Միջազգային կառույցները ողջ եղելությունը պետք է արձանագրեն ֆիզիկապես լինելով Արցախում. Արման Թաթոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի զինված ուժերի զանգվածային ավերածություններն ու վայրագություններն Արցախում այն բանի հետևանք են, որ տարիներ շարունակ միջազգային ու հատկապես մարդու իրավունքների կառույցները հրաժարվել են Արցախ այցերից՝ չնայած բազմաթիվ կոչերին, հրավերներին ու զգուշացումներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այսպիսի հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
Թաթոյանի խոսքով՝ միջազգային կառույցները ողջ եղելությունը պետք է արձանագրեն ֆիզիկապես լինելով Արցախում, պետք է ամեն ինչ իրենց աչքով անմիջականորեն տեսնեն ու ընկալեն:
«Ժամանակն է ապացուցելու, որ ամենաբարձր մակարդակով հայտարարվող՝ «Որևէ մեկը չպետք է դուրս լինի եզրագծից ու որևէ իրավունք չպետք է անտեսվի» սկզբունքը ոչ թե գեղեցիկ արտահայտություն է ու պատրանք, այլ իրական կյանքում իրական մարդուն պաշտպանող սկզբունք: Ժամանակն է ապացուցելու, որ երեխայի երջանիկ մանկության իրավունքը, իր երեխային խաղաղ երկնքի տակ դաստիարակելու մոր իրավունքը կամ կյանքն արժանապատիվ վայելելու տատիկ-պապիկների իրավունքը դեռ որևէ մեկը չի վերացրել. որևէ քաղաքական պատճառ չի կարող ազդել մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա և վերջ»,- ասված է Արման Թաթոյանի հայտարարության մեջ:

Международные структуры должны все зафиксировать, физически присутствуя в Арцахе: омбудсмен
Массовые разрушения и зверства азербайджанских вооруженных сил в Арцахе являются следствием того факта, что в течение многих лет международные и особенно правозащитные организации отказывались посещать Арцах, несмотря на многочисленные звонки, приглашения и предупреждения. Как сообщает Арменпресс, с таким заявлением выступил Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
По словам Татояна, международные организации должны физически фиксировать все происходящее в Арцахе, они должны все видеть и воспринимать собственными глазами.
«Пришло время доказать, что принцип «никто не должен выходить за рамки и ни одно право не должно игнорироваться», провозглашенный на самом высоком уровне, - это не красивое выражение и иллюзия, а принцип, который защищает настоящего человека в реальной жизни. Пора доказать, что право ребенка на счастливое детство, право матери растить ребенка под мирным небом или право бабушек и дедушек на достойную жизнь никем не отменено. Не может быть никаких политических причин влиять на защиту прав человека, и точка», - говорится в заявлении Армана Татояна.