Գերմանիայում հայտնվել են ավտոբուսներ, որոնք աշխատում են աղբից ստացվող Էներգիայով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Վուպերտալ քաղաքում հայտնվել են Էկոլոգիապես մաքուր ավտոբուսներ, որոնք աշխատում են այնպիսի Էներգակայանի ջրածնային վառելանյութով, որն աղբ Է այրում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է ԵվրոՊուլսը:
Դրա հետ մեկտեղ ոչ մի արտանետում չի գոյանում, բացի ջրային գոլորշուց: Այժմ այդպիսի դեռ տասը փոխադրամիջոցներ են ընթանում մի քանի երթուղիներով: Պլանավորվում Է, որ հաջորդ տարի դրանք կրկնակի ավելի կլինեն: Յուրաքանչյուր ջրածնային ավտոբուս փոխադրում Է մինչեւ 75 ուղեւոր:
Այդ նախագիծը պաշտպանել են Եվրամիության, ինչպես նաեւ Գերմանիայի ու Հյուսիսային Հռենոս-Վեստֆալիայի երկրամասի իշխանությունները: Եթե ջրածնային ավտոբուսները հուսալի լինեն եւ դուր գան բնակիչներին, նման որոշումներ կարող են հայտնվել նաեւ եվրոպական այլ քաղաքներում: Բացի այդ, Գերմանիայում 2018 թվականից երթեւեկում Է ջրածնային վառելանյութով աշխատող գնացք, իսկ վերջերս այդպիսի գնացքներ են հայտնվել նաեւ Նիդեռլանդներում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Германии появились автобусы, работающие на энергии от мусора
В немецком городе Вупперталь появились экологически чистые автобусы, которые работают на водородном топливе от энергостанции, сжигающей мусор, сообщает ЕвроПульс.
При этом не образуется никаких выбросов, кроме водяного пара. Сейчас пока десять таких транспортных средств ходят по нескольким маршрутам. Планируется, что в следующем году их станет вдвое больше. Каждый водородный автобус перевозит до 75 пассажиров,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Этот проект поддержали власти Евросоюза, а также Германии и федеральной земли Северный Рейн-Вестфалия. Если водородные автобусы окажутся надежными и понравятся жителям, подобные решения могут появиться и в других европейских городах.
Кроме того, в Германии с 2018 года курсирует поезд на водородном топливе, а недавно такие поезда появились и в Нидерландах.