ՏԿԵ փոխնախարարը նամակով դիմել է Ադրբեջանում ներդրումներ անող ընկերությունների ներկայացուցիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Լիլիա Շուշանյանը նամակով դիմել է Ադրբեջանում ներդրումներ անող ընկերություններին ներկայացուցիչներին` առաջարկելով վերանայել ներդրումային որոշումները տարբեր նախագծերում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Շուշանյանը նշել է, որ նամակը հղել է Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության միջազգային Խորհրդին:
«Նամակ եմ հղել Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության միջազգային Խորհրդին և, հատկապես, միջազգային Խորհրդում ներգրավված արդյունահանող համաշխարհային ընկերությունների ներկայացուցիչներին, որոնց մի մասը ներդրումներ ունի Ադրբեջանում: Նամակում առաջ եմ քաշել պատասխանատու ներդրումների սկզբունքը և առաջարկել եմ վերանայել նրանց ներդրումային որոշումները տարբեր նախագծերում՝ ընդգծելով, որ ԱՃԹՆ-ի միջազգային ստանդարտի որդեգրած սկզբունքները պետք է ունենան իրական ազդեցություն»,- գրել է փոխնախարարը:
Շուշանյանը նամակում ներկայացրել է Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակումը Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերի վրա, որն ամբողջ ծավալով իրականացվում է Թուրքիայի քաղաքական և ռազմական աջակցությամբ և վերջինիս կողմից Սիրիայից և Լիբիայից օտարերկրյա ահաբեկիչ վարձկանների ներգրավմամբ ադրբեջանական կողմից կռվելու նպատակով, ինչը ծայրահեղ վտանգ է ներկայացնում տարածաշրջանի ժողովուրդներին, տնտեսությանը և կայունությանը:
«Օգտակար հանածոների լավ կառավարումը պետք է նպաստի տվյալ երկրների ժողովուրդների բարեկեցության ավելացմանը, այնինչ՝ բնական պաշարների ոչ թափանցիկ կառավարումը հանգեցնում է ապօրինի տնտեսական գործողությունների, ինչպիսիք են՝ փողերի լվացումը, ահաբեկչության ֆինանսավորումը, զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման ֆինանսավորումը, որը հանգեցնում է խաղաղ բնակչության նկատմամբ ռազմական գործողությունների, միջազգային կոռուպցիայի աճի: Հիշեցրել եմ, որ Ադրբեջանի ԱՃԹՆ-ի անդամակցությունը կասեցվել է հենց ժողովրդավարական արժեքներից բխող ԱՃԹՆ-ի պահանջներին չհամապատասխանելու համար»,- նշել է փոխնախարարը:
Շուշանյանն ընկերությունների ուշադրությունն է հրավիրել ոչ միայն նմանատիպ երկրներում ներդրումների իրականացման դեպքում գործարար համբավի կրած ռիսկի, այլև այն հիմնարար փաստի վրա, որ բնական ռեսուրսների ոլորտում ներդրումները եկամուտ են գեներացնում ոչ թափանցիկ կառավարության համար:
«Ստացվող եկամուտն Ադրբեջանի ժողովրդի բարեկեցությանն ուղղվելու փոխարեն գնում է ապօրինի տնտեսական գործունեությանը, փողերի լվացմանը,միջազգային կոռուպցիային, ահաբեկչության ֆինանսավորմանը, արդյունքում, Ադրբեջանը լայնածավալ ագրեսիա է իրականացնում մի երկրի նկատմամբ, որը, միանալով ԱՃԹՆ-ին, ցուցաբերել է առաջնորդություն և վճռականություն՝ ուղղված արագ և հիմնարար բարեփոխումների իրականացմանը՝ արժանանալով ԱՃԹՆ-ի նախագահության մրցանակին և առաջին իսկ Վալիդացիայի արդյունքում ստացավ ամենաբարձր գնահատականը՝ նույն խորհրդի անդամների հաստատմամբ»,- եզրափակել է Լիլիա Շուշանյանը:

Замминистра ТУИ обратилась к представителям компаний, осуществляющих инвестиции в Азербайджане
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении Лилия Шушанян обратилась с письмом к представителям компаний, осуществляющих инвестиции в Азербайджане, с предложением пересмотреть инвестиционные решения в различных проектах. Как передает «Арменпресс», Шушанян отметила, что она направила письмо в Международный совет Инициативы прозрачности добывающих отраслей.
“Я направила письмо в Международный совет Инициативы прозрачности добывающих отраслей, адресованное в первую очередь представителям мировых добывающих компаний, вовлеченных в Международный совет, часть которых имеет инвестиции в Азербайджане. В письме я выдвинула принцип ответственности инвестиций и предложила пересмотреть их инвестиционные решения в различных проектах, подчеркнув, что принципы международного стандарта ИПЧ (Институт прав человека) должны иметь реальное влияние”, - сообщила Шушанян.
В письме Шушанян представила широкомасштабное нападение Азербайджана на мирные населенные пункты Арцаха и Республики Армения, которое осуществляется при политической и военной поддержке Турции,  также и с привлечением с азербайджанской стороны иностранных наемников-террористов из Сирии и Ливии, что представляет крайнюю опасность для народов всего региона, экономики и стабильности.
“Хорошее управление полезными ископаемыми должно способствовать увеличению благосостояния народов данных стран, в то время как непрозрачное управление природными ресурсами приводит к незаконным экономическим действиям, таким как отмывание денег, финансирование терроризма, финансирование распространения оружия массового уничтожения, что приводит к военным действиям в отношении мирного населения, к росту международной коррупции. Я напомнила, что членство Азербайджана в ИПЦ было приостановлено именно из-за несоответствия требованиям ИПЦ, исходящим из демократических ценностей”, - отметила замминистра.
Шушанян обратила внимание компаний не только на риск для их деловой репутации при осуществлении инвестиций в подобные страны, но и на тот основополагающий факт, что инвестиции в сферу природных ресурсов генерируют доходы непрозрачного правительства.
“Получаемые доходы направляются не на благосостояние народа Азербайджана, а на незаконную экономическую деятельность, отмывание денег, международную коррупцию, финансирование терроризма. В результате Азербайджан осуществляет широкомасштабную агрессию в отношении страны, которая, присоединившись к ИПЦ, проявила лидерство и решимость, направленные на реализацию быстрых и фундаментальных реформ, удостоившись премии президиума ИПЦ. Армения в результате первой же валидации получила самую высокую оценку с утверждением членов этого  совета”, - заключила Лилия Шушанян.
Ранним утром 27 сентября на линии соприкосновения с Арцахом Азербайджан начал активный артобстрел. Обстрелу подвергаются и мирные населенные пункты, в том числе столица Степанакерт, в результате чего в различных районах Арцаха гибнут мирные жители. Вооруженные силы Азербайджана наносят удары и по военным и по гражданским инфраструктурам Республики Армения. Утром 3 октября пресс-секретарь Министерства обороны Армении Шушан Степанян сообщила, что на северном и южном направлениях границы Арцаха идут ожесточенные бои. Противник, сконцентрировав на этих флангах большие силы, перешел в наступление. Армянские подразделения пресекли продвижение противника, нанеся ему большие потери.