Էրդողանը պատմել Է սիրիական Իդլիբի զինյալների դեմ Ռուսաստանի հետ համատեղ պայքարի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ն եւ Թուրքիան սիրիական Իդլիբում համատեղ գործողություն են իրականացնում անօրինական զինված խմբավորումների դեմ, որոնք փորձում են ձախողել խաղաղ կարգավորման գործընթացը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Թուրքիայի ղեկավար Թայիփ Էրդողանը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել են Սիրիայում հակամարտող կողմերի հաշտեցման ռուսաստանյան կենտրոնում, հուլիսի 14-ին Իդլիբի M-4 ուղեգծի ռուս-թուրքական համատեղ 20-րդ պարեկության անցկացման ժամանակ ավտոշարասյան ընթանալու ճանապարհին տեղի Է ունեցել ինքնաշեն պայթուցիկ սարքի պայթեցում: Ռուսաստանցի երեք զինծառայողներ թեթեւ վերքեր են ստացել, հաղորդվել Է նաեւ թուրքական զրահապատ ավտոմեքենայի անձնակազմի շրջանում վիրավորների մասին: Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության համաձայն, միջադեպի ընթացքում զոհվածներ չեն եղել:
«Իդլիբում մեր համատեղ (ՌԴ-ի հետ) պարեկությունների թիվը արդեն հասել Է 20-ի: Իրականացվում Է հակամարտության կարգավորման գործընթաց, բայց գոյություն ունեն անօրինական ուժեր, որոնք այդ գործընթացն ուշացնում են եւ նրա համար խնդիրներ ստեղծում: Իհարկե, մենք ռուսաստանցի գործընկերների հետ միասին ջանում ենք խանգարել դրան»,-ասել Է Էրդողանը լրագրողներին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Эрдоган рассказал о совместной с Россией борьбе против боевиков в Идлибе
РФ и Турция ведут в сирийском Идлибе совместную деятельность против нелегальных вооруженных группировок, которые пытаются сорвать процесс мирного урегулирования. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил турецкий лидер Тайип Эрдоган.
Как ранее сообщили в российском Центре примирения враждующих сторон в Сирии, 14 июля в ходе проведения 20-го совместного российско-турецкого патрулирования трассы М-4 в Идлибе на пути следования автоколонны произошел подрыв самодельного взрывного устройства. Трое российских военнослужащих получили легкие ранения, сообщалось также о раненых среди экипажа турецкого бронеавтомобиля. По сообщению турецкого минобороны, погибших в ходе инцидента не было.
"Число наших совместных (с РФ) патрулирований в Идлибе уже достигло 20. Процесс урегулирования конфликта идет, но существуют нелегальные силы, которые этот процесс задерживают и создают ему проблемы. Конечно, мы вместе с российскими партнерами стараемся помешать этому", - сказал Эрдоган журналистам.