Արարատ լեռից մինչև Օլիմպիական խաղերի չեմպիոններ. Հայաստանի անկախության առաջին նամականիշերը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհասփյուռ հայությունը սեպտեմբերի 21-ին նշում է Հայաստանի անկախության տոնը: 29 տարի առաջ այս օրը հայ ժողովուրդը հանրաքվեի միջոցով «այո»- ասաց Հայաստանի անկախությանը: Նորանկախ Հայաստանի հռչակմամբ սկիզբ դրվեց Հայաստանի երրորդ Հանրապետության պատմությանը: Հայաստանի անկախության թեման առաջին իսկ օրերից արտացոլվեց բազմաթիվ նախաձեռնություններում ու ստեղծագործություններում: Հայաստանի անկախության թեմատիկայով 1992 թվականին թողարկվեց անկախ Հայաստանի առաջին նամականիշը: Երբ 1918 թվականին հռչակվեց Հայաստանի առաջին հանրապետությունը, Հայաստանը չուներ իր նամականիշը: Այդ ժամանակ շրջանառության մեջ դրվեցին փոստային պահեստներում մնացած և գործածությունից դուրս մնացած ցարական Ռուսաստանի նամականիշերը: Եվ որպեսզի այդ նամականիշերը որոշ չափով դառնային հայկական, որոշվեց ցարական նամականիշերի վրա թանաքով գրել Հ տառը՝ Հայաստանի սկզբնատառը: Տասնամյակներ անց, արդեն  1992 թվականին Հայաստանի երրորդ Հանրապետությունն ունեցավ իր առաջին նամականիշը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի ֆիլատելիայի վարչության ղեկավար Շուշան Ալեքսանյանը նշեց, որ  նախապես հայտարարվել էր նամականիշի պատրաստման մրցույթ, որին մասնակցեցին մոտ 100 հոգի՝ ներկայացնելով 400-ից ավելի աշխատանքներ:
«Բավական խիստ մրցակցություն է եղել: Թեման նախապես նշվել էր, Հայաստանի առաջին Հանրապետության անկախության հռչակումը: Պետք է պատկերված լիներ հայոց եռագույնը և Արարատ լեռը: Մրցույթում հաղթել է նկարիչ, գրաֆիկ-դիզայներ Հարություն Սամուելյանի աշխատանքը: Երեք շղթայված նամականիշերը պատկերում էին Արարատ լեռը և եռագույնը: Նամականիշերը տպագրվել են ընդհանուր 300 հազար տպաքանակով Միացյալ Թագավորության House of Questа տպագրատանը: Ի դեպ, այն ժամանակվա համար այս թվաքանակը մեծ պահանջարկի մասին էր խոսում»,- նշեց Շուշան Ալեքսանյանը:
Նամականիշ թողարկելու գաղափարը մրցույթ հայտարարելուց դեռ ամիսներ առաջ էր խմորվում: Նորանկախ Հայաստանի առաջին նամականիշի մրցույթի գլխավոր մրցանակը ստացած Հարություն Սամուելյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում, վերհիշելով այդ ժամանակները, նշեց, որ, թերևս, այդ նամականիշի կնքահորը կարելի է համարել հասարակական-քաղաքական գործիչ, Արցախյան պատերազմի մասնակից Սամվել Շահմուրադյանին:
«Այս պատմությունը սկսվեց նամականիշը շրջանառության մեջ դնելուց մոտ 9 ամիս առաջ: Մենք նստած էին Երևանի այգիներից մեկում, տարբեր թեմաների շուրջ էինք զրուցում: Նա վստահ էր, որ մեր պետությունը պետք է ունենա իր նամականիշը: Շատերը չէին հավատում, սակայն Սամվելի ջանքերի, համառության շնորհիվ եկավ ժամանակը, երբ պետական հանձնաժողով ստեղծվեց մրցույթ հայտարարելու համար»,-ասաց Հարություն Սամուելյանը:
Հանձնաժողովում սկզբում ներգրավված է եղել Հարություն Սամուելյանը, սակայն նա դուրս եկավ, այդ մրցույթին մասնակցելու համար: Թեման հստակ էր, հանձնաժողովի կողմից պահանջները ձևակերպված էին, ժամանակը՝ քիչ: Մոտավոր մեկ ամսվա ընթացքում աշխատանքները պետք է ներկայացվեին:
«Ես աշխատում էի 9-րդ հարկում գտնվող իմ բնակարանում, որի պատուհաններից տեսանելի էր Արարատը: Ցուրտ ձմեռ էր, լույս չկար, օր ու գիշեր աշխատել եմ, որովհետև պետք էր ժամկետի մեջ հասցնել: Հաճախ մոմի լույսի ներքո աշխատեցի, նույնիսկ մատերս ցրտահարվեցին, սակայն ամեն ինչ հասցրեցի»,-նշեց Հարություն Սամուելյանը:
Վերջնական աշխատանքները ստանալուց հետո հանձնաժողովը, որոշ վեճերից ու քննարկումներից հետո, եկավ համաձայնության, որ հաղթող ճանաչվի Հարություն Սամուելյանի աշխատանքը:
«Իհարկե, ուրախանալու պահ էր, հպարտանալու, պարծենալու առիթ էր: Դրանից հետո շատ նամականիշերի հեղինակ եմ եղել, սակայն շատերի համար այն մնում է լավագույնը: Ես, իհարկե, չէի ցանկանա որոշ թերությունների մասին խոսել, սակայն, եթե հիմա լիներ, ապա ավելի լավը կանեի»,-պատմեց Հարություն Սամուելյանը:
1992 թվականին նույն թեմային նվիրված թողարկվել է նաև գեղաթերթիկ, որը պատկերում է Հայաստանի Հանրապետության դրոշի գույները, արծիվ և Արարատ լեռը: Հեղինակը կրկին Հարություն Սամուելյանն էր: Անկախ Հայաստանի առաջին նամականիշերի շարքում է 1992 թվականին թողարկված 25-րդ ամառային օլիմպիական խաղերին նվիրված չորս շղթայված նամականիշերը՝ կռփամարտ, բռնցքամարտ, ծանրամարտ, մարմնամարզություն թեմաներով: Ներկայացված սպորտաձևերում հայ մարզիկները տարբեր ժամանակներում դարձել են Օլիմպիական խաղերի չեմպիոններ: 1992 թվականին շրջանառության մեջ է դրվել նաև առաջին նույնատիպ թողարկումը, որը բաղկացած էր 4 նամականիշից՝ ՀՀ պետական դրոշը, Անահիտ Աստվածուհին, Համաշխարհային փոստային միության շենքի առջև գտնվող խմբաքանդակը և Զվարթնոց օդանավակայանը: Ի դեպ, Հայաստանը հենց 1992-ին է դարձել  Համաշխարհային փոստային միության անդամ:
