Վարդան Տողանյանը չի բացառել, որ ՀՀ-ն կդիմի ՌԴ-ին զենքի նոր մատակարարումների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անհրաժեշտության դեպքում Հայաստանը կդիմի Ռուսաստանին ռուսական զենքի նոր մատակարարումների հարցով, սակայն այդ մասին խոսակցություն առայժմ չկա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ռիա նովոստի»-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը:
Նա հիշեցրել է, որ նախօրեին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, իսկ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ՝ իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկություններ տրամադրելու, Հայաստանի տեսլականը ներկայացնելու համար:
Դեսպանն ընդգծել է, որ ՀՀ-ն և ՌԴ-ն դաշնակիցներ են՝ համապատասխան պարտավորություններով: «Մեր ռազմատեխնիկական համագործակցությունը զարգանում է, զենքի մատակարարումների վերաբերյալ պայմանավորվածությունների իրականացումն ընթանում է նորմալ ռեժիմով: Այսօրվա դրությամբ իրավիճակը փոխվում է, մենք այս պահին երրորդ կողմ ունենք՝ Թուրքիան: Եթե անհրաժեշտ լինի, կդիմենք և կլուծենք հարցերը` (զենքի լրացուցիչ մատակարարումների վերաբերյալ-խմբ.) առաջին հերթին Ռուսաստանին»,- ասել է Տողանյանը:
Տողանյանն անդրադարձել է նաև կոնֆլիկտին Թուրքիայի մասնակցությանը՝ ընդգծելով, որ այդ երկիրը Սիրիայից վարձկանների է տեղափոխել Ադրբեջան: «Մեր տեղեկություններով վերջին շրջանում Թուրքիան Սիրիայից մոտ 4000 գրոհայիններ է տեղափոխել Ադրբեջան: Նրանց պատրաստում են գրոհայինների ճամբարներում և տեղափոխում են այդտեղ»,- ասել է դեսպանը:
Эха Москвы-ին տված հարցազրույցում էլ Վարդան Տողանյանը հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանը կկարողանա կանգնեցնել էսկալացիան Լեռնային Ղարաբաղում: «Ռուսաստանը միշտ հավասարակշռված դիրքորոշում է ունեցել: Այսօր Ռուսաստանը նույնպես հետաքրքրված է, երեկ տեղի են ունեցել հեռախոսային բանակցություններ արտաքին գործերի նախարարի և նախագահի մակարդակով, և Ռուսաստանի կոչերն են՝ դադարեցնել ռազմական գործողությունները: Ես հույս ունեմ, որ ՌԴ-ին կհաջողվի կանգնեցնել այս պատերազմը և կողմերին նստեցնել բանակցությունների սեղանին՝ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո»,- նշել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանը:

YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. In the event of necessity Armenia will apply to Russia to receive new supplies of weapons, but at this moment the issue is not being considered, Armenia’s Ambassador to Russia Vardan Toghanyan told RIA Novosti.
He reminded that yesterday Armenian PM Nikol Pashinyan held a phone conversation with Russian President Vladimir Putin, and FM Zohrab Mnatsakanyan talked with Russian FM Sergey Lavrov to inform about the developments of the Azerbaijani attack on Artsakh.
The Ambassador emphasized that Armenia and Russia are allies, with relevant obligations.
“Our military-technical cooperation is developing, the implementation of agreements on weapons supplies are taking place normally. As of today the situation is changing, at this moment there is a third party – Turkey,” he said, adding that if necessary Armenia will request Russia to supply more weapons.
Toghanyan talked about Turkey’s participation in the conflict, stressing that Turkey has transported mercenaries from Syria to Azerbaijan. “We have information that recently Turkey has transported nearly 4000 militants from Syria to Azerbaijan. They are being trained at militant camps and transported there,” the ambassador said.
In another interview to Echo of Moscow, Toghanyan expressed hope that Russia will be able to stop the escalation in Karabakh.
“Russia has always had a balanced position. Today Russia is also interested, yesterday phone talks were held at the levels of foreign ministers and president, and Russia’s calls are to stop the military operations. I hope Russia will succeed in stopping this war and bringing the sides to the negotiations table under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs,” he said.