Տնտեսական աճին հիմնականում նպաստել են ծառայությունների ոլորտը և արդյունաբերությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում նախորդ տարի արձանագրված 7.6 տոկոս տնտեսական աճի մեջ հիմնական նպաստն են ունեցել ծառայությունների ոլորտը և արդյունաբերությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը՝ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2019թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկմանը:
«2019-ին տնտեսական աճին հիմնական նպաստումն ունեցել է ծառայությունների ոլորտը և արդյունաբերությունը: Ընդ որում պետք է նկատել, որ տնտեսական աճի պայմաններում բնակչության տնօրինվող եկամուտն է աճել, աճել են վարկավորման ծավալները: Արդյունաբերական որոշ արտատեսակների նկատմամբ արտաքին պահանջարկի աճը ևս հանգեցրել է այդպիսի աճի ցուցանիշի»,-ասաց նախարարը:
Նա նշեց, որ կառավարությունը որպես խնդիր ձևակերպել էր նաև երկրի տնտեսության ճյուղային կառուցվածքը:  «Եվ այդ տեսանկյունից արդյունաբերության առաջանցիկ աճը և արդյունաբերության կշռի ավելացումը տնտեսության կառուցվածքում, կարծում ենք, որ կարելի է դիտարկել որպես գործողությունների տրամաբանական արդյունք»,-ասաց Ջանջուղազյանը:
Միջին գնաճը 2019-ին կազմել է 1.4 տոկոս: Ոչ պարենային ապրանքների գները 1.5 տոկոսով գնաճ են ունեցել, նպաստումը եղել է 0.3 տոկոս: Սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների գնաճը կազմել է 1.9 տոկոս, դրա նպաստումը եղել է 0.8 տոկոսային կետ:
Միջին ամսական աշխատավարձը նախորդ տարում կազմել է 182 հազար 673 դրամ: Ընդ որում պետական հատվածում միջին աշխատավարձը շարունակում է մնալ ավելի ցածր, քան մասնավորում: Պետական հատվածում միջին աշխատավարձը մոտ 162 հազար դրամ է, իսկ մասնավորում՝ շուրջ 193 հազար դրամ: Զբաղվածության թիվը հաշվետու տարում աճել է 4.3 տոկոսով:

YEREVAN, JUNE 5, ARMENPRESS. The services branch and industry mainly contributed to the 7.6% economic growth registered in Armenia in 2019, Finance Minister Atom Janjughazyan said at the joint session of the parliamentary standing committees, discussing the report of the 2019 state budget performance.
“The field of services and industry were the main contributor branches to the 2019 economic growth. The population’s income also grew, the crediting volumes have increased. The increase of the external demand for some external industrial types also led to this growth”, the minister said.
The average inflation in 2019 comprised 1.4%. The prices of non-food products have increased by 1.5%. The price increase of food and non-alcoholic drinks comprised 1.9%.
The average monthly salary comprised 182 thousand 673 drams in 2019. Moreover, the salary at the public sector remains lower than that in the private sector. The average wage in the public sector is nearly 162,000 drams, whereas in the private sector it is nearly 193,000 drams. The employment rate grew by 4.3% in the reporting year.