Էրդողանը փորձում է ստեղծել Օսմանյան խալիֆայության նման մի բան. Նոամ Չոմսկին՝ Արցախի խնդրի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Փիլիսոփա, լեզվաբան և պատմաբան Նոամ Չոմսկին անդրադարձել է Թուրքիայի աջակցությամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողություններին Արցախի ուղղությամբ՝ մասնավորապես, նշելով, որ Էրդողանը փորձում է Թուրքիայում ստեղծել Օսմանյան խալիֆայություն, տարածել իր կշիռը, իսկ Իսրայելի համար միևնույն է, թե իր վաճառած զենքով ում կսպանեն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես տեղեկացնում է The Armenian Weekly-ն, Նոամ Չոմսկին նման տեսակետ է հայտնել ԱՄՆ-ում գործող «Այլընտրանքային ռադիոյի» հիմնադիր և տնօրեն Դավիթ Բարսամյանի հետ զրույցում:
Պատմաբանը նկատել է, որ իրական ճգնաժամը սկսվել է այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը, անշուշտ, թուրքական աջակցությամբ, իսրայելական զենք է կիրառել: Եվ ադրբեջանական զինված ուժերը դրանցով սպանում են Լեռնային Ղարաբաղի հայերին:
«Էրդողանը Թուրքիայում հիմնականում փորձում է ստեղծել Օսմանյան խալիֆայության նման մի բան, իսկ ինքը՝ որպես խալիֆ, գերագույն առաջնորդ, իր կշիռը տարածել ամբողջ տարածքում և միաժամանակ ոչնչացնել ժողովրդավարության մնացորդները Թուրքիայում: Իսրայելը հետաքրքրված է միայն զենքի վաճառքով: Նրանք վաճառում են ցանկացած մեկին՝ հաշվի չառնելով, թե ում են սպանելու դրանով»,- ասել է Նոամ Չոմսկին:
Նա նկատել է, որ բազմաթիվ չարագործ ուժեր կան ներգրավված, և կարելի է միայն հուսալ, որ կգործադրվեն միջազգային որոշակի ջանքեր՝ մեղմելու ոճրագործությունները և ագրեսիան՝ նախքան դա կվերծավի զանգվածային ջարդերի և, հնարավոր է, միջազգային պատերազմի:
Անդրադառնալով Բարսամյանի դիտարկմանը, որ Թուրքիան Սիրիայից ISIS-ի ջիհադական վարձկաններ է բերել՝ Ադրբեջանի հետ կռվելու ընդդեմ հայերի, նա նկատել է, որ դա միանգամայն  ճիշտ է: «Թուրքիան նույնն է անում նաև Լիբիայում, դա այն վայրերից մեկն է, որտեղ Էրդողանը փորձում է տարածել իր ուժը»,- նշել է Չոմսկին:
Նա նաև խոսել է Հայաստանում 2018-ին տեղի ունեցած իրական ժողովրդավարական հեղափոխության մասին: Պատմաբանը շեշտել է, որ պետք է միջազգային լուրջ ջանքեր գործադրվեն՝ ներկայիս ագրեսիան դադարեցնելու և Լեռնային Ղարաբաղի խճճված խնդիրը լուծելու նպատակով ինչ-որ միջոց գտնելու համար: «Դա հեշտ լուծելի չէ, բայց ողջամիտ բանակցությունների միջոցով կարող է լինել հնարավոր արդյունք»,- եզրափակել է նա:

Эрдоган пытается создать что-то вроде Османского халифата: Ноам Хомский о проблеме Арцаха
Философ, лингвист и историк АврамНоам Хомский (как правило, транскрибируется как Хомски или Чомски—англ. AvramNoamChomsky)прокомментировал информацию  о военных операцияхв направлении Арцаха, развязанных Азербайджаном при поддержке Турции, в частности, отметив, что Эрдоган пытается создать в Турцииподобие Османского халифата и распространить свое влияние.А для Израиля все  равно, кто будет убит проданным им оружием.
Как передает  Арменпресс, согласноTheArmenianWeekly, такое мнение Ноам Хомский высказал в беседе с основателем и директором "Альтернативного радио", действующего в США, Давидом Барсамяном.
Историк отметил, что настоящий кризис начался, когда Азербайджан – естественно, при поддержке Турции, применил израильское оружие. И азербайджанские вооруженные силы убиваютим армян Нагорного Карабаха.
«Эрдоган в основном пытается создать что-то вроде Османского халифата в Турции, и он, как халиф, верховный лидер, будет распространять свое  влияние по всей территории, разрушая остатки демократии в Турции. Израиль заинтересован только в продаже оружия. Они продают оружие кому угодно, совершенно не  считаясь с тем, кого им будут убивать», - сказал Ноам Хомский.
Он отметил, что здесь задействовано много злонамеренных сил, и можно только надеяться, что будут предприняты определенные международные усилия для смягчения преступлений, агрессии, прежде чем она превратится в бойню, возможно, в международную войну.
В ответ на замечание Барсамяна о том, что Турция привезла из Сирии наемников-джихадистов ИГИЛ для войны с армянами – на стороне Азербайджана, он отметил, что это абсолютно верно. «Турция делает то же самое в Ливии, это одно из мест, где Эрдоган пытается расширить свою власть», - сказал Хомский.
Он также рассказал о настоящей демократической революции, которая произошла в Армении в 2018 году. Историк подчеркнул, что необходимо приложить серьезные международные усилия, чтобы найти способ положить конец нынешней агрессии и разрешить запутанный вопрос Нагорного Карабаха. «Это непросто решить, но путем разумных переговоров возможный результат может быть достигнут», - заключил он.