Ստորագրված հուշագրի շնորհիվ «SAS Base» ծրագրավորման անվճար դասընթացներ կկազմակերպվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և «Դը Գուրուս» ՍՊ ընկերության միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր՝ «Մասնագետների պատրաստման ԲՈՒՀ-մասնավոր հատված համագործակցություն» ծրագրի շրջանակներում, «SAS Base» ծրագրավորման լեզվի անվճար ուսուցում իրականացնելու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից:
Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Վիկտորիա Պողոսյանը և «Դը Գուրուս» ՍՊԸ-ի տնօրեն` Լիլիթ Թորոսյանը։
Ծրագրի շրջանակում 90 մասնակցի համար՝ Երևանից, ՀՀ մարզերից և Արցախից, անվճար հիմունքներով կիրականացվեն «SAS Base» ծրագրավորման լեզվի դասընթացներ:
«Դը Գուրուս» ՍՊԸ-ն տարածաշրջանում ամենամեծ և ամենափորձառու SAS ծրագրավորողների խումբ ունեցող ընկերություններից է։ Կազմակերպությունը SAS programming, Data management և Biostatistics-ի ծառայություններ է մատուցում  աշխարհահռչակ դեղագործական կազմակերպությունների։
Ծրագրին կարող են մասնակցել Հայաստանում և Արցախում բնակվող քաղաքացիները (Երևանից` 18, իսկ ՀՀ մարզերից և Արցախի Հանրապետությունից` 16 տարին լրացած անձինք), ովքեր կանցնեն դասընթացի ընդունելության կարգը և կհամապատասխանեն ծրագրի նպատակին:

В рамках подписанного меморандума будут организованы бесплатные курсы программирования SAS Base
Министерство высокотехнологичной промышленности Армении и ООО “Де Гурус” в рамках программы “Сотрудничество подготовки специалистов ВУЗ - частный сектор” подписали Меморандум о сотрудничестве, касающийся проведения бесплатных курсов обучения языку программирования SAS Base. Об этом Арменпресс сообщили в Министерстве высокотехнологичной промышленности Армении.
Меморандум подписали заместитель министра высокотехнологичной промышленности Армении Виктория Погосян и директор ООО “Де Гурус” Лилит Торосян.
В рамках программы для 90 участников из Еревана, областей Армении и Арцаха будут организованы бесплатные курсы языка программирования SAS Base.
ООО “Де Гурус” компания, в которой  одна из самых крупных в регионе групп опытных программистов SAS. Компания предоставляет услуги SAS programming, Data management и Biostatistics известным фармацевтическим организациям.
В программе могут принять участие граждане, проживающие в Армении и в Арцахе (возрастные ограничения: из Еревана, молодые люди, которым исполнилось 18 лет, из областей Армении и Республики Арцах - 16 лет), которые пройдут процесс приема на курсы и будут соответствовать цели программы.
Подробности программы и регистрации для участия на курсах SAS Base представлены на сайте edu.hti.am по следующей ссылке.