Գառնիի տաճարում «կենդանություն կստանա» հայ-վրացական պատմությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ի՞նչը կարող Է կապել Վրաստանի Հռադամիզդ թագավորին, Հայաստանի Տրդատ  թագավորին, Գառնիի տաճարը եւ գերմանացի կոմպոզիտոր Հենդելի օպերան: Ամենից առաջ պատմությունը, պատմական փաստերը, որոնք գրի Է առել իտալացի պատմագիր Տացիտոսը XII դարի իր հռչակավար «Տարեգրքում», որոնք օգտագործվել են Հենդելի «Հռադամիզդ» օպերայի լիբրետոն գրելու համար: Օպերայի սյուժեն լոկ ընդհանուր գծերով Է հիմնված Տացիտոսի նկարագրած Էպիզոդների վրա, իսկ գործողության վայրը եւ ժամանակը Հայաստանն Է, Գառնիի տաճարը, մեր թվագրության 53 թվականը: Սյուժեի համաձայն՝ հենց այստեղ են բորբոքվում հենց արքայական մասշտաբի բավական լուրջ արքայական կրքերը:
Գլխավոր հերոսն Իբերիայի արքայազն Հռադամիզդ ն Է (կնության Է առել գեղեցկուհի Զենոբիային՝ Հայաստանի Միհրդատ թագավորի դստերը): Նրա կնոջ նկամամբ սեր Է տածում Հայաստանի Տրդատ թագավորը, որը որոշել Է ինչ գնով Էլ լինի տիրանալ Զենոբիային, ոչնչացնել նրա ընտանիքը եւ նվաճել Թրակիայի Փարսման թագավորի (Հռադամիզդի հոր) հողերը: Եվ դա այն դեպքում, որ Տրդատն ունի անձնվեր կին ՝ Պոլիսենան, որին, իր հերթին, անհույս սիրահարված Է Պոնտոսի արքայազն Տիգրանը: Վերջինս սոսկ թվացյալ դաշինք Է ստեղծում Տրդատի հետ, իսկ իրականում օգնում Է հաշտվելու բոլոր ամուսնական զուգերին՝ վտանգելով կյանքը եւ զոհաբերելով Պոլիսենայի նկամամբ իր սերը:  Թվում Է, թե ոչ մի լավ բան չի ստացվի այդ սիրային բազմանկյուններից, բայց, բարեբախտաբար (լիբրետոյի համաձայն) ամեն ինչ երջանիկ ավարտ Է ունենում:
Դե, իսկ այժմ այդ խճճված պատմությանը մեր օրերում փորձում են կենդանություն տալ հայ, վրացի եւ ռուս գործիչները. Հենդելի «Հռադամիզդ » օպերան, որի 300-ամյակը լրանում Է այս տարի, 2021 թվականին կբեմադրվի Հայաստանում, իսկ դրա համար կենդանի դեկորացիա կդառնա Գառնիի հոյակերտ հեթանոսական տաճարը: Որպես կատարողներ հանդես կգան հայ երգիչ Բարսեղ Թումանյանը, Մոսկվայի Մեծ թատրոնի մենակատարուհի Աննա Ագլատովան (որն ունի հայկական արմատներ), օպերային երգչուհի Յուլյա Լեժնեւան եւ այլ արտիստներ:
Անցյալ երկուշաբթի օրը տաճարի տարածքում կայացավ օպերայի բեմականացման նախապատրաստական աշխատանքների մեկնարկի շնորհանդեսը: Միջոցառմանը, չնայած համավարակի հետ կապված դժվարություներին, ժամանել Էին ծրագրի նախաձեռնողներն ու իրականացնողները. բեմադրման գլխավոր դիրիժոր աշխարհահառչակ Ջորջ Փահլեւանյանը, ներկայացման բեմադրող ռեժիսոր Ռոբերտ Ստուրուան, ՌԴ-ի մշակույթի վաստակավոր գործիչ Սուրեն Շահումյանը, Վրաստանի կամերային նվագախմբի («Վրացական սիմֆոնիետա») դիրիժոր Գեորգի Կերելաշվիլին, IPChain ասոցիացիայի նախագահ Անդրեյ Կրիչեւսկին, Մտավոր սեփականության ֆեդերացիայի նախագահ Սերգեյ Մատվեեւը:
Ինչպես հայտնել Է ծրագրի պրոդյուսեր, Հայաստանի Պետական ֆիլհարմոնիայի տնօրեն Գագիկ Մանասյանը, Հենդելի «Հռադամիզդ » օպերան հայ, վրացի եւ ռուս արտիստների ուժերով բեմադրելու իր գաղափարը նա ներկայացրել Է IPChain ասոցիացիայի նախագահ Անդրեյ Կրիչեւսկուն եւ Մտավոր սեփականության ֆեդերացիայի նախագահ Սերգեյ Մատվեեւին միանգամայն հասկանալի պատճառով. բացի մտավոր սեփականության ոլորտի զարգացման ծրագրերից, այդ կազմակերպությունները խրախուսում են տարբեր ազգերի մշակույթի եւ արվեստի գործիչների համագործակցությունը, ստեղծագործական կապերը եւ համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
