Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը տեխնիկական պատճառներով հետաձգվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգվեց տեխնիկական պատճառներով:
Ինչպես արդեն հաղորդել է «Արմենպրես»-ը՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, հունիսի 30-ին դարձյալ հետաձգել է սահմանադրական կարգի տապալման գործով քննությունը։
Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը նիստի սկզբում տեղեկացրեց, որ շփվել է Covid-19-ով վարակակիր անձի հետ և պատրաստվում է թեստավորվել։
Փաստաբաններն առաջարկեցին ապահովել սոցիալական հեռավորությունը, սակայն դատախազները նշեցին, որ նման պահանջը նպատակ ունի սառեցնել պրոցեսը: Վերադառնալով ընդմիջումից հետո՝ դատարանը լսեց կողմերի կարծիքները:
Յուրի Խաչատուրովն առաջարկեց, որպեսզի հաջորդ նիստին դահլիճի պատրաստման պրոցեսին մասնակցեն կողմերը, և բոլոր վիճելի հարցերը լուծվեն:
Դատավոր Դանիբեկյանը հաստատեց, որ առկա տեխնիկական խնդիրները չեն կարող լուծվել արագացված կարգով: Արդյունքում դատական նիստը հետաձգվեց եւս մեկ շաբաթով:
Հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է հուլիսի 7-ի ժամը 13։00-ին։
Հունիսի 30-ին նիստերի դահլիճը չէր ախտահանվել, այդ պրոցեսնը վերջին անգամ իրականացվել է կիրակի օրը։ Դրանից հետո դրա հնարավորությունը չի եղել։

Судебное заседание по делу Кочаряна и других отложено по техническим причинам
Судебное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других отложено по техническим причинам.
Как ранее сообщал «Арменпресс», суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян 30 июня вновь остановил рассмотрение дела о свержении конституционного строя.
Защитник Юрия Хачатурова Мигран Погосян в начале заседания сообщил, что он общался с человеком, зараженным Covid-19, и готовится к тестированию.
Адвокаты предложили обеспечить социальное расстояние, однако прокуроры отметили, что подобное требование преследует цель заморозить процесс. Суд удалился на перерыв. Вернувшись после перерыва, суд выслушал мнения сторон.
Юрий Хачатуров предложил, чтобы в процессе подготовки зала к следующему заседанию приняли участие обе стороны, и все спорные вопросы были бы решены.
Судья Данибекян подтвердила, что существующие технические проблемы не могут быть решены в ускоренном порядке. В результате судебное заседание было отложено еще на неделю.
Следующее судебное заседание назначено на 13:00 7 июля.
30 июня зал заседаний не был продезинфицирован, последний раз процесс проводился в воскресенье. После этого такой возможности не было.