Աֆղանստանում երկու սահմանապահ Է զոհվել թալիբների գրոհի հետեւանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանապահ ոստիկանության երկու աշխատակից զոհվել եւ եւս ինը տուժել են Աֆղանստանի արեւելքի Նանգարհար նահանգի հսկիչ-անցակետերում «Թալիբան» արմատական շարժման զինյալների գրոհի հետեւանքով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Երկու զինծառայողներ սպանվել են, եւս ինը վերքեր ստացել (երկու) հսկիչ անցակետերի վրա գրոհի հետեւանքով… Նանգարհարի նահանգում տեղական ժամանակով ժամը 02:00-ին (Երեւանի ժամանակով հուլիսի 2-ին ժամը 01:30-ին)»,-ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է նահանգապետի ներկայացուցիչը:
Նա հավելել Է, որ զինյալները նաեւ մեծ վնասներ են հասցրել, բայց չի նշել կոնկրետ թվերը: 1TV հեռուստաալիքի տվյալներով՝ բախման ընթացքում սպանվել Է տասը զինյալ: Աֆղանստանում ընթանում Է կառավարական ուժերի եւ «Թալիբան» արմատական շարժման զինյալների դիմակայություն, որն ավելի վաղ զգալի տարածքների Էր տիրում երկրի գյուղական շրջաններում եւ հարձակում ծավալում խոշոր քաղաքների վրա:
Նաեւ երկրի տարածքի վրա ուժեղացել Է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման ազդեցությունը: Աֆղանստանի պաշտպանության ու անվտանգության ուժերն ամբողջ երկրում համատեղ գործողություններ են անցկացնում ահաբեկչության դեմ պայքարի գծով:

В Афганистане два пограничника погибли при атаке талибов
Два сотрудника пограничной полиции погибли и еще девять пострадали в результате атаки боевиков радикального движения "Талибан" на контрольно-пропускные пункты в провинции Нангархар на востоке Афганистана, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Два военнослужащих были убиты, еще девять получили ранения при атаке талибов на (два) КПП ... в провинции Нангархар в районе 02.00 по местному времени (00.30 мск четверга)", - сообщил РИА Новости представитель губернатора провинции. Он добавил, что боевики также понесли большие потери, но не назвал конкретных цифр.
По данным телеканала 1TV, в ходе столкновения были убиты 10 боевиков.
В Афганистане идет противостояние правительственных сил и боевиков радикального движения "Талибан", которое ранее овладело значительной территорией в сельских районах страны и развернуло наступление на крупные города. Также на территории страны усилилось влияние террористической группировки "Исламское государство"*. Национальные силы обороны и безопасности Афганистана проводят по всей стране совместные операции по борьбе с терроризмом.