Հայաստանում COVID-19 ախտորոշմամբ ծանր և ծայրահեղ ծանր քաղաքացիների թիվը նվազում է
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում սեպտեմբերի 6-ի դրությամբ COVOD-19 ախտորոշում ունեցող քաղաքացիներից ծանր վիճակում է 178-ը, ծայրահեղ ծանր՝  45-ը, թոքերի արհեստական օդափոխության սարքին միացված է 17 պացիենտ. դինամիկան նվազման միտում ունի: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը:
«Այս պահին ծայրահեղ ծանր և ծանր վիճակում պացիենտների թիվը դեպի նվազում է գնում: Դեռ մեկ ամիս առաջ մենք ունեինք 300, 400-ի հասնող  ծանր, ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացիներ: Երեկվա դրությամբ նրանց թիվը 240 է: Օրական կտրվածքով էլ այն դեպի նվազում է գնում»,-ասաց խոսնակն ու հույս հայտնեց, որ առաջիկայում չի էլ ավելանա:
Ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացիների թիվը պայմանավորված է նրանով, թե նոր արձանագրվող դեպքերը որքանով կաճեն: Այս պահին դինամիկան դեպի նվազում է գնում: Խոսնակը, սակայն, քաղաքացիներին հորդորեց զգոնությունը չկորցնել, որ այս վիճակը հնարավոր լինի պահպանել:
Հայաստանում սեպտեմբերի 7-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 44845 դեպք, որոնցից 40121-ն` առողջացած:  Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 3549 պացիենտ:

Количество пациентов с COVOD-19 в тяжелом и крайне тяжелом состоянии снижается
По состоянию на 6 сентября в Армении 178 граждан с диагнозом COVOD-19 находятся в тяжелом состоянии, 45 - в крайне тяжелом, 17 пациентов подключены к аппарату искусственной вентиляции легких. Динамика имеет тенденцию к снижению. Об этом в беседе с Арменпресс заявила пресс-секретарь министра здравоохранения Армении Алина Никогосян.
«На данный момент количество пациентов в тяжелом и крайне тяжелом состоянии сокращается. Месяц назад у нас было 300-400 граждан в тяжелом и крайне тяжелом состоянии. По состоянию на вчерашний день их количество составило 240. Ежедневно оно снижается», - отметила Никогосян, выразив надежду, что в ближайшее время этот показатель не будет увеличиваться.
Количество граждан, находящихся в тяжелом и крайне тяжелом состоянии, обусловлено увеличением количества вновь зарегистрированных случаев. На данный момент динамика падающая. Никогосян, однако, призвала граждан не терять бдительность, чтобы такое положение было сохранено.