երբ մենք փորձում ենք ամրապնդել կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը, խաղաղ լուծման վերադառնալ, մենք ստանում ենք Հայաստանից ու Լեռնային Ղարաբաղից հաղորդագրություններ, որ քաղաքացիական բնակավայրերը՝ Ստեփանակերտ, Մարտունին, Հադրութը կրկին թիրախավորվում են Ադրբեջանի Զինված ուժերի կողմից: Քաղաքացիներ են զոհվում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Մնացականյանը:
Արտաքին գործերի նախարարը հավելել է, որ կան անվտանգային գծեր, որոնց չլինելու դեպքում ԼՂ ժողովուրդը կկանգնի էթնիկ զտման սպառնալիքի առաջ:
«1992-1993թթ. մենք ունեինք շատ վտանգավոր իրավիճակ, երբ Ադրբեջանն օկուպացրել էր Լեռնային Ղարաբաղի մեծ մասը, այնտեղ բնակվող մարդիկ տեղահանվել էին, հայերը կարողացան իրենց կյանքը պաշտպանելով ձևավորել անվտանգային գծեր, որոնք մինչ օրս կան, եթե դրանք չլինեն, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը կարող է նորից բախվել այդ էթնիկ զտումներին»,- նշել է նախարարը:
Զոհրաբ Մնացականյանը հավելել է, որ Հայաստանի համար ԼՂ հարցի լուծումը կարող է հիմնված լինել միայն փոխզիջումների վրա, իսկ լուծումը կարող է լինել միայն խաղաղ ճանապարհով:
«Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն ունի ազատ ինքնորոշման իրավունք, որը պետք է հարգվի: Պետք է Ադրբեջանը դադարեցնի իր մաքսիմալիստական մոտեցումները»,- ասել է Մնացականյանը:

Мнацаканян в эфире CNN рассказал об атаках ВС Азербайджана на населенные пункты Арцаха
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в эфире CNN рассказал о нападениях азербайджанских вооруженных сил на населенные пункты Арцаха.
«Пока мы находимся здесь, в Вашингтоне, пытаясь укрепить договоренность о прекращении огня и вернуться к мирному урегулированию, мы получаем сообщения из Армении и Нагорного Карабаха о том, что гражданские населенные пункты - Степанакерт, Мартуни и Гадрут снова подвергаются ракетному обстрелу со стороны вооруженных сил Азербайджана. Погибают мирные жители», - как сообщает Арменпресс, сказал Мнацаканян.
Глава МИД добавил, что есть линии безопасности, без которых народ Нагорного Карабаха столкнется с угрозой этнической чистки.
«В 1992-1993 гг. у нас была очень опасная ситуация, когда Азербайджан оккупировал большую часть Нагорного Карабаха, люди, живущие там, были перемещены, армяне смогли защитить свою жизнь и построить линии безопасности, которые все еще существуют. Если их не будет, то народ Нагорного Карабаха может снова столкнуться с этой этнической чисткой», - отметил министр.
Зограб Мнацаканян добавил, что для Армении урегулирование нагорно-карабахского конфликта может быть основано только на компромиссах, а решение может быть достигнуто только мирным путем.
«Народ Нагорного Карабаха имеет право на свободное самоопределение, которое необходимо уважать. Азербайджан должен отказаться от своих максималистских подходов», - сказал Мнацаканян.