«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Կաննի կինոշուկայում կներկայացվի «Դրախտի դարպասը» ֆիլմը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Յուրաքանչյուր կինոգործչի համար պատիվ է ընդգրկվել Բեռլինի միջազգային կինոփառատոնում եւ ներկայանալ սեփական կինոարտադրանքով: Խոսքը կինոռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի՝ Արցախի մասին նկարահանած «Դրախտի դարպասը» ֆիլմի մասին է, որ երկու տարի առաջ Բեռլինում անցկացված միջազգային փառատոնի ժամանակ ներկայացված 3500 աշխատանքի մեջ ընդգրկվեց 250 լավագույն ֆիլմերի ցանկում ու այստեղ էլ դրվեց ստեղծագործության հաջողության մեկնարկը:
Ֆիլմը, որ Հայաստանի, ԱՄՆ-ի, Լիտվայի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Չեխիայի եւ Բուլղարիայի համատեղ արտադրություն է, հայտնի կինոռեժիսորների եւ կինոսցենարի հեղինակների կողմից, ովքեր հանձնախմբի կազմում էին, բարձր գնահատանքի արժանացավ եւ համալրեց 17 արժեքավոր գործերի  շարքը: Ջ. Ավետիսյանի համոզմամբ, ֆիլմի հաջողության գաղտնիքը հանրահայտ կինոգործիչների հետ համագործակցության խորացումն է, ինչը լայն հորիզոններ է բացում միջազգային հարթակ դուրս գալու եւ Արցախն ու Հայաստանն ամենատարբեր ձեւաչափերով աշխարհին ներկայացնելու համար: Ասվածի վառ ապացույցն է օրեր առաջ ֆրանսիական միջազգային շատ հայտնի կառույցի հետ ստորագրած համաձայնագիրը՝ «Դրախտի դարպասը» ֆիլմի ցուցադրման վերաբերյալ»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: На Каннском кинорынке будет представлен фильм “Врата в рай”
“Для любого кинодеятеля выйти на международный кинофестиваль в Берлине и представить собственную кинопродукцию - большая честь. Речь идет о фильме режиссера Дживана Аветисяна “Врата в рай ”, повествующем об Арцахе. Из 3500 работ, представленных на Международном фестивале, состоявшемся два года назад в Берлине, фильм “Врата в рай ” вышел в список 250 лучших фильмов, и это послужило началом его успеха.
Фильм, который является совместным производством Армении, США, Литвы, Германии, Франции, Чехии и Болгарии, удостоился высокой оценки со стороны известных кинорежиссеров и киносценаристов, которые были в составе комиссии, и вышел в ряд 17 лучших фильмов. По убеждению Дживана Аветисяна, секрет успеха фильма в сотрудничестве с известными кинодеятелями, что открывает широкие горизонты для выхода на международную площадку и представления Арцаха и Армении всему миру в самых разных форматах. Ярким доказательством сказанного является подписанное несколько дней назад с очень известной французской международной структурой соглашение о показе фильма “Врата в рай” ”.