«Մենք ցանկանում ենք, որ այս օպերան դառնա մեծ, կարեւոր մշակութային իրադարձություն»,- ասեց Գագիկ Մանասյանն՝ ընդգծելով, որ բոլոր հյուրերն, ովքեր համավարակի պայմաններում ժամանել են այս միջոցառմանը, իսկական հերոսներ են, որոնք պետք Է օգեն իրականացնելու այս շատ բարդ, բայց նշանակալից ծրագիրը:
«Ծրագրին ինքնին պարզապես հիանալի Է՝ կարեւորությամբ, գաղափարով: Կարծում եմ, որ բոլոր նախադրյաները կան դրա իրականացման համար, քանի որ գործի են դրված շատ վիթխարի ուժեր՝ Փահլեւանյան, Ստուրուա, ինչպես նաեւ Կրիչեւսկի եւ Մատվեեւ՝ մարդիկ, ովքեր մասնակցել են ստեղծագործական ծրագրերի իրականացման: Ինձ համար շատ մեծ պատիվ Է, պարզապես հպարտությամբ եմ համակվում, որ ես՝ որպես ձեր ազգակից մասնակից եմ այդ ծրագրին»,- նշել Է Սուրեն Շահումյանը, որի վրա Է դրված Ռուսաստանում օպերայի հետ կապված աշխատանքների համակարգումը:
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր կազմակերպել են այս ցնցող պլանը. բեմադրել Հենդելի օպերան այնտեղ, որտեղ տեղի են ունենում իրադարձությունները եւ որտեղ զբաղված են երկու հնագույն ժողովուրդներ՝ հայերը եւ վրացիները: Իսկ քանի որ ես խառնվածքով արկածախիդիր անձ եմ, ինձ շատ ուրախացրեց, որ այս ամենը տեղի Է ունենում ոչ շատ հանգիստ ժամանակներում, երբ ամբողջ աշախարհը հիվանդ Է: Այդ հիվանդությունը, որը հայտնի չԷ, թե որտեղից հայտնվեց, մեզ չխանգարեց, որ հավաքվենք»,- այսպես սրամիտ ներկայացրեց ծրագրի իր պատեկրացումը Ռոբերտ Ստուրուան, որը հույս հայտնեց, որ մինչեւ պրեմիերան «հիվադնությունը կավարտվի, իսկ եթե ոչ, մենք միեւնույն Է կներկայացնենք այս օպերան»:
Պատահակն չԷ նաեւ Վրաստանի կամերիայն նվագախմբի ընտրությունը. այն կկատարի «բարոկո» դարաշրջանի երաժշտություն, որը պահանջում Է յուրահատուկ գործիքներ: Հայաստանում այդպիսի նվագախումբ չկա, չկան նույնիսկ բարոկկո գործիքների կատարողներ, ուստի օգնության են եկել վրացի երաժիշտները, որոնց կղեկավարի դիրիժոր Ջորջ Փահլեւանյանը: Վերջինս նկատել Է, որ ինքն առաջին անգամը չԷ, որ ղեկավարում Է բարոկկո նվագախումբ եւ օպերային բեմադրություններ, բայց իր համար հաճելի Է մասնակցել այս ծրագրին, քանի որ այն միավորում Է երեք ժողովուրդների:
Համաշխարհային երաժշտությունը միավորում Է մեր մշակույթները, ավանդույթները եւ տարբեր ժողովուրդների: Ահա այս «նյութն» ինձ համար ամենակարեւորն Է, բացի երաժշտությունից, անշուշտ: Ուստիեւ ես այսօր շատ ուրախ եմ այլ երկրներից իմ գոծընկերների հետ հանդիպման եւ համակարգման համար: Ամբողջ աշխարհը կատարում Է այս օպերան՝ Լոնդոնում« Ամերիկայում, ԱՄՆ-ում եւ այլ երկրներում, բայց ոչ ոք չունի Գառնիի օրիգինալ, իսկական տաճարը: Ես արդեն խոսել եմ Լոնդոնի եւ Նյու Յորքի իմ գործակալների հետ, եւ նրանք պարզապես հիացած են այս ծրագրով: Համոզված եմ, որ շատ մարդիկ աշխարհի տարբեր ծայերից կցանկանան ավելի շատ իմանալ այս ծրագրի մասն եւ լինել դրա կողքին, երբ գա ժամանակը:

В храме Гарни “оживет” армяно-грузинская история
Что может связывать грузинского царя Радамиста, армянского царя Трдата, храм Гарни и оперу немецкого композитора Генделя? Прежде всего история, исторические факты, записанные итальянским историком Тацитом в его знаменитых “Анналах” XII века, которые были использованы для написания либретто к опере “Радамист” Генделя.
