Եղիշե Թադևոսյանի չցուցադրված էտյուդները կներկայացվեն հեղինակին նվիրված նորաբաց ցուցասրահում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  «Թադևոսյանը ստեղծեց իր հրաշալի էտյուդները, որոնց մեջ արվեստի իսկական գոհարներ կան։ Գույնի նուրբ զգացողություն ուներ ու կարողացավ մերձենալ իմպրեսիոնիզմի սկզբունքներին, կարողացավ լուսային, գունային մաքուր թրթռումներով փոքր չափի էտյուդների մեջ արտացոլել հայրենի բնության գողտրիկ անկյունները՝ այնքան վճիտ ու հայկական»:
Այսպես է Մարտիրոս Սարյանը բնութագրել հայ կերպարվեստի խոշորագույն վարպետներից մեկին՝ Եղիշե Թադևոսյանին, որի ծննդյան 150-ամյակը նշում ենք այս տարի:
Նկարչի հոբելյանի կապակցությամբ սեպտեմբերի 25-ին Վաղարշապատում կմեկնարկի Թադևոսյանին նվիրված փառատոնը, որի շրջանակում Հայաստանի ազգային պատկերասրահի մասնաճյուղ Մհեր Աբեղյանի թանգարանում կկայանա Եղիշե Թադևոսյանի անվանական ցուցասրահի հանդիսավոր բացումը, իսկ նկարչի հայրական տան մոտ՝ Ռ. Մելիքյան փողոցում, տեղի կունենա Էջմիածնի քաղաքապետարանի աջակցությամբ տեղադրված հուշատախտակի բացումը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինա Հակոբյանն ասաց, որ նորաբաց ցուցասրահում կգործի շուրջ հինգ տասնյակ գեղանկարչական ու գրաֆիկական եզակի աշխատանքներ ընդգրկող մշտական ցուցադրություն:
Նա ընդգծեց, որ, բացի էտյուդներից և մեծադիր կտավներից, ցուցահանդեսում կներկայացվի հուշաձեռագրային հարուստ նյութ՝ պատմական արժեք ունեցող եզակի լուսանկարներ, դրվագներ նկարչի էպիստոլյար ժառանգությունից, անձնական իրեր և այլ արժեքավոր նմուշներ:
«Հայ կերպարվեստում առանձնակի երևույթ է Թադևոսյան-էտյուդիստը: 2015 թվականին Ազգային պատկերասրահում կազմակերպել էինք Թադևոսյանի 145-ամյակին նվիրված հետահայաց ցուցահանդես, որի բովանդակային հիմքում նկարչի էտյուդներն էին: Ցուցահանդեսում գրեթե ամբողջությամբ առաջին անգամ ներկայացվող մասնավոր հավաքածուն ներառում էր տարբեր տարիներով թվագրվող շուրջ 30 փոքրաչափ էտյուդներ, 100-ից ավելի ճեպանկարներ, եզակի վիտրաժ: Ցուցադրության մյուս հատվածն ընդգրկում էր ՀԱՊ-ի հուշաձեռագրային բաժնում պահվող էտյուդներն ու գծապատկերները, էսքիզներն ու նոթատետրերը:  Այսօր էլ մեր ցուցադրության հիմնական նպատակը նկարչի՝ «մտահղացումից իրականացում» յուրօրինակ ճանապարհի բացահայտումն ու ամփոփումն է»,- ընդգծեց Հակոբյանը:
Տասնյակ տարիներ թանգարանի պահոցներում պահվող նմուշների մեծ մասը ցուցադրվում է առաջին անգամ: Սիմվոլիկ նշանակություն ունի Ազգային պատկերասրահի մշտական ցուցադրությունից ժամանակավորապես բերված «Մեր փողոցը Վաղարշապատում» կտավը: Խոսելով հուշատախտակի բացման մասին` Հակոբյանը պատմեց, որ այս ընթացքում ուսումնասիրությունների արդյունքում գտնվեց նկարչի հայրական տան մասամբ պահպանված արտաքին պատը, որն այսօր արդեն ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի աջակցությամբ ունի տեղական նշանակության հուշարձանի կարգավիճակ: «Մեր փողոցը Վաղարշապատում» նկարում հին Էջմիածնի տիպական նիստուկացով նեղլիկ փողոցում նկարիչը պատկերել է հայրական տան պատն ու փայտե դռան շեմին նստած ծեր պապին:
Եղիշե Թադևոսյանը թողել է գեղարվեստական հսկայական ժառանգություն, բայց կան գործեր, որոնք առանցքային էին նրա համար: Հակոբյանը հատկապես առանձնացնում է «Հանճարն ու ամբոխը» կտավը, որի մտահղացման հիմքում առաջադեմ, մտածող անհատի և քաղքենի, ինքնագոհ հասարակության, գաղափարների և տգիտության բախման կոնֆլիկտն է: «Նոթատետրերում և առանձին թերթերի վրա արված բազմաթիվ էսքիզներում և էտյուդներում հանճարի կերպարի հիմքում Բեթհովենն էր, սակայն, ամփոփելով իր որոնումները, Թադևոսյանը ստեղծում է մի հավաքական կերպար՝ զերծ որևէ անհատականացումից: Մեկ այլ կտավ ևս մշտապես գրավում է այցելուների ուշադրությունը: Դա «Քրիստոսը և փարիսեցիները» գործն է, որտեղ նկարիչը Քրիստոսին պատկերել է այնքան «մարդկային» զայրույթի պահին, ցասումով լի աչքերով: Նշենք, որ ցուցահանդեսում ավարտուն կտավի հետ միասին առաջին անգամ կնեկայացվեն նաև բազմաթիվ նախանկարներից երկուսը»,- եզրափակեց Հակոբյանը:

