Հայաստանը Թուրքիային չի դիտարկում որպես ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման միջնորդ. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը Թուրքիային չի դիտարկում որպես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման միջնորդ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին սեպտեմբերի 2-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Թուրքիան իր պահվածքով, կարծես, իրապես ցանկանում է իրեն դրսևորել որպես հակամարտության կողմ, ինչը Թուրքիայի ապակայունացնող քաղաքականության հերթական դրսևորումն է: Տպավորությունն այնպիսին է, որ Հայաստանը շրջափակման ենթարկող երկիրը՝ երկիր, որը չի ճանաչում և, անգամ, արդարացնում է Հայոց ցեղասպանությունը, փորձում է հանդես գալ որպես տուժած կողմ»,- ասաց Նաղդալյանը:
ԱԳ նախարարի մամուլի խոսնակը նշեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման միակ ձևաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն է: Հայաստանը Թուրքիային չի դիտարկում որպես միջնորդ և իր քաղաքականությունը Թուրքիայի հանդեպ իրականացնում է հենց այս գնահատականի հիման վրա:

Armenia doesn’t consider Turkey as mediator in NK conflict settlement – MFA
YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. Armenia doesn’t consider Turkey as a mediator in the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, Foreign ministry spokesperson Anna Naghdalyan said at a press conference today.
“With its behavior Turkey, seems, really wants to demonstrate itself as a party to the conflict, but this is another manifestation of Turkey’s destabilizing policy. There is an impression that the country, which keeps Armenia in blockade, doesn’t recognize and moreover justifies the Armenian Genocide, is trying to act as an affected side”, she said.
Anna Naghdalyan stated that the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship is the only format for the settlement of the NK conflict. Armenia doesn’t view Turkey as a mediator and is conducting its policy towards Turkey based on this assessment.