ՄԻՊ-ը միջանկյալ զեկույց է ուղարկել միջազգային կառույցներին Տավուշը գնդակոծելու հարցով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը միջազգային կառույցներին է ուղարկել Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի ուղղությամբ հուլիսի 12-ին և 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերի գնդակոծությունների վերաբերյալ առաջին միջանկյալ զեկույցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Քիչ առաջ միջազգային կառույցներին ուղարկեցինք Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի ուղղությամբ հուլիսի 12-ին և 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերի գնդակոծությունների վերաբերյալ առաջին միջանկյալ զեկույցը՝ անգլերեն լեզվով: Այն կազմվել է գիշերվա ընթացքում։ Առանձին ընթացակարգով զեկույցն ուղարկվում է նաև ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդին: Հատուկ նշում եմ, որ այսպիսի հնարավորություն ունեն բացառապես «A» միջազգային կարգավիճակ ունեցող Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունները»,- գրել է Թաթոյանը:
ՄԻՊ-ը նշել է, որ միջանկյալ զեկույցը կազմվել է՝ հիմքում ունենալով տեղեկությունների և փաստերի հավաքագրման ինքնուրույն աղբյուրները:
«Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է իրականացնել մշտադիտարկման աշխատանքներ՝ անմիջական կապ պահպանելով Տավուշի մարզի Մովսես և մի շարք այլ գյուղերի բնակիչների, քաղաքացիական համայնքների վարչական մարմինների, ինչպես նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ՝ պաշտոնական հաղորդակցությամբ: Այսօր առավոտյան ևս արձանագրվել են տեղեկություններ Մովսես և մի շարք այլ խաղաղ բնակավայրերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական կողմի գնդակոծության, Հայաստանի այդ քաղաքացիական բնակավայրերի, նրանց բնակիչների առողջության, կյանքի ու սեփականության համար իրական վտանգի մասին»,- նշել է Արման Թաթոյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները հուլիսի 12-ին՝ ժամը 12:30-ի սահմաններում, ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենայով Տավուշի ուղղությամբ ՀՀ պետական սահմանը խախտելու փորձ են կատարել: «Հայկական կողմի նախազգուշացումից հետո Ադրբեջանի զինծառայողները, թողնելով ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենան, վերադարձել են իրենց դիրք: Ժամը 13: 45-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները կրկնել են հայկական զինված ուժերի սահմանային դիրքը գրավելու փորձը, կիրառելով հրետանային կրակ, սակայն ճնշվել են հայկական կողմից և, կորուստներ կրելով, հետ շպրտվել»,- հայտնել էր ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնաեկ Շուշան Ստեփանյանը՝ հավելելով, որ հայկական կողմից կորուստներ չկան:

Омбудсмен Армении направил в международные структуры промежуточный доклад по вопросу обстрела Тавуша
Омбудсмен Армении направил в международные структуры промежуточный доклад по
вопросу обстрела Тавуша
Офис омбудсмена Армении направил в международные структуры первый промежуточный доклад об обстрелах 12 и 13 июля со стороны ВС Азербайджана в направлении Тавушской области Республики Армения. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал омбудсмен Армении Арман Татоян.
“Мы направили в международные структуры первый промежуточный доклад на английском языке об обстрелах 12 и 13 июля со стороны ВС Азербайджана в направлении Тавушской области Армении. Он был составлен в течение ночи. По отдельной процедуре доклад направляется также и в Совет по правам человека ООН. Особо отмечаю, что такую возможность имеют исключительно национальные учреждения по правам человека, имеющие международный статус “А” ”, - написал Татоян.
Он отметил, что промежуточный доклад был составлен на основе самостоятельных источников сбора информации и фактов.
“Аппарат Защитника прав человека Армении продолжает осуществлять работы по мониторингу, сохраняя непосредственную связь с жителями села Мовсес и ряда других сел Тавушской области, с административными органами гражданских общин, а также в официальном общении с Министерством обороны Армении. И сегодня утром были зафиксированы сведения об обстреле азербайджанской стороны территории в непосредственной близости от Мовсеса и ряда других мирных населенных пунктов, о реальной опасности,  угрожающей здоровью, жизни и собственности жителей этих гражданских населенных пунктов Армении”, - отметил Арман Татоян.