Этюды Егише Тадевосяна, невыставленные ранее, будут представлены в новом выставочном зале
“Тадевосян создал свои замечательные этюды, в которых есть настоящие жемчужины искусства. У него было тонкое чувство цвета. Он был близок принципам импрессионизма, умел чистыми световыми, цветовыми вибрациями отражать в маленьких этюдах уютные уголки родной природы”.
Так Мартирос Сарьян охарактеризовал одного из крупнейших мастеров армянского изобразительного искусства - Егише Тадевосяна, 150-летие которого мы отмечаем в этом году.
В связи с юбилеем художника 25 сентября в Вагаршапате пройдет фестиваль, посвященный Тадевосяну, в рамках которого в музее филиала Национальной картинной галереи Армении Мгера Абегяна состоится торжественное открытие именного выставочного зала Егише Тадевосяна. А на стене отцовского дома художника, на улице Р. Меликяна состоится открытие мемориальной доски, установленной при содействии мэрии Эчмиадзина.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» директор Национальной картинной галереи Армении Марина Акопян сказала, что в новом выставочном зале будет экспозиция, охватывающая около 50 уникальных живописных и графических работ.
Она подчеркнула, что помимо этюдов и крупномасштабных полотен, на выставке будет представлен и богатый памятный материал - уникальные фотографии, имеющие историческую ценность, фрагменты эпистолярного наследия художника, его личные вещи и другие ценные экспонаты.
“В армянском изобразительном искусстве Тадевосян-этюдист - особое явление. В 2015 году в Национальной галерее мы организовали ретроспективную выставку эскизов художника, посвященную 145-летию Тадевосяна. Практически полностью частная коллекция, представленная впервые на выставке, включала около 30 небольших этюдов разных лет, более 100 эскизов, уникальные витражи. Основная цель теперешней нашей выставки - раскрыть и обобщить уникальный метод реализации идеи художника”, - подчеркнула Акопян.
Большинство экспонатов, которые десятилетиями хранились в музейных подвалах, выставляются впервые. Картина “Наша улица в Вагаршапате”, из постоянной экспозиции Национальной галереи, имеет символическое значение. Говоря об открытии мемориальной доски, Акопян рассказала, что за это время в результате исследований была открыта и частично сохранившаяся внешняя стена отцовского дома художника, которой при содействии Министерства НОКС и Службы по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников дан статус памятника местного значения. Картина “Наша улица в Вагаршапате” изображает стену отцовского дома и старого деда, сидящего у деревянной двери, на пороге дома в узкой улочке, типичной  в старом Эчмиадзине.
Егише Тадевосян оставил огромное художественное наследие, но есть работы, которые были для него ключевыми. Особо Акопян выделяет картину “Гений и толпа”, идея которой основана на конфликте прогрессивной, мыслящей личности и благодушного общества, идей и невежества. В образа гения в многочисленных зарисовках в тетрадях был Бетховен, но, подведя итоги, Тадевосян создал собирательный образ, свободный от какой-либо индивидуализации. Внимание посетителей всегда привлекает и другое полотно. Это работа “Христос и фарисеи”, на которой художник изобразил Христа в человеческом гневе, с глазами, полными гнева. Следует отметить, что на выставке вместе с готовым полотном впервые будут представлены и два эскиза из множества предварительных”, - заключила Акопян.