COVID-19. Եվրոպայում նոր սահմանափակումներ են սահմանվում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական որոշ երկրների իշխանությունները փորձում են զսպել կորոնավիրուսի տարածումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Euronews»-ը տեղեկացնում է, որ Իսպանիայի կառավարությունը որոշել է հավելյալ միջոցներ ձեռնարկել, մասնավորապես, դիսկոտեկները, գիշերային բարերը փակել, ինչպես նաև սահմանել ծխելու արգելքը փողոցում և այլ հասարակական վայրերում, երբ չկա հնարավորություն պահպանելու երկու մետր սոցիալական հետավորություն: Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում Իսպանիայում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակվածության շուրջ 50 հազար նոր դեպք, օրվա կտրվածքով՝ 3 հազար 500:
Այս զարգացումների ֆոնին Գերմանիան Իսպանիային, բացառությամբ Կանարյան կղզիների, մտցրել է համաճարակային առումով ոչ բարենպաստ իրավիճակ ունեցող երկրների ցանկ:
Միացյալ Թագավորությունը կրկին մտցնում է երկշաբաթյա կարանտին Ֆրանսիայից, Նիդեռլանդներից և Մոնակոյից եկող քաղաքացիների համար: Ֆրանսիայի տարածքում ներկայում գտնվում է 160 հազարից ավելի բրիտանացի զբոսաշրջիկ:
Ֆրանսիայում կորոնավիրուսով վարակվելու օրական դեպքերը մոտենում են 3 հազարին: Վերջին 3 օրվա ընթացքում երկրում նկատվում է վարակի տարածման տեմպի ակտիվացում: Փարիզն ու Մարսելը ներառվել են «կարմիր գոտում», և տեղական իշխանությունները ստացել են նոր սահմանափակումներ կիրառելու թույլտվություն:

Коронавирус: новые ограничительные меры в Европе
Власти европейских стран пытаются сдержать распространение коронавирусной инфекции. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Euronews Правительство Испании решило принять дополнительные меры — в частности, это закрытие дискотек и ночных баров, а также запрет на курение на улице и в других общественных местах, когда нет возможности соблюдать двухметровую дистанцию. За последние две недели в Испании зарегистрировано почти 50 тысяч новых случаев инфекции, около 3500 ежедневно.
На этом фоне Германия внесла Испанию, за исключением территории Канарских остров, в список стран с неблагоприятной обстановкой.
А британских туристов врасплох застала новость, что Соединенное Королевство вновь вводит двухнедельный карантин для прибывающих из Франция, Нидерландов и Монако. На территории Франции сейчас находятся 160 тысяч отдыхающих из Великобритании.
Число случаев ежедневного заражения коронавирусом во Франции приближается к трем тысячам. в течение уже нескольких дней подряд в стране наблюдается ускорение динамики распространения инфекции. Париж и Марсель внесены в "красную зону" и местные власти получили полномочия усилить ограничительные меры.