Ադրբեջանը դարձել է տարածաշրջանում միջազգային ահաբեկչության օջախ. Մնացականյան
ՄՈՍԿՎԱ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն անհրաժեշտ է համարում կանգնեցնել Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունները, որոնք իրականացվում են Թուրքիայի ուղիղ միջամտությամբ և Սիրիայից ու Լիբիայից Ադրբեջան բերված զինյալ ահաբեկիչների միջոցով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Մնացականյանը նշեց Մոսկվայում Ռուսաստանի Դաշնության Արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպումից հետո կայացած ճեպազրույցի ընթացքում՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը դարձել է տարածաշրջանում միջազգային ահաբեկչության օջախ:
«Իրավիճակն արդեն դարձել է անվտանգության լուրջ սպառնալիք մեր ամբողջ տարածաշրջանի համար: Այն, ինչի հետ այսօր բախվել են մեր հայրենակիցները Լեռնային Ղարաբաղում, գոյութենական վտանգի մարմնացում է: Սեպտեմբերի 27-ից մինչև օրս Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը իրականացնում է լայնածավալ ագրեսիա Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ, դրանով ցուցադրելով իր նպատակը` Լեռնային Ղարաբաղի հարցի ռազմական ճանապարհով լուծման և Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական ոչնչացման: Այս ագրեսիան առանձնանում է նրանով, որ առկա է Թուրքիայի ուղիղ միջամտությունը, կան նաև Սիրիայից ու Լիբիայից Ադրբեջանում տեղակայված զինյալ ահաբեկիչներ, որոնց Թուրքիան օգտագործում է իր ռազմաքաղաքական ղեկավարության շահերի համար: Ադրբեջանը դարձել է տարածաշրջանում միջազգային ահաբեկչության օջախ: Այսօր մեզ պետք է դադարեցնել ռազմական գործողությունները, այդ հարցում Ռուսաստանի դերը բավական կարևոր է»,- ասաց Մնացականյանը:
Նախարարն ընդգծեց, որ Ադրբեջանը չի կատարում հոկտեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարների շուրջ 11 ժամ տևած հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը:
«Ադրբեջանը չի կատարում կրակի դադարեցման իր պարտավորությունները: Ադրբեջանն այսպիսի ցեղասպան քայլերով տարբերություն չի դնում զինվորականների և խաղաղ բնակչության միջև: Ասեմ ավելին` այն միտված է ավելի շատ քաղաքացիական բնակչության թիրախավորմանը: Ռազմական ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանը թիրախավորել է Արցախի ավելի քան 120 քաղաքացիական բնակավայրեր: Այդ թվում` մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, Շուշի քաղաքը, Հադրութը, Մարտակերտը, Մարտունին և այլն:  Թիրախավորված քաղաքացիական բնակավայրերում ռազմական օբյեկտների բացակայությունը ևս մեկ անգամ խոսում է Ադրբեջանի նպատակադրված քայլերի մասին, ինչը հավասար է ռազմական հանցագործության»,- նշեց Զոհրաբ Մնացականյանը:
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարը հավելեց, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի կողմից Արցախին հասցվող օդային, հրետանու, ինչպես նաև անօդաչու թռչող սարքերի հարվածներն իրականացվում են Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի անմիջական աջակցությամբ ու պատսպարմամբ:
«Թուրքիայի ավիացիայի աջակցմամբ օդային, հրետանու, հարվածների հետևանքով կան բազմաթիվ քաղաքացիական զոհեր, կան բազմաթիվ զոհեր ու վիրավորներ Ադրբեջանի կողմից կասետային ռումբերի կիրառման հետևանքով: Հոկտեմբերի 10-ի դրությամբ` Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի և նրան աջակցող ուժերի կողմից սպանվել է 23 քաղաքացիական անձ և հարյուրավորները ստացել են վնասվածքներ, նրանցից 81-ը` ծանր: Ագրեսիայի հետևանքով մեծացել է տեղահանվածների թիվը, նրանց մի մասը տեղափոխվել է Արցախի այլ բնակավայրերը, ոմանք` տեղավորվել են Հայաստանում: Քաղաքացիական ենթակառուցվածքները ևս ծանր վնասներ են կրել: Հոկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն երկու հարված է հասցրել Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցուն»,- ասաց ՀՀ արտգործնախարարը:
Մնացականյանը նշեց, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ՌԴ ջանքերը ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում, իսկ Հայաստանը եղել և մնում է հարցի խաղաղ կարգավորման կողմնակից:
Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները հայտարարել են, որ հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից սկսած հաստատվում է մարդասիրական նպատակով կրակի դադարեցման մասին՝ ռազմագերիների և այլ պահպանման տակ գտնվող անձանց ու զոհվածների մարմինների փոխանակման նպատակով՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) միջնորդությամբ և չափորոշիչներին համապատասխան: «Հրադադարի ռեժիմի կոնկրետ պարամետրերը կհամաձայնեցվեն լրացուցիչ։ Ադրբեջանի Հանրապետությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ կարգավորման հիմնարար սկզբունքների հիման վրա ձեռնամուխ են լինում բովանդակային բանակցությունների՝ խաղաղ կարգավորմանը շուտափույթ հասնելու նպատակով: Կողմերը հաստատում են բանակցային գործընթացի ձևաչափի անփոփոխելիությունը»,-նշվել է հայտարարության մեջ։ Համաձայնության ուժի մեջ մտնելու առաջին րոպեներից Ադրբեջանը խախտել է այն՝ հրթիռային և հրետանային հարվածներ հասցնելով և քաղաքացիական բնակավայրերին և առաջնագծին:

‘Azerbaijan has become hotbed of international terrorism in region’ – Armenian FM says in Moscow
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan emphasizes the need to stop the military operations unleashed by Azerbaijan against Artsakh, which, he said, are being carried out by Turkey’s direct interference and through armed terrorists brought from Syria and Libya to Azerbaijan.
During a press conference in Moscow, following the meeting with Russian Foreign Minister Sergei Lavrov, the Armenian FM said Azerbaijan has become a hotbed of international terrorism in the region.
“The situation has already become a serious security threat for the whole region. What our compatriots in Nagorno Karabakh have faced today is the embodiment of an existential threat. Since September 27 the military-political leadership of Azerbaijan is conducting a large-scale aggression against the people of Nagorno Karabakh, with this showing its goal – to solve the Nagorno Karabakh conflict with military means and eliminate the people of Artsakh. This aggression is different in a sense that Turkey is directly interfered, there are also armed terrorists in Azerbaijan from Syria and Libya which Turkey uses for the interests of its military-political leadership. Azerbaijan has become a hotbed of international terrorism in the region. Today we need to stop the military operations, and Russia’s role on the matter is quite important”, the Armenian FM said.
The Minister stated that Azerbaijan doesn’t implement the agreement reached during the talks of the Armenian, Russian and Azerbaijani FMs on October 9, regarding the cessation of hostilities.
“Azerbaijan is not fulfilling its commitments on cessation of hostilities. With such genocidal steps Azerbaijan doesn’t put a difference between the military and the civilians. Moreover, it is more inclined to the targeting of the civilian population. During its military aggression Azerbaijan has targeted over 120 civilian settlements in Artsakh, including the capital Stepanakert, the city of Shushi, Hadrut, Martakert, Martuni towns. The absence of military facilities in the targeted civilian settlements once again talks about Azerbaijan’s targeted actions which is equal to military crime”, he stated.
Zohrab Mnatsakanyan added that the air, artillery and UAV attacks on Artsakh by the Azerbaijani armed forces are carried out by the direct support of the Turkish air force.
“There are numerous civilian casualties as a result of the air, artillery strikes carried out by the support of the Turkish aviation, there are many victims and wounded from Azerbaijan’s use of cluster bombs. As of October 10, 23 civilians were killed, hundreds were injured, 81 of them were heavily injured, by the Azerbaijani armed forces and the forces supporting them. The number of displaced people has increased due to the Azerbaijani aggression: some of these people moved to other settlements in Artsakh, and some moved to Armenia. The civilian infrastructures have also been heavily damaged. On October 8 the Azerbaijani armed forces carried out two strikes on the Ghazanchetsots Church in Shushi”, the FM said.
Minister Mnatsakanyan said Armenia highly values Russia’s efforts in the peaceful settlement process of the Nagorno Karabakh conflict, adding that Armenia has been and remains the supporter of the peaceful settlement of the conflict.