Հանրապետությունում սեպտեմբերի 15-ից դպրոցականները կրկին կարող են այցելել մշակութային օջախներ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետությունում նոր ուսումնական տարվա մեկնարկին՝ սեպտեմբերի 15-ից, կշարունակվի դպրոցական բաժանորդային ծրագիրը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ ծրագրին միացած թանգարանները բաժանորդային տոմսով կրկին հասանելի կդառնան հանրապետության դպրոցների շուրջ 400.000 աշակերտների և ուսուցիչների համար: Ծրագրի նպատակն է շարունակել ապահովել դպրոցականների և ուսուցիչների ազատ ընտրության սկզբունքով մշակութային օջախներ այցելությունը:
Դպրոցական բաժանորդային համակարգի ներդրման ծրագիրը նախատեսված է պետական հանրակրթական դպրոցների 1-12-րդ դասարանների աշակերտների և ուսուցիչների համար: Համակարգի ներդրումը յուրաքանչյուր աշակերտի և ուսուցչի հնարավորություն է տալիս ` ուսումնական տարվա ընթացքում մեկ անգամ անվճար մուտք գործել երեք մշակութային հաստատություն: Ծրագրի նպատակն է խթանել դպրոց-մշակութային օջախ կապը, նպաստել երեխաների և պատանիների գեղարվեստական դաստիարակությանը և գեղագիտական զարգացմանը: Ծրագիրը մեկնարկել է 2018 թ. նոյեմբերից:

С 15 сентября школьники вновь смогут посещать учреждения культуры
С начала нового учебного года, с 15 сентября, будет продолжена абонентская школьная программа. Как передает «Арменпресс», Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении сообщает, что музеи, вовлеченные в эту программу, по абонентским билетам вновь станут доступны около 400 000 ученикам и учителям школ республики. В рамках программы будет продолжено посещение учреждений культуры по принципу свободного выбора школьников и учителей.
Программа внедрения абонентской школьной системы предусмотрена для учеников и учителей 1-12 классов государственных общеобразовательных школ. Внедрение этой системы даст возможность каждому ученику и учителю в течение учебного года бесплатно побывать в трех учреждениях культуры. Цель программы - стимулировать связь школа - учреждение культуры, способствовать художественному воспитанию и эстетическому развитию детей и подростков. Программа стартовала с ноября 2018 года.