ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը ամբողջությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել հայ ժողովրդին: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է այն ամբողջությամբ.
«Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Արցախի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Սփյուռքի հպարտ հայություն.
Արդեն գործնականում մեկ շաբաթ հայ ժողովուրդը՝ Արցախում եւ Հայաստանում, դիմակայում է ադրբեջանաթուրքական ահաբեկչական հարձակմանը: Հարձակման մասշտաբները աննախադեպ են, թշնամին գրոհում է այնպիսի ծավալներով, որ ըստ ռազմական փորձագետների 21-րդ դարում հաճախ չի պատահել աշխարհի որեւէ հատվածում, հակամարտության գոտիներից որեւէ մեկում:
Հարյուրավոր տանկեր եւ հետեւակի մարտական մեքենաներ, հազարավոր արկեր եւ հրթիռներ, տասնյակ ինքնաթիռներ, հարյուրավոր անօդաչու թռչող սարքեր եւ տասնյակ հազարավոր հետեւակ՝ արդեն մեկ շաբաթ գրոհում են Արցախի պաշտպանական բանակի դիրքերը՝ շփման գծի ամբողջ երկայնքով:
Նախորդ օրվա մեր վերլուծությունները ցույց տվեցին, որ Արցախի պաշտպանության բանակի մեկ մարտական դիրքի վրա գրոհի է նետվում մոտավորապես 150-ից 200 թշնամական զինվոր, ընդ որում այսպիսի գրոհները կրկնվում են օրվա մեջ մի քանի անգամ, ուղեկցվում են հրթիռային եւ ավանդական հրետանու, զրահատեխնիկայի, օդանավերի, անօդաչու թռչող սարքերի աջակցությամբ: Մեր զինվորականների վկայությամբ, բացի ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումներից, գրոհներին ներգրավված են սիրիացի վարձկաններ ու ահաբեկիչներ, թուրքական բանակի հատուկջոկատայիններ:
Մեր տեղեկություններով թուրքական բանակի շուրջ 150 բարձրաստիճան զինվորականներ գտնվում են Ադրբեջանի զինված ուժերի տարբեր օղակների հրամանատարական կետերում եւ ղեկավարում են ռազմական գործողությունները:
Այս նկարագրությունն ինքնին պիտի վկայի, թե ինչպիսի ծանր մարտեր են տեղի ունենում առաջնագծում: Արդեն մեկ շաբաթ՝ Արցախի պաշտպանության բանակը, մեր կամավորական ջոկատները կենաց եւ մահու կռիվ են տալիս Արցախի սրբազան հողի վրա: Այս պահի դրությամբ արդեն ունենք բազմաթիվ մարդկային կորուստներ՝ զինվորական և քաղաքացիական, շարքից դուրս է եկել մեծ թվով զինտեխնիկա, բայց հակառակորդը այդպես էլ ի վիճակի չի եղել լուծել որեւէ ռազմավարական խնդիր:
Աներեւակայելի է այն տոկունությունը, որով մեր զինվորները, սպաները, գեներալներն ու ազատամարտիկները կանգնած են հրոսակային այս հարձակմանը հանդիման: Մեր զինվորներն ու կամավորները չեն խնայում ոչինչ եւ հերոսության աներեւակայելի օրինակներ են ցույց տալիս: Այսօր մարտի դաշտում հակառակորդի հարյուրավոր ոչնչացված զրահատեխնիկա կա, տասնյակ օդանավեր եւ ուղղաթիռներ, հարյուրավոր անօդաչու թռչող սարքեր, մարդուժի կորուստները հակառակորդի անցնում են մի քանի հազարը:
Այս պահի դրությամբ էլ թեժ մարտերը շարունակվում են առաջնագծի տարբեր հատվածներում, որոշ տեղերում Պաշտպանության բանակի զորքերը գտնվում են բավականին ծանր դրության մեջ, որոշ տեղերում վստահորեն տիրապետում են իրավիճակին:
Սիրելի հայրենակիցներ, եղբայրներ եւ քույրեր.
