Մոնղոլիայում այտուցային ժանտախտի նոր մահ Է գրանցվել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այտուցային ժանտախտից մահվան եւս մեկ դեպք Է գրանցվել Մոնղոլիայում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է «Սինհուա» գործակալությունը՝ վկայակոչելով երկրի առողջապահության նախարարությանը: Հաղորդվում Է, որ 42 տարեկան տղամարդը Մոնղոլիայի արեւմուտքի Խովդ նահանգում մահացել Է օգոստոսի 11-ի գիշերը: Առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչ Դորժիյն Նարանգերելի տվյալներով, հայտնի Է, որ մահվանից ոչ շատ առաջ այդ մարդը գնել Էր արջամուկի երկու մսակտոր: Ավելի վաղ այտուցային ժանտախտ Էր հաստատվել Ներքին Մոնղոլիայի Բայան-Նուր քաղաքում՝ անասնապահների մոտ:
Բացի այդ, ժանտախտ Էր հայտնաբերվել Մոնղոլիայի արեւմտյան տարածաշրջանում, որը սահմանակից Է Ալթայի Հանրապետությանը: Հիվանդացել Էր երկու մարդ: Ուլան-Բատորում ՌԴ-ի դեսպանության մամուլի ծառայությունում հայտարարել են, որ Մոնղոլիայի իշխանություններն անմիջապես անհրաժեշտ միջոցներ են ձեռնարկել, անհանգստանալու պատճառներ չկան: Հաղորդվել Է այցուցային ժանտախտի հետեւանքով 15-ամյա դեռահասի մահվան մասին Գով-Ալթայի նահանգում:
Դեռահասը մահացել Է հիվանդանոց տանելու ճանապարհին: Հաստատվել Է, որ մահվանից երեք օր առաջ արջամուկի միս Է կերել ընկերների հետ: Ժանտախտը սուր վարակիչ հիվանդություն Է՝ մահացության բարձր ցուցանիշներով: Բնական միջավայրում վարակի աղբյուրները (ժանտախտի ցուպիկներ) հիմնականում հանդիսանում են արջամկները, գետնասկյուռները, սկյուռները, առնետները, իսկ տարածողները՝ լվերը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Монголии зафиксировали новую смерть от бубонной чумы
Еще один случай смерти от бубонной чумы зафиксирован в Монголии, сообщает агентство Синьхуа со ссылкой на минздрав страны.
Сообщается, что 42-летний мужчина скончался в провинции Ховд на западе Монголии во вторник ночью. По данным представителя минздрава Доржийна Нарангэрэла, известно, что незадолго до смерти мужчина покупал две тушки сурков.
Ранее бубонную чуму подтвердили у скотоводов в городе Баян-Нур Внутренней Монголии (КНР). Кроме того, чуму выявили на западе Монголии в регионе, который граничит с Республикой Алтай. Заболели два человека. В пресс-службе посольства РФ в Улан-Баторе заявили, что власти Монголии сразу приняли необходимые меры, причин для беспокойства нет,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Сообщалось о смерти 15-летнего подростка в результате заражения бубонной чумой в провинции Говь-Алтай. Подросток скончался по пути в больницу. Было установлено, что за три дня до смерти он вместе с друзьями съел мясо сурка.
Чума - острое инфекционное заболевание с высокой летальностью и заразностью. В природных очагах источниками инфекции - чумной палочки - являются в основном грызуны: сурки, суслики, белки, крысы, а переносчиками выступают блохи.