Մեծ Բրիտանիայում գտել են խոշոր հանցավոր խմբավորման հետքը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի հանցավորության դեմ պայքարի ազգային գործակալությունը (NCA) ոստիկանության եւ միջազգային գործընկերների հետ համատեղ գտել Է կազմակերպված հանցավոր խմբավորման հետքը, որի անդամները հաղորդակցվել եւ իրենց գործունեությունը պլանավորել են EncroChat հաղորդագրությունների փոխանակման պաշտպանված ծառայության միջոցով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասվում Է NCA-ի հայտարարության մեջ:
EncroChat պաշտպանված կապուղին հանցավոր խմբավորման համար դարձել Է կապի հիմնական գործիքը: Կոտրելով հարթակը՝ իրավապահ մարմինները հնարավորություն են ստացել օգտվելու մեսենջերի 60 հազար օգտատերերի, ներառյալ Մեծ Բրիտանիայի շուրջ 10 հազար կլիենտների հաղորդագրություններից:
Venetic անվանումն ստացած ընդգրկուն գործողության արդյունքում, որը Եվրոպայի մի քանի երկրներում տարվել Է 2016 թվականից, ձերբակալվել Է միջազգային հանցավոր խմբավորման 746 մասնակից, առգրավվել Է ավելի քան 54 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ կանխիկ գումար, 77 միավոր հրաձգային զենք, թմրանյութեր, ինչպես նաեւ 55 թանկարժեք ավտոմեքենաներ եւ 73 թանկարժեք ձեռքի ժամացույցներ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Британии выследили крупную преступную группировку
Национальное агентство по борьбе с преступностью Великобритании (NCA) совместно с полицией и международными партнерами выследили преступную организованную группировку, члены которой общались и планировали свою деятельность через защищенный сервис по обмену сообщениями EncroChat, говорится в заявлении NCA.
Защищенный канал EncroChatстал основным инструментом связи для преступной группировки. Взломав платформу, правоохранительные органы получили доступ к сообщениям 60 тысяч пользователей мессенджера, включая около 10 тысяч клиентов в Великобритании,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В результате масштабной операции, получившей название Venetic, которая велась в нескольких странах Европы с 2016 года, были задержаны 746 участников международной преступной группировки, изъято более 54 миллионов фунтов стерлингов наличности, 77 единиц огнестрельного оружия, наркотические вещества, а также 55 дорогостоящих автомобилей и 73 дорогих наручных часов.