ՌԴ-ի եւ ԵՄ-ի պաշտոնյաները քննարկել են ԼՂ հակամարտության գոտում հրադադարի անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Ալեքսանդր Գրուշկոն եւ Եվրամիության արտաքին քաղաքական ծառայության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Էնրիկե Մորան քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրադրությունը եւ ընդգծել հրադադարի պահպանման անհրաժեշտությունը, որի վերաբերյալ համաձայնությունը հայկական եւ ադրբեջանական կողմերը ձեռք են բերել հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ընդգծվեց հումանիտար հրադադարի պահպանման անհրաժեշտությունը, որի շուրջ համաձայնությունը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նախաձեռնությամբ Մոսկվայում ձեռք բերվեց հոկտեմբերի 10-ին»,- ասված Է հոկտեմբերի 14-ին տեղի ունեցած կոնսուլտացիաների արդյունքների վերաբերյալ Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչության տարածած հաղորդագրության մեջ:

Russian and EU officials discuss Karabakh
YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. Russia’s Deputy Minister of Foreign Affairs Alexander Grushko and the Deputy Secretary General for Political Affairs of the European External Action Service Enrique Mora discussed the Nagorno Karabakh conflict and emphasized the necessary of adherence to the humanitarian ceasefire which was agreed upon between the Armenian and Azerbaijani sides at the October 10 meeting in Moscow at the mediation of Russia, the foreign ministry of Russia said in a news release.
The humanitarian ceasefire was supposed to end the fighting at 12:00 October 10, but the Azerbaijani military failed to observe the truce even for a minute and has ever since launched multiple rocket-artillery and air strikes from different directions of Artsakh.