ՄԱԿ-ի ԳԱ-ն հաստատեց օլիմպիական զինադադարի օրերը Տոկիոյի Խաղերի անցկացման ժամանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան (ԳԱ) հաստատել Է, որ Տոկիոյի Խաղերի ժամանակ օլիմպիական զինադադարը կպահպանվի 2021 թվականի հուլիսի 16-ից մինչեւ սեպտեմբերի 12-ը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդել Է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) մամուլի ծառայությունը: Օլիմպիական զինադադարի նոր ժամկետները կապված են կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով Տոկիոյի Խաղերը 2020 թվականից 2021 թվական փոխադրելու հետ: Օլիմպիադան կկայանա 2021 թվականի հուլիսի 23-ից մինչեւ օգոստոսի 8-ը:
«Պետությունների աջակցությամբ վերստին ընդգծվում Է Օլիմպիական խաղերի միավորող ուժը,- ասել Է ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախը:- Խաղերը մարդկության միասնության տոն են մեր ամբողջ բազմազանությամբ հանդերձ, բոլոր 206 ազգային օլիմպիական կոմիտեների եւ փախստականների օլիմպիական թիմի մարզիկներն օգտվում են միատեսակ իրավունքներից, հարգում են միմյանց առանց որեւԷ խտրականության: Այս որոշումը նաեւ այն բանի ծանրակշիռ հավաստումն Է, որ այս Օլիմպիական խաղերը կդառնան լույս այն թունելի վերջում, որը մարդկությունը ներկայումս անցնում Է»:
Մարզական մրցումների ժամանակ զինադադարի կնքման ավանդույթն սկիզ Է առել մեր թվականությունից առաջ VIII դարում Հին Հունաստանում, այն մարզիկներին հնարավորություն Էր ընձեռում անվտանգ ժամանելու մրցումների վայր, իսկ այնուհետեւ վերադառնալու տուն: 1992 թվականին օլիմպիական զինադադարը կիրառելու կոչով հանդես Է եկել ՄՕԿ-ը: Մեկ տարի անց այդ նախաձեռնությունը պատշպանել Է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան, որն ընդունել Է թիվ 48/11 բանաձեւը:
Այդ ժամանակվանից ի վեր յուրաքանչյուր երկու տարին մեկ՝ ձմեռային եւ ամառային Օլիմպիադաներից առաջ, Խաղերն ընդունող երկրներն առաջարկում են Գլխավոր ասամբելայի բանաձեւի իրենց տեքստը՝ համընդհանուր ընունված «Խաղաղության հաստատում եւ մոլորակի վրա ավելի երջանիկ կյանքի կառուցում սպորտի եւ օլիմպիական իդեալների մարմնավորման միջոցով» վերտառության ներքո, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Генассамблея ООН утвердила даты олимпийского перемирия на время проведения Игр в Токио
Генеральная Ассамблея (ГА) ООН подтвердила, что олимпийское перемирие на время Игр в Токио будет соблюдаться с 16 июля по 12 сентября 2021 года. Об этом сообщает пресс-служба Международного олимпийского комитета (МОК).
Новые сроки олимпийского перемирия связаны с переносом Игр в Токио с 2020 на 2021 год в связи с пандемией коронавируса. Олимпиада состоится с 23 июля по 8 августа 2021 года,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"При поддержке государств вновь подчеркивается объединяющая сила Олимпийских игр, - сказал президент МОК Томас Бах. - Игры - это праздник единства человечества во всем нашем многообразии, спортсмены всех 206 национальных олимпийских комитетов и олимпийской команды беженцев пользуются одинаковыми правами, уважают друг друга без какой-либо дискриминации. Это решение также является весомым подтверждением того, что эти Олимпийские игры станут светом в конце темного туннеля, который человечество проходит в настоящее время".
Традиция заключения перемирия на время спортивных состязаний зародилась в Древней Греции в VIII веке до н. э., она давала возможность спортсменам безопасно прибыть к месту состязаний, а затем вернуться домой. В 1992 году с призывом соблюдать олимпийское перемирие выступил МОК. Спустя год эту инициативу поддержала ГА ООН, принявшая резолюцию 48/11. С тех пор каждые два года - перед зимней и летней Олимпиадами - страны-хозяйки Игр предлагают свой текст резолюции ГА под общепринятым названием "Утверждение мира и построение более счастливой жизни на планете посредством спорта и воплощения олимпийских идеалов".