ՀՀ դեսպանը հանդիպել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանը հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ալեքսանդր Գրուշկոյի հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդարություն է տարածել ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը։
«Քննարկվել են համաեվրոպական և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրները ներկա սրացման համատեքստում։ Ընդգծվել է իրադրության թուլացմանն ու առողջացմանն ուղղված ջանքերի անհրաժեշտությունը, այդ թվում` ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացի շարունակման հեռանկարների տեսանկյունից»,– նշված է հաղորդագրության մեջ:
Հուլիսի 12-ից Ադրբեջանը սանձազերծած ագրեսիայով լարվածություն հրահրեց Հայաստանի հետ սահմանին` Տավուշի մարզի ուղղությամբ անգամ հրթիռակոծության ենթարկելով ոչ միայն մարտական դիրքերը, այլև քաղաքացիական օբյեկտներն ու բնակչությանը։
Հայ-ադրբեջանական սահմանային լարվածության ֆոնին մի շարք երկրներում տեղի են ունենում նաև ադրբեջանցիների հարձակումներ հայերի նկատմամբ էթնիկ պատկանելության հիմքով: Եղել են նաև արտերկրում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության և հայ համայնքների բնականոն աշխատանքի խոչընդոտման, նրանց պատկանող անձնական և ծառայողական գույքի դիտավորյալ ոչնչացման դեպքեր, որոնք առանձին դեպքերում սպառնացել են նաև դիվանագիտական անձնակազմի անվտանգությանը: ՀՀ ԱԳՆ-ն խստորեն դատապարտել է տարբեր երկրներում ազգամիջյան բախումներ հրահրելու գործելակերպը և նշել, որ այդ գործողություններն ուղղորդվում են Ադրբեջանի պետական կառույցների կողմից։

YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. Ambassador of Armenia to Russia Vardan Toghanyan met with Deputy Foreign Minister of Russia Alexander Grushko, ARMENPRESS reports Armenian Embassy in Russia informs.
''Pan-European and regional security challenges in the light of the current escalation were discussed. The necessity of easing the tensions was emphasized, including from the perspective of continuing Nagorno Karabakh conflict settlement process'', reads the statement.
Starting from July 12 Azerbaijan provoked tensions by launching an aggression against the Armenian borders, shelling not only the military positions but also civilian settlements.
In the light of the tensions between Armenia and Azerbaijan, in many countries of the world Azerbaijanis attack Armenians based on ethnic belonging, in some cases posing real danger to the security of Armenian diplomatic staffs. The Foreign Ministry of Armenia strongly condemned the behavior of provoking inter-ethnic clashes in 3rd countries, emphasizing that those acts are instigated by Azerbaijani state structures.