Նորվեգիան չեղարկել է կարանտինը եվրոպական մի շարք երկրներից ժամանողների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորվեգիայի կառավարությունը հաստատել Է նոր հանձնարարականներ, որոնց համաձայն, Եվրոպայի մի շարք երկրներից, բացառությամբ Պորտուգալիայի, Բուլղարիայի, Խորվաթիայի եւ մի քանի այլ երկրների, թագավորություն ժամանողները, պարտավորված չեն լինի կարանտին անցնել, քանի որ դա եղել Է ավելի վաղ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդում Է VG հրատարակությունը:
«Հուլիսի 15-ից վերստին կարելի կլինի ճանապարհորդել եվրոպական առանձին երկրներ, որոնք կորոնավիրուսի տեսակետից համեմատաբար ավելի բարեհաջող իրավիճակում են՝ առանց վերադառնալուց հետո ինքնամեկուսացման, իսկ այդ երկրներից զբոսաշրջիկները կկարողանան նաեւ ժամանել Նորվեգիա եւ չպահպանել կարանտինը»,-հաղորդում Է թերթը:
Այդ երկրների ցուցակի մեջ տեղ են գտել Շենգենյան համաձայնագրի եւ Եվրոգոտու գրեթե բոլոր պետությունները, բացառությամբ Պորտուգալիայի, Հունգարիայի, Բուլղարիայի, Խորվաթիայի, Ռումինիայի եւ Լյուքսեմբուրգի:
Բացի այդ, «բաց են» Շվեդիայի երեք տարածքներ, բայց ոչ ամբողջ երկիրը: Նշվում Է, որ երկրների ցուցակը վերանայվելու Է յուրաքանչյուր երկու շաբաթը մեկ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Норвегия отменила карантин для въезжающих из ряда европейских стран
Правительство Норвегии утвердило новые рекомендации, согласно которым въезжающие в королевство из ряда стран Европы, за исключением Португалии, Болгарии, Хорватии и нескольких других, не обязаны проходить карантин, как это было раньше. Как передает Арменпресс, об этом сообщает издание VG.
"С 15 июля снова можно будет путешествовать в некоторые европейские страны с относительно благополучной ситуацией по коронавирусу без самоизоляции по возвращении, а туристы из этих стран смогут также приезжать в Норвегию и не соблюдать карантин", - сообщает газета.
В список таких стран вошли почти все государства Шенгенского соглашения и Еврозоны, за исключением Португалии, Венгрии, Хорватии, Румынии, Болгарии и Люксембурга. Кроме того, "открыты" три шведские территории, но не страна целиком.