«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Ինչ տվեցինք մե՛նք մեր անկախությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստանը բռնել է անկախացման ճանապարհը: Պապս էր այսպես ասում: Ինձ թվում էր՝ այդ տարիների ընդհանուր ոգեւորությանը չի միաձուլվում. մտազբաղ էր միշտ: Տարիքիս համապատասխան պարզունակ հարց տվեցի մի օր. «Ուրախ չե՞ս, չե՞ս ուզում անկախանալ»: «Անկախությունը սարի օդի պես բան է, ո՞նց չեմ ուզի»,- ասաց: Հետո պիտի Սահյանի մոտ գտնեի՝ «Էն ո՞ր ոչուփուչը վեր կկենա ու «ոչ» կասի իր արյան շրջանառությանը»... Այո՛ ասացինք:
Ի՞նչ տվեցին անկախության այս տարիները: Կամ եթե ավելի ճիշտ ձեւակերպենք՝ ի՞նչ տվեցինք մե՛նք մեր անկախությանը՝ այն պնդացնելու ու հզորացնելու համար: Տնտեսության տարբեր ոլորտները ներկայացնող «ՀՀ»-ի զրուցակիցները լավատես են՝ այո, բացթողումներ եղել են ու կան, բայց ձեռքբերումներն ու հաջողություններն էլ անպակաս չեն: Ապացույց՝ մեր այսօրն ու մեր երկիրը…
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների՝ էներգետիկայի գծով փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանը հակիրճ է ամփոփում մեր նոր անկախության ընթացքը. «Չէի ուզի բացթողումներից ու թերացումներից խոսել, որովհետեւ ժամանակի հեռվից միշտ հեշտ է գնահատական տալը, թե ինչ կարող էինք անել, բայց չենք արել: Ես ձեզ հավատացնում եմ՝ ցանկացած ժամանակահատվածում արվել է այն, ինչ հնարավոր է, ինչն էլ չի արվել՝ բազմաթիվ օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ պատճառներով չի արվել: Ունենք այն, ինչ ունենք: Գնահատենք եղածը, ձեռքբերածը հիմքում ունենալով՝ առաջ շարժվենք…»:

"Айастани Анрапетутюн": что дали мы нашей независимости?
«Армения встала на путь независимости. Так говорил мой дед. Мне казалось, что это не сливается с общим энтузиазмом тех лет: он был постоянно озабочен. Однажды я задал примитивный вопрос, вполне соответствующий моему возрасту: «Ты что, не рад? Не хочешь стать независимым?» Он ответил: «Независимость подобна горному воздуху, как я могу этого не хотеть?»   Потом  я нашел у Сагияна: «Какой идиот встанет и скажет «нет» своему кровообращению?»… Мы сказали «да».
Что дали эти годы независимости? Или, вернее, что дали мы нашей независимости, чтобы укрепить и  развить  ее? Собеседники "Айастани Анрапетутюн", представляющие разные сферы экономики, настроены оптимистично: да, упущения были и есть, но в достижениях и успехах тоже недостатка нет. Доказательство: наше сегодня и наша страна…
Акоп Варданян, заместитель министра территориального управления и инфраструктуры по энергетике, кратко резюмирует процесс обретения нашей новой независимости. «Не хотел бы говорить об  упущениях и недостатках, потому что на расстоянии прошедших лет всегда легче оценить, что мы могли сделать, но не сделали. Уверяю вас,  было сделано все возможное, а что не было сделано за любой период времени, не было сделано по многим объективным и субъективным причинам. И теперь мы  имеем то, что имеем. Давайте оценим то, что имеем, чего мы достигли, и приняв это за основу, давайте двигаться вперед».