ԱՄՆ-ի Դեմոկրատական կուսակցությունը հաստատել է փոխնախագահի թեկնածուին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կալիֆոռնիայի նահանգից սենատոր Քամալա Հարիսին պաշտոնապես հաստատել են որպես դեմոկրատներից ԱՄՆ-ի փոխնախագահի թեկնածու: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը,հայտարարել են կուսակցության համագումարում, որը վիրկուալ ձեւաչափով անցկացվում Է Միլուոքիում (Վիսկոնսինի նահանգ):
Հարիսը դարձել Է առաջին աֆրոամերիկացին, որն առաջադրվել Է այդ պաշտոնի համար. նա ընտրվելու Է Ջո Բայդենի հետ միասին, որը Դեմոկրատական կուսակցությունից նախագահի պաշտոնի հավակնորդն Է:
Ելույթ ունենալով համագումարում՝ քաղաքական գործիչը հայտարարել Է երկրում կառուցվածքային ռասիզմի խնդրի մասին, որը հանգեցնում Է կորոնավիրուսից աֆրո- եւ լատինամերիկացիների, ինչպես նաեւ բնիկ ժողովուրդների ներկայացուցիչների մեծ թվով մահերի:
Նրա խոսքով՝ ռասիզմն անհավասարության ձեւով արտահայտվում Է կրթության, առողջապահության (ներառյալ վերարտադրողական եւ մայրական առողջությունը), բնակվայրի, զբաղվածության ապահովման եւ տրանսպորտի ոլորտում, ինչպես նաեւ «ոստիկանության կողմից ուժի չափազանց կիրառման մեջ եւ մեր քրեական արդարադատության ավելի լայն համակարգում»:
Ավելի վաղ Հարիսն իր թեկնածությունն առաջադրել Էր նախագահի պաշտոնի համար, բայց զգալի արդյունքներ չարձանագրեց փրայմերիզներում: 77-ամյա Բայդենի ընտրվելու դեպքում որպես փոխնախագահ 55-ամյա Հարիսը Բայդենի հեռանալուց հետո հավակնելու Է կուսակցական առաջնորդի դերին:
Նախագահի ընտրությունները Միացյալ Նահանգներում անցկացվելու են նոյեմբերի 3-ին: Հանրապետականներից դրանց մասնակցելու Է պետության գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Демократическая партия США утвердила кандидата в вице-президенты
Сенатора от Калифорнии Камалу Харрис официально утвердили в качестве кандидата в вице-президенты США от демократов. Об этом объявили на съезде партии, который проходит в виртуальном формате в Милуоки, штат Висконсин, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Харрис стала первой афроамериканкой, выдвинутой на этот пост, она будет избираться вместе с Джо Байденом — претендентом от демократов на должность президента.
Выступая на съезде, политик заявила о проблеме структурного расизма в стране, которая приводит к повышенной смертности афро- и латиноамериканцев, а также представителей коренных народов от коронавируса.
По ее словам, расизм выражается в виде неравенства в сфере образования, здравоохранения (включая репродуктивное и материнское здоровье), жилья, обеспечения занятости и транспорта, а также в "чрезмерном применении силы полицией и в нашей более широкой системе уголовного правосудия".
Ранее Харрис баллотировалась на пост президента, но не показала значительных результатов на праймериз.
В качестве вице-президента в случае избрания 77-летнего Байдена 55-летняя Харрис будет претендовать на роль партийного лидера после его ухода.
Выборы президента пройдут в Соединенных Штатах 3 ноября. От республиканцев в них будет участвовать действующий глава государства Дональд Трамп.