2022թ.-ին կիբեռգրոհներից համաշխարհային տնտեսության կորուստները կարող են կազմել 8 տրլն դոլար. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2022 թվականին կիբեռգրոհների պատճառով համաշխարհային տնտեսության կրուստները կարող են հասնել 8 տրլիոն դոլարի: Այդ մասին ասված Է «ՎնեշնեԷկոնոմիչեսկիե սվյազի» հանդեսի համար Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հոդվածում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
ՌԴ-ի ԱԳ նախարարության ղեկավարի խոսքով՝ համաշխարհային հանրակցության հանդեպ ծառանում Է «կիբեռհամավարակը»:
«Խորը մտահոգություն են առաջացնում կիբեռահաբեկչության գրոհները, համաճարակի շրջանում արձանագրված «հարձակումների» աճը առողջապահության օբյեկտների, ֆինանսական, կրթական կառույցների, միջազգային կազմակերպությունների վրա»,- նշել Է նա: Լավրովը նշելԷ, որ հանցավոր գործունեությունը կիբեռտարածությունում, Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի (ՀՏՖ) վարկանիշի համաձայն, մտնում Է գլոբալ ռիսկերի հնգյակի մեջ եւ սպառնում Է ամբողջ ճյուղերի գոյությանն ու հաջող գործունեությանը:
«ՀՏՖ-ի տվյալներով՝միայն 2019 թվականին կիբեռգրոհներից համաշխարհային տնտեսության կորուստները գնահատվում են 2,5 տրիլիոն դոլար, իսկ 2022 թվականին այդ ցուցանիշը կարող Է հասնել 8 տրիլիոն դոլարի»,- նշել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лавров: потери мировой экономики от кибератак могут составить $8 трлн в 2022 году
Потери мировой экономики из-за кибератак в 2022 году могут достигнуть $8 трлн. Как передает Арменпресс, об этом говорится в статье министра иностранных дел России Сергея Лаврова для журнала "Внешнеэкономические связи".
По словам главы МИД РФ, мировое сообщество сталкивается с "киберпандемией". "Глубокую озабоченность вызывают акты кибертерроризма, зафиксированный в период эпидемии рост количества "нападений" на объекты здравоохранения, финансовые, образовательные структуры, международные организации", - указал он.
Лавров отметил, что преступная деятельность в киберпространстве, согласно рейтингу Всемирного экономического форума (ВЭФ), входит в пятерку глобальных рисков и угрожает существованию и успешному функционированию целых отраслей. "По данным ВЭФ, только в 2019 году потери мировой экономики от кибератак оцениваются в $2,5 трлн, а к 2022 году этот показатель может достичь $8 трлн", - сообщил он.