Չինաստանում կորոնավիրուսով վարակված ՀՀ քաղաքացիներ չկան. ՉԺՀ-ում Հայաստանի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության տարածքում կորոնավիրուսով վարակված Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ չկան: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան այս մասին հայտնել է Չինաստանում ՀՀ դեսպան Սերգեյ Մանասարյանը:
«Համաճարակի սկսվելուց ի վեր դեսպանությունը դիմել է Չինաստանում ժամանակավորապես բնակվող ՀՀ քաղաքացիներին՝ խնդրելով տրամադրել իրենց տվյալները՝ դեսպանության հետ մշտական կապի ապահովման նպատակով։ Թերևս առանձնակի ուշադրության կենտրոնում են պահվել համաճարակից առավել տուժած Հուբեյ նահանգում գտնվող  ՀՀ քաղաքացիները։ Այնուամենայնիվ, առ այսօր դեսպանությունը որևէ ահազանգ չի ստացել քաղաքացիների շրջանում վարակվածության դեպքերի վերաբերյալ։ Դեսպանությունը նաև մշտական կապի մեջ է Չինաստանի միգրացիոն ծառայության հետ, որն առանձին հսկողություն է իրականացնում երկրում բնակվող օտարերկրյա քաղաքացիների վրա։ Նշյալ մարմնից ևս որևէ տեղեկատվություն չի ստացվել  քաղաքացիների շրջանում վարակվածության դեպքերի վերաբերյալ։ Այսպիսով, կարող ենք նշել, որ Չինաստանի տարածքում որևէ ՀՀ քաղաքացի կորոնավիրուսով չի վարակվել»,- նշել է դեսպանը:
Անդրադառնալով Չինաստանից Հայաստան ժամանել ցանկացող ՀՀ քաղաքացիների վերաբերյալ հարցին և հնարավոր չարթերային թռիչքի կազմակերպմանը, դեսպանը նշել է, որ նրանց թիվն այս պահի դրությամբ 10 հոգի է, և, հաշվի առնելով Չինաստանի աշխարհագրությունը, մեր քաղաքացիների սփռվածությունն ու հայրենիք վերադառնալ ցանկացողների քանակը, ինչպես նաև նշյալ հանգամանքներում ինքնաթիռի ցածր բեռնվածության տոկոսի պարագայում տոմսերի հնարավոր արժեքը, այդ գործընթացը փոքր-ինչ անտրամաբանական կլինի։
«Չվերթները հիմնականում կոմերցիոն բնույթ են կրում։ Այստեղ, թերևս, հարկ է նշել, որ Չինաստանում ժամանակավորապես բնակվող ՀՀ քաղաքացիները ներկայացված են Չինաստանի գրեթե բոլոր նահանգներում, և, հաշվի առնելով երկրի մեծությունը, կարելի է պատկերացնել նրանց սփռվածությունը, հետևապես նաև նրանց մեկ տեղում հավաքելու տեխնիկական բարդությունը։ Ինչ վերաբերում է այն քաղաքացիներին, որոնք ցանկություն են հայտնել վերադառնալ Հայաստան, ապա պետք է նշել, որ  համաճարակի ակտիվ շրջանում դեսպանությունը հարցում էր անցկացրել նրանց շրջանում, սակայն միայն 26 քաղաքացի էր ցանկություն հայտնել վերադառնալ հայրենիք։ Համավարակի պասիվ փուլում արդեն, առ այսօր դեսպանություն են դիմել ոչ ավելի, քան 10 հոգի»,- ասել է Մանասարյանը:
Հունիսի 11-ին Պեկինում հայտարարվեց կոնորավիրուսի նոր բռնկան մասին։ Վիրուսը հայտնաբերվել էր Պեկինի ամենամեծ պարենային մեծածախ շուկայում։ Իշխանություններն անմիջապես արձագանքեցին և ընդհանուր առմամբ փակվեցին և կարանտինային ռեժիմի անցան 11 շրջան և 47 թաղամաս։ Վարակվածների ընդհանուր թիվը կազմել էր 250 հոգի։ Հաջորդ իսկ օրը մայրաքաղաքում բարձրացվեց անվտանգության մակարդակը, իսկ հետագա 10 օրերի ընթաքում թեստավորվեց շուրջ 9 միլլիոն մարդ։
Այս պահին վարակը լոկալիզացվել է, իրավիճակը գտնվում է 100 տոկոսանոց վերահսկողության ներքո։ Չինացի համաճարակաբանները նշում են, որ Պեկնում նոր բռնկման պատճառ էր դարձել Եվրոպայից ներմուծված վիրուսը, ինչը հաստատվեց նաև Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից։ Չինաստանի այլ նահանգների և խոշոր քաղաքաների մասով վիճակը կայուն և վերահսկելի է։

No Armenian citizens infected with COVID-19 in China – Ambassador
YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. There are no Armenian citizens infected with the novel coronavirus (COVID-19) in China, Armenian Ambassador to China Sergey Manasaryan said in response to ARMENPRESS question.
“Since the outbreak of the epidemic the Embassy has applied to the citizens of Armenia temporarily residing in China requesting to provide their data aimed at ensuring a constant communication with the Embassy. Armenian citizens living especially in Hubei province, the most effected one from COVID-19, were under spotlight. Nevertheless, the Embassy hasn’t yet received any calls about coronavirus cases among the Armenian citizens. The Embassy has also been in touch with the Chinese Migration Service which carries out a separate control on the foreign nationals living in the country. Thus, we can state that no Armenian citizen living in China has been infected with the coronavirus”, the Ambassador said.
As for the issue of the Armenian citizens who want to return to homeland from China and the possible organization of a charter flight, the Ambassador said at the moment the number of such citizens is 10, and given China’s geography, the number of our citizens wishing to return home, as well as the possible price of tickets in case of less loading of the aircraft, this process will be a little bit illogical.
“The flights are mainly of commercial nature. Here I want to state that the Armenian citizens temporarily residing in China are represented almost in all provinces, therefore, we need also to take into account the technical difficulty of gathering them all together”, he said.
On June 11 Beijing announced a new outbreak of the coronavirus. The authorities immediately responded to it and a total of 11 regions and 47 districts were shut down. The number of confirmed cases was 250. Next day the capital raised the security level, and in the upcoming ten days nearly 9 million people have been tested. At the moment the virus is localized, the situation is under 100% control.