Վանաձորում տեղի կունենա Ալեքսանդր Հարությունյանի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված համերգ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Հարությունյանի ծննդյան օրը՝ Սեպտեմբերի 23-ին, Վանաձորի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի պալատի բակում, ժամը 19:00-ին կկայանա Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգչուհի, մեցցո-սոպրանո Վարսենիկ Ավանյանի մենահամերգը: Նվագակցող՝ Ելենա Վարդազարյան: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունց, համերգը եզրափակում է երգչուհու՝ հայ մեծանուն կոմպոզիտորի ծննդյան 100-ամյա հոբելյանին նվիրված համերգաշարը։
Համերգի ընթացքում Վ. Ավանյանը կկատարի ոչ միայն Ա. Հարությունյանի, այլև հայ և արևմտաեվրոպական կոմպոզիտորների վոկալ ստեղծագործություններ: Երեկոյի հատուկ հյուրն է ՀՀ վաստակավոր արտիստ, դաշնակահար, կոմպոզիտոր, ջազմեն Վահագն Հայրապետյանը: Նա վանաձորցի հանդիսատեսին կներկայացնի ինչպես իր հեղինակային, այնպես էլ հայտնի ու սիրված մեղեդիների սեփական ջազ մշակումները:

В Ванадзоре состоится концерт, посвященный 100-летию Александра Арутюняна
В день рождения великого армянского композитора Александра Арутюняна, 23 сентября, во дворе Дома культуры им. Шарля Азнавура в Ванадзоре, в 19:00 состоится сольный концерт солистки Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна, меццо-сопрано Варсеник Аванян. Концертмейстер Елена Вардазарян. Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Министерства образования,  науки, культуры и спорта Армении, концерт завершает цикл выступлений певицы, посвященных 100-летию выдающегося армянского композитора Александра Арутюняна.
Во время концерта Варсеник Аванян исполнит вокальные произведения Арутюняна, а также и других армянских и западноевропейских композиторов. Специальный гость вечера - заслуженный артист Армении, пианист, композитор, джазмен Ваагн Айрапетян. Он представит ванадзорским зрителям собственные джазовые обработки как своих, так и известных и любимых мелодий.