Կոնդ թաղամասի զարգացման հստակ հայեցակարգ է մշակվելու. Տիգրան Ավինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ սեպտեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել Երևան քաղաքի Կոնդ թաղամասի պատմաքաղաքաշինական միջավայրի և զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները համակարգող աշխատանքային խմբի առաջին նիստը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից:
Իր ելույթում փոխվարչապետն ասել է.
«Այս միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի ձևավորումը հատկանշական է հատկապես նրանով, որ պետական մակարդակով կքննարկենք Կոնդ թաղամասի քաղաքաշինական խնդիրները, կկատարվի բազմակողմանի ուսումնասիրություն՝ պատմաճարտարապետական, տնտեսական, սեյսմիկ և այլ ուղղություններով: Նշեմ, որ Կոնդ թաղամասի զարգացման հստակ հայեցակարգ է մշակվելու, որի նպատակն է պահպանել մեր մայրաքաղաքի հնագույն թաղամասերից մեկի պատմաքաղաքաշինական միջավայրը և շունչը: Այս ամենի արդյունքում մենք ունենալու ենք «վերակենդանացած» թաղամաս Երևանի սրտում: Միաժամանակ, ակնկալում ենք լոկալ տնտեսության և զբոսաշրջության ակտիվացում, ճարտարապետության, ենթակառուցվածքների և սպասարկման որակի բարձրացում, նաև աշխատատեղերի ստեղծում:
Այսօրվա քննարկման բուն բովանդակությունը վերաբերելու է Կոնդի նոր հայեցակարգային էսքիզ-նախագծի մրցույթին: Նախագիծը ներկայացվել էր շահագրգիռ կողմերի, այդ թվում՝ մասնագիտական հանրույթի և մի շարք անհատ ճարտարապետների քննարկմանը: Վերջիններիս առաջարկությունների և դիտողությունների հիման վրա կատարվել են համապատասխան փոփոխություններ, նախագիծը լրամշակվել է:
Տեղեկացնեմ նաև, որ աշխատանքային խմբի կողմից մրցույթի նախագծի քննարկումից ու վերջնական հաստատումից հետո Կոնդ թաղամասի ամբողջական և միասնական զարգացման հայեցակարգի մշակման նպատակով կհայտարարվի բաց միջազգային մրցույթ»:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են նախագծին վերաբերող տարբեր հարցեր և նախանշվել են հետագա քայլերը:
Փոխվարչապետի հանձնարարությամբ մրցույթի նախագիծը մինչև վերջնական հաստատումը կտեղադրվի նաև «e-draft.am» հարթակում՝ հանրային քննարկման համար:

Под председательством Тиграна Авиняна состоялось посвященное району Конд обсуждение
Под председательством вице-премьера Тиграна Авиняна 9 сентября состоялось первое заседание рабочей группы по координации работ по развитию историко-градостроительной среды и туристической инфраструктуры в ереванском районе Конд. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Тиграна Авиняна, в своей речи вице-премьер сказал:
Формирование этой межведомственной рабочей группы примечательно особенно тем, что мы на государственном уровне обсудим проблемы градостроительства района Конд, будет проведено комплексное исследование в историко-архитектурном, экономическом, сейсмическом и других направлениях. Отмечу, что будет разработана четкая концепция развития района Конд, цель которой - сохранение исторической и городской атмосферы и духа одного из старейших районов нашей столицы.
В результате у нас будет “оживший” район в сердце Еревана. В то же время мы ожидаем активизации локальной экономики и туризма, улучшения качества архитектуры, инфраструктур и услуг, а также создания рабочих мест.
Основной темой сегодняшнего обсуждения станет конкурс на новый эскизный проект Конда. Проект был представлен на обсуждение заинтересованных сторон, в том числе профессионального сообщества и ряда отдельных архитекторов. На основании предложений и замечаний последних были внесены соответствующие изменения, проект доработан.
Сообщу также, что после обсуждения проекта конкурса и окончательного утверждения рабочей группой будет объявлен открытый международный тендер на разработку целостной и единой концепции развития района Конд”.
В ходе заседания были обсуждены связанные с проектом различные вопросы и намечены дальнейшие шаги.
По поручению вице-премьера проект конкурса до окончательного утверждения будет размещен на платформе e-draft.am для общественного обсуждения.