Գարո Փայլանն անդրադարձել է Սուրբ Սոֆիայի տաճարին մզկիթի կարգավիճակ վերադարձնելու որոշմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիայի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության անդամ, մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանն անդրադարձել է Սուրբ Սոֆիայի տաճարին մզկիթի կարգավիճակ վերադարձնելու որոշմանը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Գարո Փայլանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է․
«Տխուր օր քրիստոնյաների և բոլոր նրանց համար, ովքեր հավատում են պլյուրալիստական Թուրքիային: Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի կարգավիճակի վերադարձնելու որոշումը կբարդացնի կյանքն այստեղ քրիստոնյաների և Եվրոպայում մահմեդականների համար: Սուրբ Սոֆիան մեր հարուստ պատմության խորհրդանիշն էր: Նրա գմբեթը բավականաչափ մեծ էր բոլորի համար»։
Թուրքիայի Պետական խորհուրդը՝ վարչական գործերի բարձրագույն դատարանը, հուլիսի 10-ին չեղարկել Է 1934 թվականի կառավարության որոշումը, որը Ստամբուլում Սուրբ Սոֆիայի տաճարին տվել Էր թանգարանի կարգավիճակ:

Garo Paylan comments on Turkish government's decision to turn Hagia Sophia into mosque
YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. Garo Paylan, an Armenian member of Turkish Parliament representing the People's Democratic Party (HDP) commented on the decision of the Turkish authorities to grant Hagia Sophia a status of a mosque.
ARMENPRESS reports Paylan wrote on his Facebook page, ''Sad day for the Christians and all those who believe in pluralistic Turkey. The decision of turning Hagia Sophia into mosque will make the life of Christians here and Muslims in Europe more complicated. Hagia Sophia was the symbol of our rich history’’, he wrote.
Turkey’s top administrative court on Friday annulled the 1934 government decree that turned Hagia Sophia into a museum, paving the way for Hagia Sophia to be reconverted into a mosque.