Դրական ցուցանիշը պահելու համար պետք է պահպանել հակահամաճարակային կանոնները. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր տիպի կորոնավիորսի համաճարակի հետ կապված իրավիճակը շարունակվում է բարելավվել և հունիսի 4-ից հետո առաջին անգամ կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացիների թիվը պակաս է 8000-ից: Այդ մասին պարետատան նիտից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ ցուցանիշներով երկիրը մոտենում է մայիսի վերջին և հունիսի առաջին շաբաթվա սկզբի թվերի մակարդակին: Վարչապետի խոսքով՝ համավարակի թվերի նվազումը քաղաքացիների մոտ ձևավորել է այն կարծիքը, որ իրավիճակն այլևս հաղթահարված է, սակայն դա ամենևին այդպես չէ:
«Նախորդ օրն ունեցել ենք 288 նոր դեպք, սա համեմատած հուլիսի թվերի հետ անհամեմատ քիչ է, բայց դեռևս հսկայական թիվ է և կարող ենք ասել, որ համաճարակային վիճակը ՀՀ-ում շարունակում է մնալ բարդ, և եթե մեր արձագանքը չլինի պատշաճ ու ավելի մեծ ջանքեր չգործադրենք, կարող ենք իրավիճակը հետ գլորել դեպի հուլիսի առաջին շաբաթվա իրավիճակին, որը համաճարակի պիկն էր: Մենք գտնվում ենք այն նույն վտանգների հանդիման, ինչը կար մայիսին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նշեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` վերջին շրջանում լավ ցուցանիշի գրանցումը պահպանելու համար, պետք է շարունակել ավելի խիստ պահպանել կանոնները:
«Մեր հակամաճարակային կանոնների մեջ անկյունաքարային նշանակություն ունի դիմակի պարտադիր կրումը բաց և փակ տարածքներում, և պետք է խստորեն հետևենք այս կանոններին: Բացի հորդորներից վարչական մեթոդներ են կիրառվելու և ոստիկանությունը հետևելու է, որ քաղաքացիները պահպանեն կանոնները: Մենք ստացել ենք հնարավորություն այս իրավիճակը հաղթահարելու համար»,- շեշտեց վարչապետը:
Հայաստանում օգոստոսի 5-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 39586 դեպք, որոնցից 30850-ն` առողջացած: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ փաստացի բուժում է ստանում 7738 պացիենտ: Վերջին 24 ժամում արվել է 1848 թեստավորում, իսկ ընդհանուր առմամբ` 170 012 թեստավորում: Մեկ օրում արձանագրվել է կորոնավիրուսային հիվանդությամբ հաստատված 288 նոր դեպք և 478 առողջացած։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսային հիվանդությունից արձանագրվել է մահվան 770 դեպք:

It's necessary to preserve anti-pandemic rules to maintain declining COVID-19 numbers – PM
YEREVAN, AUGUST 5, ARMENPRESS. The situation over novel coronavirus continues to improve and it's the 1st time the number of active cases is under 8000, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in a briefing following a session at the Commandant's Office, adding that the numbers come near to the situation there was at the end of May and beginning of June.
According to the PM, the declining numbers have created an impression among the public that the pandemic is already overcome, but it's not so.
''Yesterday we reported 288 new cases. This is a very low number compared with July numbers, but is still a big number and we can say that the situation over the pandemic remains complicated in Armenia and if we do not react adequately and make greater efforts, we can roll back the situation to the situation we had in the first week of July, which was the peak of the pandemic. Today we face the same dangers we faced in May'', ARMENPRESS reports the PM as saying.
According to PM Pashinyan, for preserving the positive dynamic, it's necessary to continue strictly preserving the rules.
''Among our anti-pandemic rules wearing of face masks is the central one in open and closed areas and we have to strictly respect this rule’', Pashinyan said, adding that there is now an opportunity to overcome the situation.
288 new cases of COVID-19 were confirmed in the last 24 hours, the National Center for Disease Control and Prevention of Armenia said. The total cumulative number of confirmed cases has reached 39586, with 30850 recoveries.
478 people recovered from the disease over the past day.
2 people died, raising the death toll to 770.
This number doesn’t include the deaths of 228 other individuals infected with the virus who died from other pre-existing conditions, according to authorities.