«Փոստային շրջանառությունը մեծ կարևորություն ունի յուրաքանչյուր պետության համար, և այս առումով մեծ է նամականիշերի դերը: Անկախության թեման միշտ կարևոր տեղ է զբաղեցնում հայկական ֆիլատելիայում, թողարկումներ են նվիրվել ՀՀ անկախության տասնամյակին, տասնհինգամյակին, քսանամյակին և քսանհինգամյակին: Այս  նամականիշերի վրա կարելի է տեսնել ՀՀ պետական խորհրդանիշերը՝ ՀՀ դրոշը, զինանշանը»,-ասաց Շուշան Ալեքսանյանը:
2010 թվականին ևս թողարկվեց երկու նամականիշ՝ նվիրված «Անկախության օր» թեմային 50 հազար տպաքանակով՝ Արգենտինայի «Լետրա Վիվա» տպագրատանը: Այս նամականիշի հեղինակը կրկին Հարություն Սամուելյանն է:

From Mount Ararat to Olympic champions: First stamps of Armenia’s Independence
YEREVAN, SEPTEMBER 21, ARMENPRESS. Armenians around the globe are celebrating today the 29th anniversary of Armenia’s Independence. 29 years ago the Armenian people said their decisive “yes” through a referendum to declare independence. The declaration of the newly independent Armenia gave the start of the Third Republic of Armenia’s history. From the very first days the theme Armenia’s independence was reflected in numerous initiatives and works. Armenia’s first stamp over independence was issued in 1992.
Shushan Alexanyan, Head of the Philately Department at HayPost CJSC, told Armenpress that initially a competition for making a stamp has been announced, and nearly 100 people participated in it presenting more than 400 works.
“Quite a strong competition was held. The topic was the declaration of independence of the First Republic of Armenia. The stamp must have depicted the Armenian flag and Mount Ararat. The stamp made by painter, designer Harutyun Samuelyan won the competition. The stamps were printed in a total of 300,000 copies by the UK-based House of Questa publishing house”, she said.
In an interview to Armenpress, Harutyun Samuelyan remembered those times and stated that public-political figure, Artsakh war participant Samvel Shahmuradyan is perhaps the godfather of that stamp.
“That story started nearly 9 months before the stamp was put into circulation. We were sitting in one of parks in Yerevan and were discussing numerous issues. He was sure that our state needs to have its own stamp. Many didn’t believe, but thanks to the efforts of Samvel a state commission has been formed for announcing a competition”, he said.
Harutyun Samuelyan firstly was included in the commission, but then he left it for participation in the competition. The topic was clear, the commission has set the criteria. The works should have been presented within a month.
“I was working in my apartment on the 9th floor, and Mount Ararat was visible from its windows. It was a cold winter, there was no light, I have worked day and night in order to meet the deadline”, he said.
After receiving all works, the commission came to an agreement that Harutyun Samuelyan should be named the winner.
“Of course, it was a moment of joy and pride for me. After that I created many stamps, but that one remains the best for many people. I would not like to talk about some shortcomings, but if that competition takes place now, the stamp would be better”, he added.
In 1992 a souvenir sheet on the same topic was issued, which was depicting the colors of the Armenian flag and the Mount Ararat. The author is again Harutyun Samuelyan. Among the first stamps of Independent Armenia is also the four chain stamp dedicated to the 25th Summer Olympic Games which was issued in 1992. The stamps were about wrestling, boxing, weightlifting, gymnastics. Armenian athletes in these sport tipes were declared Olympic champions at different times.
“Postal circulation is very important for each state, and in this sense stamps play a great role. The topic of independence always has an important place in the Armenian philately, stamps were issued on the 10th, 15th, 20th and 25th anniversary of Armenia’s Independence. These stamps depict Armenia’s state symbols – the flag and the coat of arms”, Shushanik Alexanyan said.
In 2010 two more stamps were issued dedicated to the Independence theme. The author is again Harutyun Samuelyan.