Չինաստանում կորոնավիրուսով վարակված ՀՀ քաղաքացիներ չկան. ՉԺՀ-ում Հայաստանի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության տարածքում կորոնավիրուսով վարակված Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ չկան: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան այս մասին հայտնել է Չինաստանում ՀՀ դեսպան Սերգեյ Մանասարյանը:
«Համաճարակի սկսվելուց ի վեր դեսպանությունը դիմել է Չինաստանում ժամանակավորապես բնակվող ՀՀ քաղաքացիներին՝ խնդրելով տրամադրել իրենց տվյալները՝ դեսպանության հետ մշտական կապի ապահովման նպատակով։ Թերևս առանձնակի ուշադրության կենտրոնում են պահվել համաճարակից առավել տուժած Հուբեյ նահանգում գտնվող  ՀՀ քաղաքացիները։ Այնուամենայնիվ, առ այսօր դեսպանությունը որևէ ահազանգ չի ստացել քաղաքացիների շրջանում վարակվածության դեպքերի վերաբերյալ։ Դեսպանությունը նաև մշտական կապի մեջ է Չինաստանի միգրացիոն ծառայության հետ, որն առանձին հսկողություն է իրականացնում երկրում բնակվող օտարերկրյա քաղաքացիների վրա։ Նշյալ մարմնից ևս որևէ տեղեկատվություն չի ստացվել  քաղաքացիների շրջանում վարակվածության դեպքերի վերաբերյալ։ Այսպիսով, կարող ենք նշել, որ Չինաստանի տարածքում որևէ ՀՀ քաղաքացի կորոնավիրուսով չի վարակվել»,- նշել է դեսպանը:
Անդրադառնալով Չինաստանից Հայաստան ժամանել ցանկացող ՀՀ քաղաքացիների վերաբերյալ հարցին և հնարավոր չարթերային թռիչքի կազմակերպմանը, դեսպանը նշել է, որ նրանց թիվն այս պահի դրությամբ 10 հոգի է, և, հաշվի առնելով Չինաստանի աշխարհագրությունը, մեր քաղաքացիների սփռվածությունն ու հայրենիք վերադառնալ ցանկացողների քանակը, ինչպես նաև նշյալ հանգամանքներում ինքնաթիռի ցածր բեռնվածության տոկոսի պարագայում տոմսերի հնարավոր արժեքը, այդ գործընթացը փոքր-ինչ անտրամաբանական կլինի։
«Չվերթները հիմնականում կոմերցիոն բնույթ են կրում։ Այստեղ, թերևս, հարկ է նշել, որ Չինաստանում ժամանակավորապես բնակվող ՀՀ քաղաքացիները ներկայացված են Չինաստանի գրեթե բոլոր նահանգներում, և, հաշվի առնելով երկրի մեծությունը, կարելի է պատկերացնել նրանց սփռվածությունը, հետևապես նաև նրանց մեկ տեղում հավաքելու տեխնիկական բարդությունը։ Ինչ վերաբերում է այն քաղաքացիներին, որոնք ցանկություն են հայտնել վերադառնալ Հայաստան, ապա պետք է նշել, որ  համաճարակի ակտիվ շրջանում դեսպանությունը հարցում էր անցկացրել նրանց շրջանում, սակայն միայն 26 քաղաքացի էր ցանկություն հայտնել վերադառնալ հայրենիք։ Համավարակի պասիվ փուլում արդեն, առ այսօր դեսպանություն են դիմել ոչ ավելի, քան 10 հոգի»,- ասել է Մանասարյանը:
Հունիսի 11-ին Պեկինում հայտարարվեց կոնորավիրուսի նոր բռնկան մասին։ Վիրուսը հայտնաբերվել էր Պեկինի ամենամեծ պարենային մեծածախ շուկայում։ Իշխանություններն անմիջապես արձագանքեցին և ընդհանուր առմամբ փակվեցին և կարանտինային ռեժիմի անցան 11 շրջան և 47 թաղամաս։ Վարակվածների ընդհանուր թիվը կազմել էր 250 հոգի։ Հաջորդ իսկ օրը մայրաքաղաքում բարձրացվեց անվտանգության մակարդակը, իսկ հետագա 10 օրերի ընթաքում թեստավորվեց շուրջ 9 միլլիոն մարդ։
Այս պահին վարակը լոկալիզացվել է, իրավիճակը գտնվում է 100 տոկոսանոց վերահսկողության ներքո։ Չինացի համաճարակաբանները նշում են, որ Պեկնում նոր բռնկման պատճառ էր դարձել Եվրոպայից ներմուծված վիրուսը, ինչը հաստատվեց նաև Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից։ Չինաստանի այլ նահանգների և խոշոր քաղաքաների մասով վիճակը կայուն և վերահսկելի է։

В Китае нет граждан Армении, зараженных COVID-19: посол Армении в КНР
На территории Китайской Народной Республики нет граждан Армении, зараженных COVID-19. Об этом в ответ на вопрос «Арменпресс» сказал посол Армении в Китае Сергей Манасарян.
“С начала эпидемии посольство обратилось к временно проживающим в Китае гражданам Армении с просьбой предоставить их данные для обеспечения постоянной связи с посольством. Пожалуй, в центре особого внимания оказались граждане Армении, наиболее пострадавшие от эпидемии в провинции Хубэй. Тем не менее до сих пор посольство не получало никаких сигналов о случаях заражения среди наших граждан. Посольство также находится в постоянной связи с миграционной службой Китая, которая осуществляет отдельный контроль над иностранными гражданами, проживающими в стране. Из указанного органа также не поступало никакой информации о случаях заражения среди наших граждан. Таким образом, можно сказать, что на территории Китая ни один гражданин Армении не заразился COVID-19”, - отметил посол.
Касаясь вопроса граждан Армении, желающих вернуться из Китая в Армению, и организации возможного чартерного рейса, посол отметил, что на данный момент их всего 10 человек. И с учетом географии Китая, мест проживания наших граждан и этого количество желающих вернуться на родину, а также и возможную стоимость билетов при данных обстоятельствах низкой загрузки самолета, этот процесс будет несколько нелогичным.
“Рейсы в основном носят коммерческий характер. Пожалуй, следует отметить, что временно проживающие в Китае граждане Армении проживают почти во всех провинциях Китая, и, учитывая масштабы страны, можно представить их распространенность, следовательно, и техническую сложность их сбора в одном месте. Что касается граждан, которые изъявили желание вернуться в Армению, то следует отметить, что в активный период эпидемии посольство проводило опрос среди них, однако даже тогда лишь 26 граждан изъявили желание вернуться на родину. На пассивном этапе пандемии в посольство обратились не более 10 человек”, - представил Манасарян.
11 июня в Пекине было объявлено о новой вспышке COVID-19. Вирус был обнаружен на самом крупном продовольственном оптовом рынке Пекина. Власти немедленно отреагировали и в целом закрылись, или перешли на карантинный режим 11 районов и 47 кварталов. Общее число инфицированных составило 250 человек. На следующий же день в столице был повышен уровень безопасности, а в течение последующих 10 дней было протестировано около 9 миллионов человек.
На данный момент инфекция локализована, ситуация находится под стопроцентным контролем. Китайские эпидемиологи отмечают, что причиной новой вспышки в Пекине стал вирус из Европы, что было подтверждено и Всемирной организацией здравоохранения. В других провинциях и крупных городах Китая ситуация стабильная и контролируемая.