Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծում հրադադար կհաստատվի. ԼՐԱՑՎՈՒՄ Է
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծում հրադադար կհաստատվի. այն ուժի մեջ կմտնի 12:00-ից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Մոսկվայում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման արդյունքում: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների համատեղ հայտարարությունը.
1. 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից սկսած՝ հայտարարվում է կրակի դադարեցման մասին՝ ռազմագերիների և այլ պահպանման տակ գտնվող անձանց ու զոհվածների մարմինների փոխանակման նպատակով՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) միջնորդությամբ և չափորոշիչներին համապատասխան:
2. Հրադադարի ռեժիմի կոնկրետ պարամետրերը կհամաձայնեցվեն լրացուցիչ։
3. Ադրբեջանի Հանրապետությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ կարգավորման հիմնարար սկզբունքների հիման վրա ձեռնամուխ են լինում առարկայական բանակցությունների՝ խաղաղ կարգավորմանը շուտափույթ հասնելու նպատակով:
4. Կողմերը հաստատում են բանակցային գործընթացի ձևաչափի անփոփոխելիությունը։
Հոկտեմբերի 9-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներին հրավիրել էր Մոսկվա` հումանիտար հրադադարի շուրջ բանակցությունների նպատակով, որպեսզի հակամարտող կողմերը հնարավորություն ունենան փոխանակելու գերիներին և զոհվածների մարմինները:

URGENT: Ceasefire to be established in Artsakh-Azerbaijan contact line – DEVELOPING
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS.  Humanitarian agreement will be established in Artsakh-Azerbaijan contact line, ARMENPRESS reports the agreement was reached in Moscow as a result of the meeting between the Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers, mediated by Russian FM Sergey Lavrov.
According to the joint statement of the Foreign Ministers of the Republic of Armenia, the Russian Federation and Republic of Azerbaijan, the ceasefire will enter into force on October 10, 12:00 aimed at the exchange of captives and bodies of victims under the mediation of the ICRC. Details of the ceasefire will be further clarified. The Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan launch fundamental negotiations for reaching a peaceful settlement under the mediation of the OSCE Minsk Group Co-chairs. The sides affirm that the format of the negotiation process will not change.
On October 9 Russian President Vladimir Putin invited the Armenian and Azerbaijani FMs to Moscow to discuss the issue of a humanitarian ceasefire on Artsakh-Azerbaijan contact line, so as the side could exchange bodies of victims and captives. The negotiations between the Armenian and Azerbaijani FMs take place with the mediation of the Russian FM.