Հայաստանի տարածքից նկատված երկնաքարը հնարավոր է ընկել է Թուրքիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության տարածքից մայիսի 28-ի գիշերը նկատված երկնաքարը հնարավոր է՝ ընկել է Թուրքիայում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի հյուսիս-արևելյան հատվածում երկնաքարի ընկնելու վերաբերյալ հայտնում է Hurriyetdailynews-ը:
Թուրքական լրատվամիջոցը տեղադրել է սոցցանցերում հրապարակված տեսանյութը, որտեղ երևում է, թե ինչպես է երկնաքարը բախվում գետնին ու պայծառ լույս արձակում: Երկնաքարի բախումը նկատելի է եղել Սիվաս, Բինգյոլ, Տրապիզոն, Արդվին ու մի շարք այլ նահանգներում:
Թուրքիայի Արտակարգ իրավիճակների և տարերային աղետների հետևանքների վերացման վարչությունն ու պատկան այլ մարմինները մեկնել են երկնաքարի անկման վայր տարածքը հետազոտելու նպատակով:
Լրատվամիջոցը հաղորդում է, որ նշված տարածքում երկնաքար է ընկել նաև 2015թ-ին: Ավելի ուշ հաստատել էր, որ երկնաքարն անջատվել էր չափերով ավելի մեծ՝ «Վեստա» երկնաքարից:
Համացանցում մայիսի 28-ի գիշերը տեսանյութ է տարածվել, որտեղ երևում է, թե ինչպես է երկնային մարմինը մոտենում երկրին: Օգտատերերը նշում են, որ երկնային մարմինը երկնաքար է, որն ընկել է Հրազդան-Հանքավան հատվածում: Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը և Բյուրականի աստղադիտարանը Հայաստանում երկնաքարի ընկնելու վերաբերյալ փաստական տվյալներ չունեն:

Замеченный в  Армении метеорит, возможно, упал в Турции
Как  передает Арменпресс,  Hurriyetdailynews сообщает, что в северо-восточной части Турции упали метеориты.
Турецкие СМИ разместили в социальных сетях видео, на котором видно, как метеорит врезался в землю и излучал яркий свет. Столкновение метеоритов наблюдалось  в Сивасе, Бингёле, Трабзоне, Ардвине и ряде других провинций.
Турецкое агентство по чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий и другие соответствующие органы отправились на место падения метеорита – с целью изучения  явления на  месте.
СМИ сообщают, что в указанном районе в 2015 году упал метеорит. Позже было подтверждено, что метеорит отделился от более крупного метеорита  - Весты.
В ночь на 28 мая в Интернете было распространено видео, на котором видно, как к земле приближается небесное тело. Пользователи отмечают, что небесное тело - это метеорит, который упал на отрезке  Раздан-Анкаван.