ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը ամբողջությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել հայ ժողովրդին: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է այն ամբողջությամբ.
«Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Արցախի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Սփյուռքի հպարտ հայություն.
Արդեն գործնականում մեկ շաբաթ հայ ժողովուրդը՝ Արցախում եւ Հայաստանում, դիմակայում է ադրբեջանաթուրքական ահաբեկչական հարձակմանը: Հարձակման մասշտաբները աննախադեպ են, թշնամին գրոհում է այնպիսի ծավալներով, որ ըստ ռազմական փորձագետների 21-րդ դարում հաճախ չի պատահել աշխարհի որեւէ հատվածում, հակամարտության գոտիներից որեւէ մեկում:
Հարյուրավոր տանկեր եւ հետեւակի մարտական մեքենաներ, հազարավոր արկեր եւ հրթիռներ, տասնյակ ինքնաթիռներ, հարյուրավոր անօդաչու թռչող սարքեր եւ տասնյակ հազարավոր հետեւակ՝ արդեն մեկ շաբաթ գրոհում են Արցախի պաշտպանական բանակի դիրքերը՝ շփման գծի ամբողջ երկայնքով:
Նախորդ օրվա մեր վերլուծությունները ցույց տվեցին, որ Արցախի պաշտպանության բանակի մեկ մարտական դիրքի վրա գրոհի է նետվում մոտավորապես 150-ից 200 թշնամական զինվոր, ընդ որում այսպիսի գրոհները կրկնվում են օրվա մեջ մի քանի անգամ, ուղեկցվում են հրթիռային եւ ավանդական հրետանու, զրահատեխնիկայի, օդանավերի, անօդաչու թռչող սարքերի աջակցությամբ: Մեր զինվորականների վկայությամբ, բացի ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումներից, գրոհներին ներգրավված են սիրիացի վարձկաններ ու ահաբեկիչներ, թուրքական բանակի հատուկջոկատայիններ:
Մեր տեղեկություններով թուրքական բանակի շուրջ 150 բարձրաստիճան զինվորականներ գտնվում են Ադրբեջանի զինված ուժերի տարբեր օղակների հրամանատարական կետերում եւ ղեկավարում են ռազմական գործողությունները:
Այս նկարագրությունն ինքնին պիտի վկայի, թե ինչպիսի ծանր մարտեր են տեղի ունենում առաջնագծում: Արդեն մեկ շաբաթ՝ Արցախի պաշտպանության բանակը, մեր կամավորական ջոկատները կենաց եւ մահու կռիվ են տալիս Արցախի սրբազան հողի վրա: Այս պահի դրությամբ արդեն ունենք բազմաթիվ մարդկային կորուստներ՝ զինվորական և քաղաքացիական, շարքից դուրս է եկել մեծ թվով զինտեխնիկա, բայց հակառակորդը այդպես էլ ի վիճակի չի եղել լուծել որեւէ ռազմավարական խնդիր:
Աներեւակայելի է այն տոկունությունը, որով մեր զինվորները, սպաները, գեներալներն ու ազատամարտիկները կանգնած են հրոսակային այս հարձակմանը հանդիման: Մեր զինվորներն ու կամավորները չեն խնայում ոչինչ եւ հերոսության աներեւակայելի օրինակներ են ցույց տալիս: Այսօր մարտի դաշտում հակառակորդի հարյուրավոր ոչնչացված զրահատեխնիկա կա, տասնյակ օդանավեր եւ ուղղաթիռներ, հարյուրավոր անօդաչու թռչող սարքեր, մարդուժի կորուստները հակառակորդի անցնում են մի քանի հազարը:
Այս պահի դրությամբ էլ թեժ մարտերը շարունակվում են առաջնագծի տարբեր հատվածներում, որոշ տեղերում Պաշտպանության բանակի զորքերը գտնվում են բավականին ծանր դրության մեջ, որոշ տեղերում վստահորեն տիրապետում են իրավիճակին:
Սիրելի հայրենակիցներ, եղբայրներ եւ քույրեր.
Մենք ապրում ենք մեր հազարամյա պատմության թերեւս ամենավճռորոշ փուլում: Ադրբեջանաթուրքական հրոսակախմբերը միայն ռազմական կամ ռազմաքաղաքական հարց լուծելու նպատակ չէ, որ հետապնդում են: Նրանք միայն Ղարաբաղի կամ Ղարաբաղի հարցի ետեւից չէ, որ եկել են: Նրանք չեն եկել միայն տարածքներ, գյուղեր կամ քաղաքներ գրավելու: Նրանց նպատակը հայությունն է, նրանց նպատակը Հայոց ցեղասպանության իրենց քաղաքականության շարունակությունն է, եւ նրանք խնդիր են դրել հայոց ցեղասպանությունը շարունակելու:
Բայց այսօր, այստեղ ուզում եմ ասել, որ հիմա այլեւս՝ հայը, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին, Արցախի Հանրապետության քաղաքացին Դեր Զորի ճամփորդը չէ: Այսօր, քան երբեւէ, մենք համակված ենք մեր ինքնությունը, մեր հայրենիքը, մեր իրավունքը պաշտպանելու անխորտակելի վճռականությամբ:
Դրանում համոզվել եմ նաեւ՝ երեկ երեկոյան հեռախոսազրույց ունենալով Արցախի Պաշտպանական շրջանների հրամանատարների, դիվիզիաների հրամանատարների, անգամ առաջնագծում գտնվող մի շարք շարքայինների, սպաների եւ ենթասպաների հետ:
Նրանց ասել եմ, որ սիրում եմ բոլորին, հպարտանում եմ իրենցով, խոնարհվում եմ իրենց առաջ: Նրանց ասել եմ, որ հայ ազգը, որ նահատակ եւ կենդանի հերոսների շնորհիվ ճաշակել են հաղթանակի անզուգական համը, այլեւս համաձայն չէ որեւէ ուրիշ ճակատագրի:
Հաղթանակը, միայն ու միայն հաղթանակը, բացառապես հաղթանակն է այն ավարտը, որը մենք պատկերացնում ենք այս պայքարի վերջում: Այսօր արդեն Արցախի պաշտպանության բանակը իրականացրել է ակտիվ հակահարձակողական գործողություններ եւ հասել էական հաջողությունների` ջախջախելով թշնամական մի քանի հատուկ նշանակության ստորաբաժանում:
Մեր թշնամին որքան էլ վարձկան հրոսակների առատ հոսք ունենա, չի կարող մրցակցել ապրելու եւ հաղթելու հայկական կամքի հետ, ու մենք համատեղ ջանքերով պիտի կոտրենք հարձակվող ոսոխի ողնաշարը, որ նա այլեւս երբեք, այլեւս երբեք իր ոճրագործ ձեռքերը չպարզի մեր ուղղությամբ, իր արյունոտ հայացքը չուղղի մեր հայրենիքին:
Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Արցախի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, սփյուռքի հպարտ հայություն.
