Չինաստանում հանձնարարականներ են տվել այտուցային ժանտախտ հայտնաբերելուց հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պեկինի Հիվանդությունների վերահսկողության եւ կանխարգելման կենտրոնը Ներքին Մոնղոլիայի ինքնավար շրջանում այտուցային ժանտախտի դեպքի կապակցությամբ բնակիչներին հանձնարարել Է գիշերելու չմնալ արոտավայրերում ու տափաստաներում, շատ չմոտենալ վայրի կենդանիներին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավելի վաղ հաղորդվել Էր, որ այտուցային ժանտախտ Է հաստատվել Բայան-Նուր քաղաքում:
«Երեկ Բայան-Նուր քաղաքում հաստատվել Է այտուցային ժանտախտի դեպք: Քաղաքի բնակիչներին հիշեցնում ենք, որ արոտավայր ուղեւորությունների դեպքում անհրաժեշտ Է ձեռնարկել կանխարգելիչ միջոցներ, պետք չԷ շատ մոտենալ վայրի կենդանիներին կամ օգտագործել դրանց միսը, նաեւ չի հանձնարարվում գիշերել այնտեղ»,-հուլիսի 6-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է Պեկինի հիվանդությունների վերահսկողության եւ կանխարգելման կենտրոնի փոխղեկավար Պան Սինխոն:
Այտուցային ժանտախտը համարվում Է ժանտախտի՝ աշխարհում առավել շատ տարածված ձեւը եւ առաջանում Է վարակված լվի խայթելու հետեւանքով: Ժանտախտի հարուցիչը՝ Yersinia pestis մանրԷն, մարդու օրագանիզմ Է թափանցում խայթելու վայրում եւ ավշային համակարգով շարժվում մինչեւ մոտակա ավշային հանգույց, որտեղ սկսում Է բազմանալ: Ավշային հանգույցը բորբոքվում Է, այտուցվում եւ ստեղծում Է ցավի զգացողություններ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Китае дали рекомендации после выявления случая бубонной чумы
Пекинский центр по контролю и профилактике заболеваний в связи со случаем бубонной чумы в автономном районе Внутренняя Монголия рекомендовал жителям не оставаться на ночлег на пастбищах и в степях, не подходить близко к диким животным, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ранее сообщалось, что бубонную чуму подтвердили у скотовода в хошуне Урад-Чжунци города Баян-Нур.
"Вчера в городе Баян-Нур был подтвержден случай бубонной чумы. Напоминаем жителям города, что в случае поездок на пастбища необходимо принимать меры профилактики, не нужно подходить близко к диким животным или употреблять в пищу их мясо, также не рекомендуется оставаться на ночлег", - заявила в понедельник на пресс-конференции замглавы центра по профилактике и контролю заболеваний Пекина Пан Синхо.
Бубонная чума является наиболее распространенной формой чумы в мире и возникает в результате укуса инфицированной блохи. Возбудитель чумы бактерия Yersinia pestis проникает в организм человека в месте укуса и движется по лимфатической системе до ближайшего лимфатического узла, где начинает размножаться. Лимфатический узел воспаляется, набухает и создает болезненные ощущения.