Մենք ապրում ենք մեր հազարամյա պատմության թերեւս ամենավճռորոշ փուլում: Ադրբեջանաթուրքական հրոսակախմբերը միայն ռազմական կամ ռազմաքաղաքական հարց լուծելու նպատակ չէ, որ հետապնդում են: Նրանք միայն Ղարաբաղի կամ Ղարաբաղի հարցի ետեւից չէ, որ եկել են: Նրանք չեն եկել միայն տարածքներ, գյուղեր կամ քաղաքներ գրավելու: Նրանց նպատակը հայությունն է, նրանց նպատակը Հայոց ցեղասպանության իրենց քաղաքականության շարունակությունն է, եւ նրանք խնդիր են դրել հայոց ցեղասպանությունը շարունակելու:
Բայց այսօր, այստեղ ուզում եմ ասել, որ հիմա այլեւս՝ հայը, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին, Արցախի Հանրապետության քաղաքացին Դեր Զորի ճամփորդը չէ: Այսօր, քան երբեւէ, մենք համակված ենք մեր ինքնությունը, մեր հայրենիքը, մեր իրավունքը պաշտպանելու անխորտակելի վճռականությամբ:
Դրանում համոզվել եմ նաեւ՝ երեկ երեկոյան հեռախոսազրույց ունենալով Արցախի Պաշտպանական շրջանների հրամանատարների, դիվիզիաների հրամանատարների, անգամ առաջնագծում գտնվող մի շարք շարքայինների, սպաների եւ ենթասպաների հետ:
Նրանց ասել եմ, որ սիրում եմ բոլորին, հպարտանում եմ իրենցով, խոնարհվում եմ իրենց առաջ: Նրանց ասել եմ, որ հայ ազգը, որ նահատակ եւ կենդանի հերոսների շնորհիվ ճաշակել են հաղթանակի անզուգական համը, այլեւս համաձայն չէ որեւէ ուրիշ ճակատագրի:
Հաղթանակը, միայն ու միայն հաղթանակը, բացառապես հաղթանակն է այն ավարտը, որը մենք պատկերացնում ենք այս պայքարի վերջում: Այսօր արդեն Արցախի պաշտպանության բանակը իրականացրել է ակտիվ հակահարձակողական գործողություններ եւ հասել էական հաջողությունների` ջախջախելով թշնամական մի քանի հատուկ նշանակության ստորաբաժանում:
Մեր թշնամին որքան էլ վարձկան հրոսակների առատ հոսք ունենա, չի կարող մրցակցել ապրելու եւ հաղթելու հայկական կամքի հետ, ու մենք համատեղ ջանքերով պիտի կոտրենք հարձակվող ոսոխի ողնաշարը, որ նա այլեւս երբեք, այլեւս երբեք իր ոճրագործ ձեռքերը չպարզի մեր ուղղությամբ, իր արյունոտ հայացքը չուղղի մեր հայրենիքին:
Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Արցախի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, սփյուռքի հպարտ հայություն.
Սա մի նոր Սարդարապատ է եւ մեզնից յուրաքանչյուրը պարտավոր է ինքը իրեն նվիրել մեկ նպատակի եւ այդ նպատակի անունն է հաղթանակ:
Եվ մեզնից յուրաքանչյուրը ամեն վայրկյան պիտի պատրաստ լինի գտնվել այդ հաղթանակի առաջնագծում: Ու մենք կհաղթենք, որ մենք անպայման կհաղթենք, մենք անպայման կհաղթենք, ու չկասկածեք, մենք անպայման կհաղթենք:

Обращение премьер-министра Никола Пашиняна к народу
Уже практически неделю армянский народ в Арцахе и Армении противостоит азербайджано-турецкому террористическому нападению. Масштабы нападения беспрецедентны, враг атакует с такими масштабами, какие, по мнению военных экспертов, в 21 веке не часто случались где-либо в мире, в какой-либо зоне конфликта.