Սա մի նոր Սարդարապատ է եւ մեզնից յուրաքանչյուրը պարտավոր է ինքը իրեն նվիրել մեկ նպատակի եւ այդ նպատակի անունն է հաղթանակ:
Եվ մեզնից յուրաքանչյուրը ամեն վայրկյան պիտի պատրաստ լինի գտնվել այդ հաղթանակի առաջնագծում: Ու մենք կհաղթենք, որ մենք անպայման կհաղթենք, մենք անպայման կհաղթենք, ու չկասկածեք, մենք անպայման կհաղթենք:

PM Pashinyan addresses the nation
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan addressed the nation on October 3. ARMENPRESS presents the full text.
‘’Dear people,
Proud citizens of the Artsakh Republic,
Proud Diaspora Armenians,
For almost a week now, the Armenian nation in Artsakh and in Armenia has been resisting the terrorist offensive unleashed by Azerbaijan and Turkey. The scale of the offensive is unprecedented: the enemy is attacking with such a scale that according to military experts has not happened very often during the 21st century in any corner of the world or any of the conflict zones. Hundreds of tanks, armored vehicles, thousands of missiles, several dozen airplanes, hundreds of UAVs, and tens of thousands of infantry are targeting the military units of the Artsakh Defense Army along the Line of Contact for almost a week now.
Our analysis has shown that between 150 to 200 Azerbaijani soldiers are attacking a single military unit of the Artsakh Defense Army. And such attacks are repeated several times during the day, accompanied by missiles, artillery, armored vehicles, aircraft and UAVs. Our servicemen testify that Syrian mercenaries and terrorists; special units of the Turkish Armed Forces are deployed on the ground together with the military units of Azerbaijan’s Armed Forces.
There are 150 high-ranking Turkish officers leading the military operations on the part of Azerbaijan. This description in itself shows that intense battles are taking place on the frontline.
For over a week now, the Artsakh Defense Army and thousands of Armenian have been engaged in a life and death struggle for the sacred land of Artsakh. As of now, we already have significant human losses, both military and civilian, large numbers of military equipment are no longer usable, but the adversary still has not been able to solve any of its strategic issues.
The vigilance with which our soldiers, officers, generals and veterans are resisting the criminal attacks is unbelievable. Our soldiers and volunteers do not spare anything and are showing incredible examples of heroism. Hundreds of Azerbiajani armored vehicles, dozens of helicopters and airplanes, hundreds of UAVs have been destroyed; their human losses are beyond several thousand.
Intense fighting continues all the way through the Line of Contact. In some locations, the Defense Army troops are in challenging positions, in others they are in control of the situation.
Dear compatriots, brothers and sisters,
We are facing a fateful chapter in our history. The objective the Azerbaijani-Turkish bandits pursue is not to resolve a military or a military-political task. They are not here to deal with Karabakh or the Karabakh issue. They have not come with the objective of capturing territories, villages, cities. Their key target is the Armenian nation. Their objective is to carry on with their genocidal policy. And they have set themselves the task of bringing to completion the Armenian Genocide.
But I wish to state now that the Armenian, the citizen of the Republic of Armenia, the citizen of the Republic of Artsakh is not an eternal traveler on the road to Der Zor (a Syrian desert, where thousands of Armenians lost their lives during the Genocide. Translator‘s note). Today, more than ever, we are bound to our identity and our homeland through an unwavering conviction to protect our rights.
I made sure thereof last night as I had phone conversations with the commanders and officers of the Artsakh Defense Army. I told them that I loved them, that I am proud of them, I bow to their heroism and bravery. I told them that the Armenian nation has had the unique taste of victory and will not put up with any other fate.
Victory and only victory is the ending that we see at the end of this struggle. Today, a few hours ago, the Artsakh Defense Army launched a powerful counteroffensive and recorded significant advances and destroyed several special units of Azerbaijan. No matter how many mercenaries have been deployed over there: the Azerbaijani side cannot compete with the Armenian will to win and live. With joint efforts we will break the adversary’s backbone, so that it could never raise its murderous hands on us, so that its bloody gaze could never fall upon our people.
This is a new Sardarapat, and we all should be prepared to devote ourselves to a single mission that we call final victory. Each of us must be ready to be on the forefront of that victory. We will win! We are sure to win! Rest assured that victory will be on our side!