Հայաստանի հումանիտար առաքելության ականազերծած տարածքները հանձնվել են Հալեպի իշխանություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հալեպում մայիսի 25-ին կայացել է Հայաստանի հումանիտար առաքելության կողմից ականազերծված տարածքների հանձնումը Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Հալեպի նահանգի իշխանություններին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնը։
«Հալեպի իշխանություններին հանձնված ականազերծման հավաստագրերով փաստվեց, որ մաքրվել է երկու ականադաշտ՝ մոտ 51000 քառակուսի մետր ընդհանուր տարածքով: Ականազերծման աշխատանքների ընթացքում հայտնաբերվել և վնասազերծվել են ավելի քան 200 զինամթերք և ենթազինամթերք, այդ թվում՝ հակատանկային և հակահետևակային ականներ, հրետանային արկերի և ավիառումբի մնացորդներ, ուղղորդված ականներ և ինքնաշեն պայթուցիկ առարկաններ: Հալեպի իշխանություններին հանձնվեցին նաև ականազերծված տարածքների քարտեզները, ստորագրվեցին հանձնման-ընդունման վկայականները:
Արարողությանը ներկա էին Հալեպի փոխնահանգապետ Ահմեդ Յասինը, Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Արմեն Սարգսյանը, հակամարտող կողմերի հաշտեցման Հալեպում տեղակայված ռուսական կենտրոնի ղեկավարությունը, հումանիտար առաքելություն իրականացնող խմբի ներկայացուցիչ Արկադի Տոնոյանը, Հալեպ նահանգի իշխանության ներկայացուցիչներ, հայոց թեմի հոգևոր առաջնորդներ, այլ պաշտոնատար անձինք:
Ողջունելով հյուրերին` Արկադի Տոնոյանը համառոտ ներկայացրեց ականազերծման գործառույթները և ընթացիկ տարում կատարված աշխատանքները, վստահություն հայտնեց դրանց շարունակականության վերաբերյալ.
«Գարնանը սկսված աշխատանքների արդյունքում, անգամ համաճարակային սահմանափակումների պայմաններում, հայ սակրավորները միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան ականազերծել են մոտ 5 հեկտար հողատարածք. հայտնաբերել և վնասազերծել են բազմաթիվ նռնակներ, տարբեր տրամաչափի փամփուշտներ, հակատանկային և հակահետևակային ականներ»:
Ողջունելով հյուրերին` փոխնահանգապետ Ահմեդ Յասինը կարևորեց կենտրոնի աշխատանքները և հույս հայտնեց, որ ականազերծման գործընթացի ակտիվացումը կնպաստի Հալեպի ժողովրդի վերադարձին իրենց բնակավայրեր.
«Ամենամյա ականազերծման աշխատանքների արդյունքում գյուղատնտեսական կիրառման համար պիտանելի են դառնում նորանոր հողատարածքներ, իսկ գլխավորը` նվազում է չվնասազերծված զինամթերքի պայթյունի հետևանքով հնարավոր դժբախտ պատահարների հավանականությունը»:
Այսպիսով, Հումանիտար առաքելություն իրականացնող խումբն իր գործունեության ամբողջ ընթացքում Հալեպի իշխանություններին օգտագործմանն է հանձնել 142.000 քառակուսի մետր ականազերծված տարածք:
Սիրիական կողմն իր խորին երախտագիտությունն է հայտնել եղբայրական ժողովրդին՝ կյանքեր փրկելու և անմնացորդ աջակցության համար ու նշել, որ օրը պատմական է և այն ևս մեկ անգամ ամրագրում է երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Территории, разминированные гуманитарной миссией Армении, сданы властям Алеппо
В Алеппо 25 мая состоялась церемония сдачи территорий, разминированных гуманитарной миссией Армении, властям провинции Алеппо Сирийской Арабской Республики.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Центр гуманитарного разминирования и экспертизы.
“В выданных властям Алеппо сертификатах о разминировании констатируется, что очищены два минных поля общей площадью около 51 000 квадратных метров. В ходе работ по разминированию было обнаружено и обезврежено более 200 боеприпасов и суб-боеприпасов, в том числе противотанковые и противотанковые мины, остатки артиллерийских снарядов и авиабомбы, направляемые мины и самодельные взрывные предметы. Властям Алеппо были вручены также карты разминированных территорий, подписаны свидетельства о сдаче-приеме.
На церемонии присутствовали вице-губернатор Алеппо Ахмед Ясин, генеральный консул Армении Армен Саркисян, руководство российского Центра по примирению враждующих сторон в Алеппо, представитель группы, осуществляющей гуманитарную миссию, Аркадий Тоноян, представители власти провинции Алеппо, духовные предводители Армянской епархии и другие должностные лица.
Приветствуя гостей, Аркадий Тоноян вкратце представил функции гуманитарной миссией Армении и проделанную в текущем году работу, выразил уверенность в их продолжительности.
В результате начавшихся с весны работ, даже в этих условиях эпидемиологических ограничений, армянские саперы в соответствии с международными стандартами разминировали около 5 гектаров земли. Были обнаружены и обезврежены многочисленные гранаты, патроны различного калибра, противотанковые и противопехотные мины”.
Приветствуя гостей, вице-губернатор Ахмед Ясин отметил важность работы центра и выразил надежду, что активизация процесса разминирования будет способствовать возвращению народа Алеппо в свои населенные пункты.
“В результате ежегодных работ по разминированию территорий становятся пригодными для сельскохозяйственного применения новые земельные участки, а главное - уменьшается вероятность возможных несчастных случаев в результате взрывов не обезвреженных боеприпасов”.
Таким образом, группа, осуществляющая гуманитарную миссию, за все время своей деятельности сдала властям Алеппо в пользование 142 тысяч квадратных метров разминированной территории.
Сирийская сторона выразила глубокую признательность братскому народу за спасение жизней и за поддержку и отметила, что этот день исторический, и он еще больше укрепит вековую дружбу двух народов”, - говорится в сообщении Центра гуманитарного разминирования и экспертизы.