Փորձագետները հաստատում են, որ Ռուսաստանը եւ Չեխիան պատրաստվում են բացել ավիահաղորդակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի եւ Չեխիայի ավիափոխադրողները հաղորդում են Մոսկվայի եւ Պրահայի միջեւ չվերթները վերագործարկելու մասին: Այդ մասին հաղորդում Է Ռուսաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիան (ՌՏՕԱ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Czech Airlines ընկերությունը Պրահա-Մոսկվա-Պրահա երթուղով թռիչքները կվերսկսի հոկտեմբերի 4-ին: Փոխադրողի տեղեկատվության համաձայն, չվերթները կկատարվեն շաբաթը երկու անգամ: Տոմսերի վաճառքն արդեն բաց Է: Հոկտեմբերի 25-ից սկսած՝ Czech Airlines-ի չվերթները կլինեն արդեն ամենօրյա:
Ըստ ասոցիացիայի աղբյուրների տվյալների, հոկտեմբերի 1-ից Պրահա երթուղին մտադիր Է գործարկել նաեւ «ԱԷրոֆլոտ»-ը: Հավասարության պայմաններում ռուսական ավիաընկերությունը նույնպես Չեխիա կթռչի շաբաթը երկու անգամ:
Փորձագետներն ուշադրություն են դարձնում այն բանին, որ Ռուսաստանի եւ Չեխիայի իշխանությունները դեռ պաշտոնապես չեն հաստատել երկկողմ ավիահաղորդակցության վերականգնումը:
Բացի այդ, ինչպես մյուս եվրոպական երկրների դեպքում Է, օրինակ, Շվեյցարիայի, խոսքը երկրների միջեւ միայն առանձին կատեգորիաների քաղաքացիների տեղափոխությունների մասին Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Эксперты утверждают, что Россия и Чехия готовятся открыть авиасообщение
Авиаперевозчики России и Чехии сообщают о перезапуске рейсов между Москвой и Прагой. Как передает Арменпресс, об этом сообщает АТОР.
Компания Czech Airlines возобновит полеты по маршруту Прага – Москва – Прага 4 октября. По информации перевозчика, рейсы будут выполняться дважды в неделю. Продажа билетов уже открыта. Начиная с 25 октября в расписании Czech Airlines рейсы в Москву стоят уже ежедневно.
По данным источников ассоциации, с 1 октября намерен перезапустить маршрут в Прагу и "Аэрофлот". Но пока его нет в расписании. На условиях паритетности российская авиакомпания также будет летать в Чехию дважды в неделю.
Эксперты обращают внимание на то, что власти России и Чехии пока официально не подтвердили восстановление двустороннего авиасообщения. Кроме того, как в случае с другими европейскими странами, например, со Швейцарией, речь идет о перемещении между странами лишь некоторах категорий граждан.
"История с Чехией также пока не про туризм. Это гуманитарные цели, воссоединение семей, учеба, лечение. Если раньше такие путешественники ждали вывозных рейсов, то после их отмены с 21 сентября при наличии соответствующих причин можно приобрести билеты на регулярные полеты. Однако просто купить билет недостаточно. Нужно документально подтвердить основание для выезда в Чехию", – говорит один из представителей российской авиаотрасли.