Сотни танков и БМП, тысячи мин и ракет, десятки самолетов, сотни БПЛА и десятки тысяч пехотинцев уже неделю атакуют позиции Армии обороны по всей протяженности линии соприкосновения.
Наши анализы прошлых дней показывают, что на одну боевую позицию Армии обороны Арцаха в атаку идет по 150-200 вражеских солдат. При этом, такие атаки повторяются несколько раз в день и прикрываются огнем ракет и традиционной артиллерии, бронетехники, самолетов и беспилотников. Как свидетельствуют наши военные, помимо подразделений азербайджанской армии в атаки вовлечены сирийские наемники и террористы, а также турецкий спецназ.
По нашим сведениям, порядка 150 высокопоставленных турецких военных находятся в различных звеньях командного состава ВС Азербайджана и управляют боевыми действиями.
Это описание само по себе свидетельствует о том, какие тяжелые бои происходят на передовой. Вот уже неделю Армия обороны Арцаха, наши добровольческие отряды бьются насмерть на священной земле Арцаха.
На данный момент уж есть многочисленные человеческие жертвы - военные и гражданские. Из строя вышла техника в большом количестве, однако враг так и не смог решить никакие стратегические задачи.
Невероятна стойкость, с которой наши солдаты, офицеры, генералы и борцы за свободу противостоят этому варварскому нападению. Наши солдаты и добровольцы не жалеют ничего и демонстрируют невероятные примеры героизма.
Сегодня на поле боя сотни уничтоженных единиц боевой техники врага, десятки воздушных судов и вертолетов, сотни БПЛА. Потери противника в живой силе превышают несколько тысяч
На данный момент тяжелые бои продолжаются на различных участках фронта, в некоторых местах позиции Армии обороны находятся в тяжелой ситуации, в некоторых местах уверенно владеют ситуацией
Дорогие соотечественники, братья и сестры.
Мы находимся, пожалуй, на самом важном этапе нашей тысячелетней истории. Азербайджано-турецкие бандитские группировки занимаются не только военным или военно-политическим вопросом. Их интересует не только Карабах или карабахский вопрос. Они пришли не только для того, чтобы завоевать территории, села или города. Их цель - армяне, их цель - продолжить политику Геноцида армян, и они поставили задачу продолжить сегодня Геноцид армян.
Но сегодня я хочу сказать, что сейчас армянин, гражданин Республики Армения, гражданин Республики Арцах, уже не странник на пути Дейр-эз-Зора. Сегодня, более чем когда-либо, мы проникнуты непоколебимой решимостью защищать свою идентичность, свою Родину, свои права.
В этом я убедился и во время телефонных разговоров вчера вечером с командирами Армии обороны Арцаха, командирами дивизий и даже рядом рядовых и офицеров на передовой.
Я сказал им, что люблю всех их, горжусь ими, преклоняюсь перед ними. Я сказал им, что армянский народ, вкусивший ни с чем не сравнимый вкус победы благодаря своим мученикам и живым героям, больше не согласен ни с какой иной судьбой.
Победа, только и только победа, исключительно победа является тем концом, который мы представляем в итоге этой борьбы. Сегодня несколько часов назад Армия обороны Арцаха провела активные контрнаступательные действия и достигла значительных успехов, разбив несколько вражеских подразделений специального назначения. Каким бы ни был поток наемников, враг не сможет соперничать с армянской волей к жизни и победе, и мы должны совместными усилиями сломать хребет атакующего врага, чтобы он никогда больше, никогда не протягивал свои кровавые руки в нашу сторону, никогда не обратил свой кровавый взор на нашу Родину.
Это новый Сардарапат, и каждый из нас должен посвятить себя одной цели, и цель эта - победа. Цель эта называется победа!
И каждый из нас в любой момент должен быть готов к тому, чтобы быть в авангарде этой победы. И мы победим. И мы обязательно победим. И не сомневайтесь, что мы обязательно победим.