Լաոսում դենգե տենդով վարակվածների թիվը գերազանցել է 2,6 հազարը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լաոսում դենգե տենդով վարակվածների թիվն ավելացել Է 54-ով եւ գերազանցել 2,6 հազարը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է «Սինհուա» գործակալությունը՝ վկայակոչելով առողջապահության նախարարությանը:
Գործակալության հաղորդագրության համաձայն, երկրում վարակվածների ընդհանուր թիվը կազմում Է 2 հազար 618, եւս ութ մարդ մահացել Է հիվանդությունից: Առավել մեծ թվով դեպքեր գրանցվել են Լաոսի մայրաքաղաք Վիենտիանում՝ 606, վարակման եւս 331 եւ 321 դեպքեր հայտնաբերվել են Բոլիկխամսայ եւ Վիենտիան նահանգներում՝ համապատասխանաբար:
Դենգե տենդը վտանգավոր վիրուսային հիվանդություն Է, որը տարածված Է մերձարեւադարձային եւ արեւադարձային կլիմա ունեցող տարածաշրջաններում: Դենգ տենդի հիմնական փոխանցողները Aedes aegypti մոծակներն են: Տարածիչի բացակայության պայմաններում հիվանդ մարդը վտանգ չի ներկայացնում: Հիվանդության ախտանշաններն են՝ բարձր ջերմությունը, սրտխառնոցը, ցանը, գլխի եւ գոտկատեղի ցավերը: Տենդի հեմորագիկ տարբերակն ուղեկցվում Է ներքին ուժեղ արյունահոսություններով, որոնք առաջացնում են արյունատար անոթների կոլապս, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Лаосе число заразившихся лихорадкой денге превысило 2,6 тысячи
Число заразившихся лихорадкой денге в Лаосе возросло на 54 и превысило 2,6 тысячи человек. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Синьхуа со ссылкой на министерство здравоохранения.
Согласно агентству, общее число заразившихся в стране составляет 2618 человек, еще восемь человек скончались от болезни. Наибольшее число случаев зарегистрированы в столице Лаоса Вьентьяне - 606, еще 331 и 321 случай инфицирования выявлен в провинциях Боликхамсай и Вьентьян соответственно.
Лихорадка денге - опасное вирусное заболевание, распространенное в регионах с субтропическим и тропическим климатом. Основными переносчиками лихорадки денге являются комары Aedes aegypti. В отсутствие переносчика больной человек не представляет опасности. Симптомами заболевания являются высокая температура, тошнота, сыпь, головные и поясничные боли. Геморрагический вариант лихорадки сопровождается сильными внутренними кровотечениями, вызванными коллапсом кровеносных сосудов.