Գագիկ Ծառուկյանը դատական նիստին չի մասնակցի, պաշտպանական թիմը ներկա է
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում մեկնարկել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդությունը մերժելու՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ բողոքի քննությունը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Գագիկ Ծառուկյանը դատական նիստին չի մասնակցի, քանի որ վարակվել է կորոնավիրուսով։
Լրագրողների հետ զրույցում Ծառուկյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը նշեց, որ պաշտպանական թիմը ներկայացել է դատական նիստին, որպեսզի այն չհետաձգվի, սակայն դատարանը ինքը պետք է որոշի այդ հարցը։
«Նույնիսկ այն փաստը, որ Ծառուկյանը կորոնավիրուսով վարակված է, չի խանգարի, որպեսզի դատական նիստը շարունակվի»,- ասաց Սարգսյանը։
Գագիկ Ծառուկյանի պաշտպանական թիմը նույնպես վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել՝  խնդրելով դատարանից հաստատված համարել հիմնավոր կասկածի բացակայությունը։
Հունիսի 16-ին Ազգային ժողովը փակ քվեարկություններով հավանություն է տվել պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից և ազատությունից զրկելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդություններին:
Ավելի վաղ, ԱԱԾ-ն հայտնել էր, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև համալիր օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում հնարավոր է եղել բացահայտել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության մի խումբ անդամների կողմից, նախնական համաձայնությամբ, 2017 թ. ապրիլի 2-ին կայացած ՀՀ ԱԺ ընտրությունների ընթացքում ընտրողներին թեկնածուներից, ինչպես նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության օգտին կողմ քվեարկելու համար անձամբ կամ միջնորդի միջոցով կաշառք տալու բազմաթիվ դեպքեր, որում ներգրավված են եղել ինչպես կուսակցության ղեկավար կազմը, այնպես էլ՝ կուսակցության անդամները:

Гагик Царукян не примет участия в судебном заседании
В апелляционном уголовном суде Армении началось рассмотрение апелляции на решение суда первой инстанции общей юрисдикции Еревана об отказе от применения ареста в качестве меры пресечения в отношении лидера партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна.
Как сообщает «Арменпресс», Гагик Царукян не примет участия в судебном заседании, так как он заражен COVID-19.
В беседе с журналистами адвокат Царукяна Ерем Саркисян отметил, что команда защиты пришла на судебное заседание, чтобы оно не было отложено, однако суд сам должен решить этот вопрос.
“Даже тот факт, что Царукян заражен COVID-19, не помешает продолжению судебного заседания”, - сказал Саркисян.
Команда защиты Гагика Царукяна подала и другую апелляцию, попросив суд отсутствие основного подозрения посчитать обоснованным.
Гагику Царукяну предъявлено обвинение по признакам части 2 статьи 154.2 Уголовного кодекса Республики Армения (подкуп избирателей). Он не признает предъявленное ему обвинение.
16 июня Национальное собрание Армении закрытым голосованием одобрило ходатайство генпрокурора о лишении депутата Гагика Царукяна неприкосновенности и свободы.
Ранее СНБ сообщала, что в результате масштабных следственных и других процессуальных действий, осуществленных Службой национальной безопасности Армении, а также эффективных комплексных оперативно-розыскных мероприятий удалось выявить группу членов партии “Процветающая Армения”, которая по предварительному сговору, в ходе состоявшихся 2 апреля в 2017 года парламентских выборов в Армении осуществляла дачу взяток избирателям лично или через посредников для голосования в пользу кандидатов от партии, а также самой партии “Процветающая Армения”.  В группу были вовлечены как руководящий состав партии, так и члены партии.