Երբ փրկությունը սերն է. Լիլյա Մուկուչյանի դերակատարմամբ ներկայացումը կցուցադրվի «Արմմոնո» փառատոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դերասանուհի Լիլյա Մուկուչյանի համար մոնոներկայացման ժանրում հանդես գալը նորություն է: Նրա նախաձեռնությամբ Մանվել Խաչատրյանը բեմադրել է Ռոբերտ Ռոժդեստվենսկու «Մենախոսություն կնոջ մասին» ստեղծագործության համանուն ներկայացումը, որը, Մուկուչյանի խոսքով, ոչ թե ներկայացում է, այլ բանաստեղծության բեմականացում, որի խորեոգրաֆը Նունե Կիրակոսյանն է:
Ներկայացումը հանդիսատեսի դատին կհանձնվի «Արմմոնո» 18-րդ միջազգային թատերական փառատոնի շրջանակում օգոստոսի 7-ին Զուլում և Մուշեղ Գրիգորյանների արվեստանոց-ցուցասրահում:
Այն պատմություն է միայնակ կնոջ մասին, որի միայնությունը վերածվել է պատժի, և հնարավոր փրկություն կարող է դառնալ գտնված սերը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Լիլյա Մուկուչյանը պատմեց, որ նման ներկայացմամբ հանդես գալու գաղափարը ծնվել է այն ժամանակ, երբ փառատոնի տնօրեն Մարիաննա Մխիթարյանն իրեն առաջարկել է մասնակցել «Արմմոնո» 2020-ին: «Այս ժանրում երբեք չեմ աշխատել: Երկար էի փնտրում նյութը, չնայած՝ փառատոնի մեկնարկին քիչ ժամանակ էր մնացել: Փնտրտուքի ընթացքում գտա Ռոժդեստվենսկու «Կնոջ մենախոսությունը»: Թեման շատ արդիական թվաց: Շատ գեղեցիկ բանաստեղծությունը չի կարող դուր չգալ: Հենց այդպես էլ առաջացավ վերոնշյալ  ներկայացման ստեղծման գաղափարը, սակայն սա ասես ոչ թե ներկայացում, այլ մեծ բանաստեղծության բեմականացում է»,-նշեց դերասանուհին:
Անդրադառնալով ներկայացման հիմնական ուղերձին՝ Մուկուչյանը խոստովանեց, որ չի կարող ասել՝ այս մոնոներկայացմամբ որոշակի հաղորդագրություն է փոխանցում հանդիսատեսին կամ հենց կանանց: Նման խնդիր իր առաջ չի դրել. պարզապես հանդիսատեսի հետ շփման չափազանց մեծ ցանկություն է եղել: «Կարոտում եմ բեմը, շատ կախված եմ թատերասերի հետ անմիջական հաղորդակցումից: Հենց դրանում է թատրոնի դերասանի մասնագիտության իմաստը: Ամեն դեպքում կցանկանայի, որ կին հանդիսատեսը այս փոքր ներկայացումը նայելուց հետո իրեն ավելի լավ զգա, կցանկանամ՝ կանայք առավել հարգեն իրենց,  իմանան, թե ինչ ուժ են իրենք կրում ծնված օրվանից: Եթե գոնե մեկ կին համաձայնի այս ներկայացման իմ մեկնաբանության հետ, հավանաբար ճիշտ, հետաքրքիր և օգտակար ուղերձ ուղղած կլինեմ: Հույս ունեմ՝ այդպես էլ կլինի»,-ընդգծեց դերասանուհին:
«Արմմոնո» փառատոնն այս տարի նվիրված է Հրանտ Մաթևոսյանի ծննդյան 85-ամյակին: Փառատոնի ներկայացումները անցկացվում են բացօթյա՝ հարթակներում խստորեն պահպանելով հակահամաճարակային կանոնները:
Բեմադրությունները ցուցադրվում են նաև առցանց՝ միաժամանակ ուղիղ հեռարձակմամբ, քանի որ հանդիսատեսի թույլատրելի քանակը սակավաթիվ է: «Արմմոնո»-ին մասնակցում են դերասաններ Նարեկ Բաղդասարյանը, Լիլյա Մուկուչյանը, Նաիրա Եդիգարյանը, Դավիթ Աբրահամյանը, ՀՀ ժող. արտիստ Հակոբ Ազիզյանը, ՀՀ վաստ.արտիստ Մայիս Սարգսյանը և այլք:

Когда спасением становится любовь: спектакль с участием Лилии Мукучян на фестивале “Арммоно”
Для актрисы Лилии Мукучян выступление в жанре моноспектакля - новость. По ее инициативе Манвел Хачатрян на основе поэмы Роберта Рождественского “Монолог женщины” поставил одноименный спектакль, который, по словам самой Мукучян, не спектакль, а инсценировка стихотворения, хореографом которой является Нуне Киракосян.
Спектакль на суд зрителей будет представлен 7 августа в салоне-мастерской Зулума и Мушега Григорянов в рамках XVIII Международного театрального фестиваля “Арммоно”.
Это история об одинокой женщине, одиночество которой превратилось в наказание, и возможным спасением может стать обретенная любовь.
В беседе с «Арменпресс» Лилия Мукучян рассказала, что идея выступить с таким спектаклем родилась еще в 2018 году, когда директор фестиваля Марианна Мхитарян предложила ей принять участие в “Арммоно”. “Я никогда не работала в этом жанре. Долго искал материал, хотя до начала фестиваля оставалось совсем немного времени. Нашла “Монолог женщины” Рождественского. Тема показалась очень актуальной. Очень красивая поэзия не может не понравиться. Именно так и возникла идея создания вышеназванного спектакля, однако это скорее не спектакль, а инсценировка большого стихотворения”, - отметила актриса.
Коснувшись основного посыла спектакля, Мукучян призналась, что не может сказать, что в этом моноспектакле она передает какое-то сообщение зрителю или самим женщинам. Такой задачи она не ставила, просто было очень большое желание пообщаться со зрителем. “Скучаю по сцене, я очень зависима от непосредственного общения с театралами. В любом случае, хотелось бы, чтобы зрительницы после просмотра этого маленького спектакля почувствовали бы себя лучше, хотелось бы, чтобы женщины больше уважали себя, знали, какую силу они несут в себе с самого рождения. Если хотя бы одна женщина согласится с моей интерпретацией этого спектакля, вероятно, это и будет верным, интересным и полезным посылом. Надеюсь, так оно и будет", - подчеркнула актриса.
XVIII Международный театральный фестиваль “Арммоно” в этом году посвящен 85-летию Гранта Матевосяна. Все спектакли пройдут под открытым небом, при строгом соблюдении противоэпидемических мер.
Все представления фестиваля будут транслироваться и в режиме онлайн в прямом эфире, поскольку допустимое количество зрителей будет малочисленным. В “Арммоно” участвуют актеры Нарек Багдасарян, Лилия Мукучян, Наира Едигарян, Давид Абрамян, народный артист Акоп Азизян, заслуженный артист Маис Саркисян и другие.