ԱՆ-ի արձագանքը մանկական քաղցկեղի և արյան հիվանդությունների կենտրոնի  բժիշկների նամակին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարարությունն անդրադարձել է մանկական քաղցկեղի և արյան հիվանդությունների կենտրոնի բժիշկների ազատման դիմումներին ու բաց նամակին:  Նախարարությունն ազնիվ չի համարում պացիենտների առողջությունը շահարկելը, երբ պարզապես լրացել է տնօրենի պայմանագրի ժամկետը: «Արմենպրես»-ին Առողջապահության նախարարությունից տեղեկացրեցին, որ ՀՀ ԱՆ պրոֆ․ Ռ․Յոլյանի անվան Արյունաբանական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Դանիելյանի աշխատանքային պայմանագրի ժամկետը լրացել է, ինչի մասին նա տեղյակ է եղել 2019 թվականի հունվարի 14-ին այն ստորագրելիս:
Առողջապահության նախարարությունից հիշեցնում են, որ երբ աշխատանքից ազատվել էր նույն կենտրոնի նախկին տնօրենը և Սամվել Դանիելյանն էր նշանակվում որպես տնօրենի պաշտոնակատար, աշխատակազմից որոշները խոչընդոտում էին Սամվել Դանիելյանի մուտքը բուժհաստատություն:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը ծանուցել է ՀՀ ԱՆ պրոֆ ՌՅոլյանի անվան Արյունաբանական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Դանիելյանին, որ պայմանագրի ժամկետն ավարտվում է հոկտեմբերի 1-ին, որին հետևել է Հայաստանի մանկական քաղցկեղի և արյան հիվանդությունների կենտրոնի ղեկավար Գևորգ Թամամյանի ազատման դիմումը։ Մանկական քաղցկեղի և արյան հիվանդությունների կենտրոնի բոլոր բժիշկները ազատման դիմումներ են ներկայացրել և բաց նամակ հղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։ Նշվում է՝ հաշվի առնելով կայացված չհիմնավորված և անտրամաբանական որոշումը՝ խնդրում ենք ընթացք տալ տվյալ որոշման վերանայմանը` հնարավորություն ընձեռելով շարունակել ոլորտի զարգացմանն ուղղված անավարտ ծրագրերը։

Реакция Минздрава на письмо врачей Центра детской онкологии и гематологии
Министерство здравоохранения Армении обратилось к открытому письму врачей Центра детской онкологии и гематологии и к их заявлениям об уходе. Министерство считает, что нечестно спекулировать здоровьем пациентов, тогда как срок договора директора просто истек. Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Министерства здравоохранения Армении, срок трудового договора директора Центра детской онкологии и гематологии им. проф. Р. Йоляна Самвела Даниеляна истек, о чем он был осведомлен 14 января 2019 года при его подписании.
В Минздраве напоминают, что когда бывший директор того же центра был уволен и Самвел Даниелян был назначен исполняющим обязанности директора, некоторые из сотрудников препятствовали назначению Самвела Даниеляна.
Министерство здравоохранения уведомило директора Центра детской онкологии и гематологии им. проф. Р. Еоляна МЗ Армении Самвела Даниеляна о том, что срок его договора истекает 1 октября, после чего было заявление об освобождении с должности руководителя центра Геворга Тамамяна. Все врачи Центра детской онкологии и гематологии подали заявления об освобождении и направили открытое письмо премьер-министру Николу Пашиняну. В письме отмечается, что, учитывая принятое необоснованное и нелогичное решение, доктора центра просят дать ход пересмотру данного решения, предоставив директору возможность продолжить незаконченные программы, направленные на развитие сферы.