Մակրոնը հայտնել է Թուրքիայի տարածքով 300 սիրիացի իսլամիստ գրոհայինի ԼՂ գոտի տեղափոխվելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ ավելի քան 300 սիրիացի իսլամիստներ թուրքական Գազիանթեփով տեղափոխվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի` Ադրբեջանի զինուժի կողմից ներգրավվելով ռազմական գործողություններում։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ միջազգային լրատվամիջոցները, Ֆրանսիան հաստատում է, որ դա ապացուցված փաստ է, Ռուսաստանը նույնպես տիրապետում է այդ տեղեկատվությանը:
Այս մասին Մակրոնը հայտարարել է ԵՄ գագաթնաժողովի առաջին օրվա արդյունքներով ճեպազրույցի ժամանակ։
Մակրոնը հավելել է, որ Ֆրանսիան սերտ կապի մեջ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների՝ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հետ ու Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի առնչությամբ նրանց հետ համատեղ խաղաղ նախաձեռնություններ է պատրաստում:
«Ես կարող եմ հայտարարել, որ ավելի քան 300 սիրիացի իսլամիստ գրոհայիններ, որոնք ավելի վաղ դուրս էին բերվել Հալեպի շրջանից, թուրքական Գազիանթեփով տեղափոխվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի։ Սա հաստատված փաստ է, այդ մարդիկ նույնականացված են, բոլորն էլ կապեր ունեն «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման հետ։ Ես այդ հարցը քննարկել եմ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, ով հաստատել է, որ Ռուսաստանը նույնպես ունի այդ տվյալները», - ասել է Մակրոնը։
Նա ընդգծել է, որ Թուրքիայի այդ պահվածքը հարիր չէ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրին և շեշտել, որ նման գործողություններն անընդունելի են համարում։ Մակրոնն ասել է, որ տվյալ դեպքում կարմիր գիծն արդեն հատվել են։
«Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ, առաջիկայում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության դադարեցման մի շարք նախաձեռնություններ կձեռնարկեն։ Մենք սերտ աշխատանքային շփման մեջ ենք»,- նշել է Ֆրանսիայի նախագահը։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ու Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ ԼՂ հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակի շուրջ, որում հայտարարել են անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և Հայաստանը և Ադրբեջանը իրենց վրա վերցնեն կարգավորման շուրջ բանակցությունները վերսկսելու պարտավորությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աջակցությամբ:

Макрон заявил о 300 сирийских боевиках исламистах, переброшенных в Арцах через Турцию
Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что более 300 сирийских исламистов переброшены в зону нагорно-карабахского конфликта через турецкий Газиантеп, и вовлечены ВС Азербайджана в военные действия.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на международные СМИ, Франция подтверждает, что это доказанный факт, Россия также владеет этой информацией.
Об этом Макрон заявил на брифинге по итогам первого дня саммита ЕС.
Макрон добавил, что Франция находится в тесной связи с другими сопредседателями Минской группы ОБСЕ - Россией и США, и готовит с ними совместные мирные инициативы по ситуации в Нагорном Карабахе.
“Я могу заявить, что более 300 сирийских боевиков-исламистов, ранее вывезенных из района Алеппо, через турецкий Газиантеп перебрались в зону нагорно-карабахского конфликта. Это установленный факт, эти люди опознаны, все они связаны с террористической группировкой ИГИЛ. Я обсуждал этот вопрос с президентом России Владимиром Путиным, который подтвердил, что Россия также располагает этой информацией”, - сказал Макрон.
Он подчеркнул, что поведение Турции неуместно для государства-члена НАТО, и подчеркнул, что такие действия недопустимы. Макрон сказал, что в этом случае красная линия уже пересечена.
“Россия, США и Франция как сопредседатели Минской группы ОБСЕ в ближайшее время выступят с рядом инициатив по прекращению нагорно-карабахского конфликта. Мы находимся в тесном рабочем контакте”, - сказал президент Франции.
Президент России Владимир Путин, президент США Дональд Трамп и президент Франции Эмануэль Макрон выступили с заявлением о ситуации в зоне нагорно-карабахского конфликта, в котором объявили о немедленном прекращении боевых действий при содействии Минской группы ОБСЕ.