«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Հուշեր «Անաչառ դրվագներ» շարքից
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ավիկ Իսահակյանը «Անաչառ դրվագներ» շարքի հուշապատման մեջ գրում է. «Անտոն Երվանդի Քոչինյանը, ժողովրդի ծոցից ելած, բնիկ լոռեցի, Թումանյանի բնաշխարհից, երկար ժամանակ ղեկավարել է Հայաստանի կառավարությունը, իսկ 1966-1974 թթ. Հայաստանի ԿԿ Կենտկոմի առաջին քարտուղարն էր։ Նա անգիր գիտեր հանրապետության բոլոր սովխոզ-կոլխոզների նախագահների, ֆերմաների վարիչների, հայտնի չոբանների անունները։ Քառորդ դար անձամբ մասնակցություն է ունեցել երկրի նոր գործարանների, ֆաբրիկաների ծրագրմանը ու կառուցմանը։ Անուրանալի էր նրա վաստակը Արփա-Սեւան ստորերկրյա ջրատարի կառուցման, Սեւանի փրկման, ինչպես եւ Մեծամորի ատոմակայանի կառուցման գործում։
Մեր պատմելիքը վերաբերում է հեռավոր 1952 թվականին, երբ Քոչինյանը աշխատում էր Հայաստանի մինիստրների խորհրդի նախագահի պաշտոնում։ Ինչ-որ մի հարցի կապակցությամբ Ավետիք Իսահակյանը զանգ է տալիս Քոչինյանին եւ խնդրում ընդունել իրեն։ Հաջորդ օրը պայմանավորված ժամին Անտոն Երվանդովիչը սպասում էր Վարպետին հենց կառավարության շենքի բակում՝ մուտքի մոտ...»։

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Воспоминания из серии “Беспристрастные эпизоды”
Аветик Исаакян в своих мемуарах из серии “Беспристрастные эпизоды” пишет: “Кочинян Антон Ервандович, выходец из народа, коренной лориец, из природы Туманяна, долгое время руководил правительством Армении, а в 1966 - 1974 гг. был первым секретарем ЦК КП Армении. Он знал наизусть имена всех председателей совхозов-колхозов республики, заведующих фермами, известных чабанов. Четверть века он лично принимал участие в планировании и строительстве новых заводов, фабрик страны. Неоспоримы его заслуги в строительстве туннельного канала Арпа-Севан, в деле спасения Севана, в строительстве Мецаморской АЭС.
Наш рассказ касается далекого 1952 года, когда Кочинян работал на посту председателя Совета министров Армении. В связи с каким-то вопросом Аветик Исаакян звонит Кочиняну и просит принять его. На следующий день в назначенное время Антон Ервандович уже ждал мастера прямо во дворе здания правительства, у входа ...”.