Արմեն Սարգսյանը հեռավար զրույց է ունեցել Հայաստանում Իտալիայի դեսպանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տեսակապով զրույց է ունեցել Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոյի հետ՝ դեսպանին և հանձին նրա՝ Իտալիայի ողջ ժողովրդին շնորհավորելով Իտալիայի Հանրապետության ազգային տոնի առթիվ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Նախագահ Սարգսյանը ևս մեկ անգամ իր զորակցությունն է հայտնել բարեկամ Իտալիայի ժողովրդին՝ վստահություն հայտնելով, որ հնարավորինս շուտ կհաղթահարվեն կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքները, և երկու երկրները ձեռնամուխ կլինեն հարաբերությունների առավել զարգացմանը:
Դեսպան Դել Մոնակոն շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի և մաղթանքների համար՝ նշելով, որ Իտալիայում համավարակի ընթացքում միշտ զգացել է հայ ժողովրդի ջերմությունն ու բարեկամությունը:
Խոսելով Հայաստանի և Իտալիայի միջև խորը բարեկամական հարաբերությունների մասին՝ զրուցակիցներն ընդգծել են փոխգործակցության շարունակական ամրապնդման ու զարգացման կարևորությունը: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել նախագահ Սարգսյանի՝ աշնանն Իտալիա նախատեսվող պետական այցին, երկու երկրների միջև տնտեսական, գիտատեխնիկական, մշակութային և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին ու հնարավորություններին: Դեսպան Դել Մոնակոն ասել է, որ բարձր մակարդակի այցը նշանակալի կլինի երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման, ինչպես նաև նշված ոլորտներում համագործակցության խորացման առումով:

Армен Саркисян провел дистанционную беседу с послом Италии в Армении
Президент Республики Армения Армен Саркисян по видеосвязи провел беседу с послом Италии в Армении Винченцо Дель Монако, поздравив посла и в его лице весь народ Италии с Национальным праздником Итальянской Республики. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
Президент Саркисян еще раз выразил свою поддержку народу дружественной Италии, выразив уверенность, что в скором времени будут преодолены все последствия эпидемии коронавируса, и обе страны вновь будут развивать свои отношения.
Посол Дель Монако выразил благодарность за поздравления и пожелания, отметив, что во время эпидемии в Италии, он всегда ощущал теплоту и дружбу армянского народа.
Говоря о глубоких дружественных отношениях между Арменией и Италией, собеседники подчеркнули важность последовательного укрепления и развития сотрудничества. В этом контексте стороны коснулись предстоящего осенью государственного визита президента Саркисяна в Италию, перспектив и возможностей сотрудничества между двумя странами в экономической, научно-технической, культурной и в ряде других сфер. Посол Дель Монако отметил, что визит на высоком уровне будет значимым в плане расширения двусторонних отношений и углубления сотрудничества в указанных сферах.