Сюжет оперы лишь в общих чертах основан на эпизодах, описанных Тацитом, а место и время действия - Армения, храм Гарни, 53г. н.э. Именно здесь, согласно сюжету, разыгрываются нешуточные королевские страсти королевского же масштаба. Главный герой - иберийский принц Радамист (женатый на красавице Зенобии, дочери армянского царя Митридата). Его жену полюбил царь Армении Трдат, который решил во что бы то ни стало завладеть Зенобией, извести ее семью и захватить земли царя Фракии Фарасмана (отца Радамиста). И это при том, что у Трдата есть преданная супруга Полиссена, в которую, в свою очередь, безнадежно влюблен понтийский принц Тигран. Последний лишь создает видимость союза с Трдатом, на деле же помогает примириться всем супружеским парам, рискуя жизнью и жертвуя своей любовью к Полиссене. Кажется, что ничего хорошего из этих любовных многоугольников не выйдет, но, к счастью (согласно либретто) все заканчивается хэппи-эндом. Ну, а теперь эту запутанную историю в наши дни попытаются оживить армянские, грузинские и российские деятели: опера Генделя “Радамист”, которой в этом году исполнилось 300 лет, в 2021 году будет поставлена в Армении, а живой декорацией для нее станет наш великолепный языческий храм Гарни. В качестве исполнителей выступят армянский певец Барсег Туманян, солистка Большого театра Москвы Анна Аглатова (имеющая армянские корни), оперная певица Юлия Лежнева и другие артисты.
В минувший понедельник на территории храма состоялась презентация старта подготовительных работ по постановке оперы. На мероприятие, несмотря на трудности, связанные с пандемией, приехали инициаторы и реализаторы проекта: главный дирижер постановки, всемирно известный Джордж Пахлеванян, режиссер-постановщик спектакля Роберт Стуруа, Заслуженный деятель культуры РФ Сурен Шаумян, дирижер Камерного оркестра Грузии (“Грузинская Симфониетта”) Георгий Керелашвили, президент ассоциации IPChain Андрей Кричевский, президент Федерации интеллектуальной собственности Сергей Матвеев.
Как сообщил продюсер проекта, директор Государственной филармонии Армении Гагик Манасян, свою идею поставить оперу Генделя “Радамист”  силами армянских, грузинских и русских артистов он представил президенту ассоциации IPChain Андрею Кричевскому и президенту Федерации интеллектуальной собственности Сергею Матвееву по вполне понятной причине: помимо проектов по развитию сферы интеллектуальной собственности, эти организации поощряют сотрудничество, творческие связи и реализацию совместных проектов деятелей культуры и искусства разных наций.
“Мы хотим, чтобы эта опера стала большим, важным культурным событием”, - сказал Гагик Манасян, подчеркнув, что все гости, приехавшие в условиях пандемии на это мероприятие - настоящие герои, которые должны помочь осуществить этот очень сложный, но значимый проект.
“Сам по себе проект просто великолепный: по значимости, по самой идее. Я думаю, что есть все предпосылки для его осуществления, поскольку задействованы очень огромные силы - Пахлеванян, Стуруа, а также Кричевский и Матвеев: люди, которые принимали участие в реализации творческих проектов. Для меня очень большая честь, меня просто гордость берет за то, что  я, как ваш соплеменник, причастен к этому проекту”, - отметил Сурен Шаумян, на которого возложена координация в России работ, связанных с оперой.
“Хочу поблагодарить всех тех, кто организовал этот потрясающий план - поставить оперу Генделя там, где происходят события и где заняты два древнейших народа - армяне и грузины. А поскольку я по натуре авантюрист, меня очень обрадовало то, что все это происходит в не очень спокойное время, когда весь мир болен. Эта болезнь, которая взялась неизвестно откуда, не помешала нам собраться”, - так остроумно представил свое видение проекта Роберт Стуруа, высказавший надежду, что к премьере “болезнь закончится, а если нет, мы все равно отыграем эту оперу”.
Не случаен и выбор Камерного оркестра Грузии: он исполняет  музыку эпохи “барокко”, требующую специфических инструментов. В Армении такого оркестра нет, нет даже исполнителей на барочных инструментах, а потому на помощь пришли грузинские музыканты, которыми будет дирижировать Джордж Пахлеванян. Последний заметил, что ему не впервой дирижировать барочным оркестром и оперными постановками, но ему приятно принимать участие в этом проекте, поскольку он объединяет три народа.
- Мировая музыка объединяет наши культуры, традиции и разные народы. Вот этот “материал” для меня самый важный, помимо музыки, конечно же. И поэтому я очень рад сегодня встрече и кооперации с моими коллегами из других стран. Весь мир играет эту оперу - в Лондоне, Америке, США и т.д., но ни у кого нет оригинального, настоящего храма Гарни. Я уже говорил со своими  агентами в Лондоне и Нью-Йорке, и они просто восхищены этим проектом. Уверен, что многие люди из разных концов мира захотят больше узнать об этом проекте и быть с ним рядом, когда придет время.