ԱԺ նախագահը հայտարարություն է տարածել Արսեն Ջուլֆալակյանի հրաժարականի դիմում ներկայացնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Ջուլֆալակյանի հրաժարականի դիմումի մասին հայտարարություն է տարածել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դրանում մասնավորապես ասված է. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո մեկ շաբաթվա ընթացքում պատգամավորը գրավոր դիմումով ետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե ետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում եւ հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայնՀայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Արսեն Ջուլֆալակյանը սեպտեմբերի 9-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: Ջուլֆալակյանն այս մասին սեպտեմբերի 9-ի երեկոյան տեղեկացրել էր «Ֆեյսբուքի» իր էջում՝ հայտնելով նաև հրաժարականի հիմնական պատճառը:

Председатель НС распространил заявление об отказе Арсена Джулфалакяна от депутатского мандата
Председатель Национального собрания Армении Арарат Мирзоян распространил заявление об отказе депутата от фракции “Мой шаг” Арсена Джулфалакяна от депутатского мандата.
Как передает «Арменпресс», в нем, в частности, говорится: “Согласно части 2 статьи 155 Конституционного закона “Регламент Национального собрания Республики Армения”, если в течение недели после оглашения отказа депутат с письменным заявлением отзывает свое заявление об отказе, то председатель Национального собрания выступает об этом с заявлением, если депутат не отзывает свое заявление, то о прекращении его полномочий составляется протокол, который подписывает и опубликовывает председатель Национального собрания. Отставка считается принятой с момента опубликования протокола”.
9 сентября, согласно ч. 1 ст. 155 Конституционного закона “Регламент Национального собрания Республики Армения”, депутат Национального собрания Республики Армения Арсен Джулфалакян представил заявление об отказе от депутатского мандата. Джулфалакян сообщил об этом на своей странице в Facebook вечером 9 сентября, сообщив также и основную причину отказа.