Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահ Կարին Մարկիդեսի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահ Կարին Մարկիդեսին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել ժամանակակից աշխարհում կրթության դերի, փոփոխվող աշխարհի պահանջներին համապատասխան կրթություն ունենալու, ինչպես նաև բուհի և տնտեսության միջև կապի ապահովման և մի շարք այլ հարցերի շուրջ:
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահը ներկայացրել է բուհի կողմից իրականացվող ծրագրերը և, մասնավորապես, տեխնոլոգիական ոլորտին վերաբերող նոր նախաձեռնությունը՝ նշելով, որ այն նպատակ ունի համագործակցություն հաստատել կրթական հաստատությունների, գիտահետազոտական ինստիտուտների և բիզնեսի միջև:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստանում տեխնոլոգիաների և գիտության զարգացմանն ուղղված ATOM նախագահական նախաձեռնությանն ու դրա շրջանակում համագործակցության հնարավորություններին:

Президент Армен Саркисян принял президента Американского университета Армении
Президент Армении Армен Саркисян принял президента Американского университета Армении Карин Маркидес.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, в ходе встречи состоялся обмен мнениями о роли образования в современном мире, необходимости наличия образования в соответствии с требованиями изменяющегося мира, а также обеспечении связи между университетом и экономикой.
Президент Американского университета Армении представила реализуемые университетом программы, в частности, новую инициативу в области технологий, отметив, что она направлена на установление сотрудничества между учебными заведениями, научно-исследовательскими институтами и бизнесом.
Собеседники также коснулись президентской инициативы АТОМ, направленной на развитие технологий и науки в Армении, и возможностей сотрудничества в ее рамках.